A korona erősen befolyásolja a fiatalok véleményét a királyi családról

A korona erősen befolyásolja a fiatalok véleményét a királyi családról

Címlap / Kikapcsolódás / Szórakozás / A korona erősen befolyásolja a fiatalok véleményét a királyi családról

Megérkezett A korona várva-várt ötödik évada, amely most a 90-es évek történéseivel foglalkozik. A sorozat a fiatalok között is népszerű, pedig sokuk még nem is élt abban az időben. A megtörtént eseményeket feldolgozó, de fikciós elemekben is bővelkedő sorozat nagyban befolyásolja, milyen színben látják a fiatalok az angol királyi családot.

Közvetlen emlékek híján a filmen látottak – mivel valós történésekről szólnak – sok fiatal nézőre úgy hatnak, mintha csak egy dokumentumfilmet néznének, állítja Pauline Maclaren, a Royal Holloway Egyetem modernkori  monarchiát tanulmányozó központjának professzora.

A szakértő szerint az angol királyi család eleve kevésbé népszerű az újabb generációk körében, a sorozat pedig tovább mélyítheti ezt a viszonyulást.

A filmbeli események egyik központi eleme a Diana és Károly házassága körüli bonyodalmak bemutatása. A professzor úgy gondolja, hogy a hercegnő királyi családban eltöltött zaklatott életének ábrázolása nem teszi sokkal szimpatikusabbá a királyi családot. Egy felmérés szerint míg a 65 év feletti angol lakosok 73%-a támogatja a monarchiát, a 18-24 éves korosztálynak már csak 30%-a  gondolja azt hasznosnak.

A sorozat kezdete óta viták zajlanak arról, mennyire valósághű az események bemutatása, pontosabban a megtörtént események milyen szűrőn keresztül, milyen üzenetet hordozva vannak ábrázolva. A történések lehetnek ugyan tényszerűen közölve, de nem tudhatjuk, mi hangzott el konkrétan a palota falai között. A dialógusok nagyrészt fiktívek, így a filmkészítőkön nagyban múlik, egyes szereplőkről milyen benyomás alakul ki a nézőben.

Deadline.com

Mit gondolnak a nézők A koronáról?

A YouGov felmérése azt bizonyítja, hogy a fiatalok sokkal inkább készpénznek veszik A korona történelmi hűségét, hitelességét, mint az idősebbek. A Netflix fiktív drámaként hivatkozik a sorozatra, amely megpróbálja elképzelni, mi zajlott a zárt ajtók mögött.

A királyi család életével foglalkozó filmek már korábban is fontosak, hiszen nagyban befolyásolták a monarchiáról, az uralkodóról kialakuló közvélekedést. A 2006-ban készült Királynő című film Helen Mirren főszereplésével például pozitív megítélést váltott ki az emberekből az uralkodó személyével kapcsolatban, mivel sokkal emberibbnek láttatta.

A koronában kiemelkedő szerep jut Diana hercegnőnek, aki halála óta úgy tűnik, semmit sem veszített népszerűségéből. A fiatalabb generáció tagjai is ismerik, sőt, akad, aki miatta nézi a sorozat utóbbi évadait. A fiatalok számára vonzó kissé rebellis személyisége, meg nem értettsége és személyes küzdelme. Viszont a szakértő szerint könnyen azt szűrhetik le a látottakból, hogy az a közeg, amely így bánt vele, rideg és közönyös. Így a királyi családról és a jelenkori brit uralkodóról, Károlyról negatívan vélekedhetnek, míg Diana egyfajta ikonná emelkedik a szemükben.

A sorozat hatása kapcsán az is többször felmerült kritikaként, hogy a szórakoztatás a történelmi hűség rovására megy. A fiatalok könnyen hiszik minden mozzanatra, hogy valóban úgy esett meg, ahogy a sorozatban látták, holott a film a megtörtént események kicsit feltupírozott, szórakoztató változata. Úgy tűnik, minél közelebb járnak a sorozatban bemutatott események napjainkhoz, annál problémásabb azokat mindenki számára elfogadhatóan prezentálni.

Érdekesség, hogy a Buckingham palota eddig még nem kommentálta a sorozatot.

VIDEO Így viseled az egyedüllétet, csillagjegyed szerint

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!