Létezik-e optimális időpont a gyerekvállalásra?

Létezik-e optimális időpont a gyerekvállalásra?

Címlap / Életmód / Család / Létezik-e optimális időpont a gyerekvállalásra?

Ezt a kérdést előbb-utóbb majdnem minden ember felteszi magának. Vajon van rá egyértelmű válasz?

Egy bizonyos kor után mindenkiben felmerül a családbővítés gondolata. Először csak álmodozási szinten, majd az idő előrehaladtával egyre többször jelenik meg egy boldog kisbaba képe a lelki szemeink előtt.

Azt mondják, ha az optimális időpontra várna minden ember, akkor szinte nem is születnének gyerekek. Hiszen valamilyen indok örökké lesz, hogy miért ne essünk teherbe. Természetesen azért vannak alapfeltételek ahhoz, hogy megteremtsük a szükséges hátteret az új jövevény számára, például a lelki érettség, a biztos lakhely, valamint a megfelelő anyagi lehetőségek elengedhetetlenek ahhoz, hogy valaki bővíteni tudja a családot.

Igencsak megosztja a közvéleményt a szülés tekintetében, hogy hány évesek a szülők. Van, aki a fiatal anyaságot/apaságot preferálja, de vannak olyanok is, akik inkább a későbbi, akár a 40 feletti éveikre halasztanák a gyermekáldást. A két tábor között örökös háború és egyet nem értés dúl, pedig mindkettőnek megvan a maga pozitív, illetve negatív oldala, tehát egyértelműen állást foglalni a kérdésben nem lehet- de nem is kell.

A fiatal szülők

A tinik terhességét leszámítva sokan vannak azok, akik fiatalon, a húszas éveikben szeretnének családot alapítani. Az ő érvük az, hogy ekkor még energiától duzzadnak, könnyebben szoknak hozzá a változásokhoz, lendületesebbek és rugalmasabbak. A szülő-gyerek közti alacsony korkülönbség miatt akár baráti kapcsolat is kialakulhat köztük, mivel jobban át tudja érezni, és jobban meg tudja érteni a felnőtt a csemetéje gondjait, problémáit, mivel ez idő alatt nem fordul annyit a világ. További érvek közé tartozik még a szülő egészségi állapota is, mivel 30 év alatt képes a test a lehető legbiztonságosabban kihordani egy gyermeket, kevesebb komplikáció lép fel, ráadásul a felépülési időszak is sokkal gyorsabb zajlik le.

A hátulütője viszont az, hogy korukból adódóan sokan meggondolatlanságból vállalnak gyereket, és egyfajta leányregényként képzelik el az elkövetkezendő évtizedeket. Fiatalos derűlátásukból adódóan nem gondolnak bele igazán a negatívumokba, az éjjelente felsíró csecsemőre, a kimerültségre, ingerlékenységre és az ebből adódó házastársi vitákra. Persze ez szerencsére nem mindenkire igaz, hiszen aki tudatosan készül az új életre, azok mindezt számításba veszik, és nem bánják, hogy a fiatal éveik a pelenkázással és a gyerekneveléssel telik.

Az idősebb szülők

Számtalan támadás éri az idősebb szülőket, pedig több oldalról nézve is rengeteg előnnyel jár. Először is tapasztaltabbak és legtöbbször bölcsebben szemlélik a világot. Már biztos egzisztenciával rendelkeznek –bár vannak kivételek-, karrierüket felépítették, így már nem a munka lesz az első. Mivel már kitombolták magukat, mindent megéltek, amit a fiatalabbak meg akarnak tapasztalni, így nem fog nekik hiányozni a bulizás, a rendszeres baráti összejövetelek. Persze teljesen ezek sem maradnak el, de lényegesen lecsökkennek, mert már lesz a fontossági sorrend.

Amellett, hogy a 40 év feletti szülésnek megvannak a maga előnyei, számolni kell a hátrányokkal is. Ez elsősorban egészségügyi, hiszen ekkor már más a szervezet működése, gyakoribbak a vetélések és a fejlődési rendellenességek. Emellett nem árt előre is gondolni, hogy mi lesz később, milyen fizikai állapotban leszünk, képesek leszünk-e maximálisan gondoskodni, játszani, kirándulni a gyerekekkel.

VIDEO Ők lesznek 2024 legszerencsésebb csillagjegyei

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!