Nehéz beszélgetésre készülsz? A „hármas szabály” segíthet, a pszichológus szerint

Nehéz beszélgetésre készülsz? A „hármas szabály” segíthet, a pszichológus szerint

Címlap / Életmód / Lélek / Nehéz beszélgetésre készülsz? A „hármas szabály” segíthet, a pszichológus szerint

Nem egészséges dolog magadban rágódni egy vélt vagy valós sérelmen, de néha nagyon nehéz hozzákezdeni a beszélgetéshez. Van egy módszer, amivel csökkenthető a kellemetlenség.

Rájöttem, hogy van egy hasznos módszer, ami segíthet keretet adni a nehéz beszélgetéseknek, így könnyebb is belekezdeni azokba. Hármas szabálynak hívom. Az elnevezés arra utal, hogy ha azt veszem észre, hogy egy eseményre vagy egy beszélgetésre háromnál többször térek vissza gondolatban, mert nem hagy nyugodni, akkor ezt a szabályt alkalmazom arra, hogy felhozzam a dolgot” – mondja dr. Gregg Henriques, a psychologytoday.com szerzője.

Klinikai munkám során azt tapasztaltam, hogy sok embernek okoz nehézséget feldolgozni a kapcsolataival való konfliktusait. A feldolgozó beszélgetés tulajdonképpen egy perspektívaváltást jelent, amikor a normál, mindennapi tartalomról, a „mi”-ről a beszélgetés tárgyát átirányítjuk arra, ami az érzéseket kiváltja és a kapcsolati dinamikát mozgatja: a „hogyan”-ra. A háromszoros szabály egy egyszerű taktika a beszélgetés kialakításához” – teszi hozzá a doktor.

A háromszoros szabály tulajdonképpen a beszélgetés irányításának egy módszere. Lehetőséget kínál arra, hogy felhozz valamit, amiről fontos lenne beszélnetek.

Márpedig, ha nem tudsz valamit elengedni, ha háromnál többször is azon kapod magad, hogy egy témán vagy eseten rágódsz, akkor Henriques szerint érdemes felhozni azt, és beszélni róla a másik érintettel.

bernardbodo/istockphoto.com

Van néhány további elv a feldolgozó beszélgetés irányítására

1. Először is, tudasd a beszélgetőpartnereddel, hogy szeretnél időt találni a beszélgetésre. Ez figyelmezteti őt arra, hogy valami fontosról van szó, és keretet, kontextust ad a beszélgetésnek.

2. Másodszor, mesélj neki a háromszoros szabályról. Ezzel egyrészt érthetőbbé teszed, igazolod, hogy miért hoztad fel a témát, másrészt a konfliktus deperszonalizálható – nem a beszélgetőtársaddal van bajod, csak egy szabályt követsz, amit hoztál magadnak. Ezzel valószínűleg csökken a partnered védekező mechanizmusa, és sokkal eredményesebb lehet a beszélgetés.

3. Harmadszor, légy nyitott arra az eshetőségre, hogy ami miatt ideges voltál, az talán egy téves értelmezés, amire csak te jutottál, és nincs köze a másikhoz. Ne azt mondd, hogy a másik ezt vagy azt mondta, hanem azt, hogy amit mondott, így vagy úgy értetted. Ez lehetőséget ad rá, hogy a beszélgetés különféle irányokat vegyen, és a partnered tisztázhatja, mit hogyan értett.

Ne feledd, nem az elhangzott szavakat kell boncolgatnotok, hanem a mögöttük húzódó jelentést – amit te esetleg bántón, fájdalmasan értelmezhettél – kell tisztáznotok..

Fogadd el, hogy ez a beszélgetés elég gyorsan véget ért, és ez rendben van. Elhangzott a lényeg és új megértés született, és megvan a keret arra, hogy a beszélgetéshez szükség esetén visszatérjetek.

Végül ne feledd, hogy az ilyen beszélgetés kezdeti célja nem a hibáztatás vagy a megítélés, sokkal inkább az, hogy közöljük, hogy fennakadás történt, és egy szőnyeg alá söpört és ott dagadó sérelem helyett párbeszédet kezdeményezzünk.

Nagy interperszonális vagy szocio-érzelmi készség az, ha megtanuljuk, hogyan dolgozzunk fel ilyen eseményeket, és hogyan ne ragadjunk bele neurotikus ciklusokba másokkal, akikkel konfliktusunk van” – teszi hozzá dr. Henriques.

VIDEO Ezek a szerencsehónapjaid 2024-ben

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!