Koronavírus: Megkérdeztünk kórházi dolgozókat: ők így védik magukat a betegségtől

Koronavírus: Megkérdeztünk kórházi dolgozókat: ők így védik magukat a betegségtől

Címlap / Életmód / Egészség / Koronavírus: Megkérdeztünk kórházi dolgozókat: ők így védik magukat a betegségtől

Az orvosok és kórházi dolgozók jelenleg a frontvonalban küzdenek a koronavírussal, hogy minél több ember életét menthessék meg. Ezért az ő esetükben különösen fontos a megelőzés és minden óvintézkedés, tanácsaikat pedig érdemes megfogadni. Megkérdeztünk két kórházi dolgozót, ők mire figyelnek, hogy még ellenállóbbak legyenek a vírussal szemben!

Állandó kézmosás

A kézmosás az elsődleges óvintézkedés, amit minden kórházi dolgozó betart.

Ők valóban komolyan veszik azt, hogy minden alkalommal, amikor hozzáértek valamihez (és nem kesztyű volt rajtuk), megmossák a kezüket 20 másodpercig, szappanos vízzel.

Nem csak bent a kórházakban és rendelőkben, de otthon vagy éppen bevásárlás után is.

Nem véletlenül mondják mindenhol, hogy erre nagy figyelmet kell fektetni: arra pedig különösen figyelnek, hogy még akkor se érjenek az arcukhoz, ha tisztának érzik a kezeiket!

A vírusok elsősorban a szánkon, orrunkon és szemünkön keresztül jutnak a szervezetünkbe, ezért nem javasolt most az arcunkhoz nyúlni.

 

Csak a könyökükkel

Mivel a kezeink afféle hidat teremtenek a vírusoknak és baktériumoknak a testünkbe (mert megvakarjuk a szemünket, vagy hozzáérünk a szánkhoz), ezért az orvosok a kezeiket inkább nem is használják, hacsak tényleg nem muszáj.

Értsd úgy, hogy a könyökükkel lökik ki az ajtót, ezzel nyomják be a gombot a liftnél, és kézfogás helyett maximum „könyökléssel” köszöntik egymást, a betegekkel pedig végképp nem érintkeznek.

Ez óriási jelentőséggel bír abban, hogy csökkentsék a vírus terjedésének mértékét, és neked is követned kellene a példájukat.

Hiába vagy nagyon közeli viszonyban a szomszédoddal, és egyikőtök sem érez tüneteket, akkor is érdemes megtartani tőle a távolságot!

 

Gyakori fertőtlenítés

Noha a koronavírus elsősorban cseppfertőzéssel terjed, bizonyított tény, hogy bizonyos tárgyakon is életben tud maradni egy darabig.

Ezért az orvosok és kórházi dolgozók mind odafigyelnek az állandó fertőtlenítésre: gyakran áttörlik antibakteriális kendővel a telefonjukat, laptopot, pultot, bármit, amivel amúgy napi szinten gyakran érintkeznek.

Jobb a biztonság! Úgyhogy bizonyos tárgyakat, amiket minden nap a kezedbe fogsz, lehetőség szerint legalább egyszer törölj át minden délutánon.

 

Nincs személyes találkozó

Jelenleg az orvosok is azon vannak, hogy csökkentsék a szemtől szembe történő találkozások számát, ezáltal lelassítva a vírusfertőzést is.

Ha mindenkivel személyesen találkoznának, nem csak annak a veszélynek tennék ki magukat, hogy elkapják a koronavírust, de sajnos tudtukon kívül továbbadhatják más, legyengült immunrendszerű betegeknek.

Ezért is lett bevezetve nem csak itthon, de világszerte az, hogy telefonon kell egyeztetni az orvosokkal, ha valamilyen panaszunk van.

Ez egy újabb példája annak, hogy mennyire sokat számít, ha nem találkozunk senkivel egy darabig, és inkább otthon maradunk; akkor is, ha egészségesek vagyunk, és akkor is, ha minimális tünetet érzünk magunkon!

 

Nyugodt hozzáállás

Ha valakiknek, akkor nekik meg kell őrizniük a hidegvérüket, és nem pánikolhatnak – pedig akár érhető is lenne, hiszen most hatalmas teher nehezedik rájuk.

Nekik sem egyszerű, az elmondások alapján vannak kifejezetten rossz napok, bizonytalan időszakok, de ahhoz, hogy megfelelő döntéseket tudjanak hozni, muszáj higgadtnak maradniuk, és ezt a hozzáállást érdemes nekünk is gyakorolni.

Sokszor a betegek is úgy érkeznek a kórházakba, hogy a türelmük végét járják, de ez csak mindkét részről megnehezíti a további teendőket.

Az ő javaslatuk az, hogy próbáljunk meg higgadtak és türelmesek maradni, a pánik ugyanis csak ront minden helyzeten.

 

Megerősített immunrendszer

Az erős immunrendszer az egyik legnagyobb védelem a fertőzésekkel, vírusokkal szemben.

Az orvosok ezzel tisztában vannak, ezért nem csak a koronavírus idején, de amúgy is figyelnek arra, hogy ellenállók legyenek a betegségekkel szemben. Nem csoda, hiszen napi szinten találkoznak emberekkel, akik valamilyen betegséggel küzdenek.

Jelenleg náluk is nagy figyelmet kap az immunrendszer erősítése, és a legjobb, amit most megtehetsz, ha hozzájuk hasonlóan te is jobban odafigyelsz erre.

Az egészségesebb étkezésre, elegendő alvásra, mozgásra és vitaminkúrára érdemes neked is fókuszálnod!

 

Szájmaszk és kesztyű

Azt mondják, szájmaszkot elsősorban annak érdemes viselni, aki beteg, mert így meggátolja a fertőzések terjedését, de az orvosok a biztonság kedvéért igenis viselik őket.

Egyrészt nem tudni, kiben milyen vírus lappang, másrészről pedig ha egy koronavírusossal beszélsz, és rajta nincs maszk, nagyobb veszélynek vagy kitéve.

Ugyanez pedig a kesztyűre pláne igaz. Ők minden beteg után azonnal cserélik a kesztyűt, és neked is ezt kell tenned, ha például elmész otthonról bevásárolni.

Mindenképp viseld a maszkkal együtt, hazaérve pedig a szabályokat betartva dobd ki őket. Ne használd újra azt, amit amúgy csak egyszer lehetne, mert ez biztosan nem fog kellő védelmet nyújtani így!

 

VIDEO Így készíts pár perc alatt merész, füstös szemsminket

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!