Ezekkel a trükkökkel húsmentesen is elvarázsolhatod a szeretteidet – Pintér Dóra vegán életmód tanácsadó válaszol

Ezekkel a trükkökkel húsmentesen is elvarázsolhatod a szeretteidet – Pintér Dóra vegán életmód tanácsadó válaszol

Címlap / Életmód / Táplálkozás / Ezekkel a trükkökkel húsmentesen is elvarázsolhatod a szeretteidet – Pintér Dóra vegán életmód tanácsadó válaszol

Amióta gluténérzékeny vagyok, jól tudom, mekkora fejtörést tud okozni, ha bárki a környezetünkben speciálisan étkezik, például kerüli a húsos ételeket, vagy abszolút csak növényi alapú élelmiszereket fogyaszt. Az év végi ünnepek alatt azonban különösen szép gesztus tud lenni, ha ilyen szempontból is figyelmesek vagyunk és gondolunk a szeretteinkre, emellett pedig az egészségünknek is kedvezhetünk, ha húsmentes fogásokat is beiktatunk a menübe.

Pintér Dóra okleveles táplálkozási és életmód tanácsadó, a Dóra Vegán Életmód közösség megálmodója 2017 óta táplálkozik teljesen növényi alapon. Ezzel nem csak számos krónikus betegség fordítható vissza, hanem jelentősen csökkenthető az állatok szenvedése és az ökológiai lábnyomunk is. Ezúttal őt kerestem fel, hogy meséljen a hazai ünnepi étkezési szokásokról és arról, hogy varázsolhatjuk el mi is a szeretteinket különféle húsmentes fogásokkal.

Miért alakulhatott úgy, hogy a legtöbb hagyományos ünnepi fogás idehaza húsos?

A magyar gasztronómiában egészen a kezdetektől fogva a húsos ételek dominálnak az évszázados tradicionális állattartási örökség miatt. A legjellemzőbb itthon a sertéshús és a sertészsír használata, ami egyrészt a török időkre vezethető vissza, másrészt hazánk adottságai rendkívül kedvezőek a sertéstenyésztés szempontjából.

Éppen ezért a tradicionális karácsonyi asztalra leggyakrabban húsleves, különféle sült húsok, tojással töltött egyben sült fasírtok, illetve kocsonya kerül, vagy éppen a klasszikus halászlé, töltött káposzta rajta egy jó nagy kanál zsíros tejföllel.

Ebben a felhozatalban valóban nehezen találhatunk magunknak könnyedebb és egészségesebb (pl. a szív- és érrendszerre káros koleszterint nem tartalmazó) húsmentes opciókat.

A karácsonyi vacsora azonban akár teljesen növényi alapú fogásokkal is lehet nagyon izgalmas és ízletes, sőt különleges gasztronómiai élmény, amivel éppen ezért a családtagokat és a barátokat is le tudjuk nyűgözni.

Fotó: Dóra Vegán Életmód

Milyen alapvetően húsmentes leveseket érdemes tálalnunk karácsonykor?

Én leginkább szezonális, téli zöldségekből, gyümölcsökből szoktam készíteni krémleveseket, amit egy-egy izgalmas csavarral, ízkombinációkkal, fűszerekkel dobok fel. Ilyen például az édesburgonya- vagy a sütőtökkrémleves körtével, szerecsendióval, de akár a klasszikus halászlének vagy éppen a borlevesnek habgaluskával is el lehet készíteni a hús- és tejmentes változatát.

A vegán halászlé például szuper különleges és izgalmas, ugyanis a halat ilyenkor a padlizsán helyettesíti.

Patkó formájúra vágva megszólalásig hasonlít egy szelet pontyra, az ízét pedig a hozzáadott alga teszi megtévesztésig az eredetihez hasonlóvá. Ahhoz, hogy elhidd, tényleg ki kell próbálni! Aki szereti az édesebb leveseket, készíthet gesztenyekrémlevest is.

Túl a rántott sajton és zöldségeken milyen izgalmas főételekkel próbálkozzunk?

Valóban, a rántott sajt sült krumplival nem túl izgalmas vagy ünnepi vegetáriánus fogás, ilyenkor szeretünk inkább különlegességeket varázsolni a családi asztalra. A zöldségekből is lehet nagyon izgalmas főételeket alkotni, ha gabonafélékkel (pl. zab, köles, rizs), hüvelyesekkel (pl. lencse, bab, borsó), magvakkal kombináljuk őket és – ami az étel lelkét igazán megadja, akár húsos akár nem – a fűszerek bőséges használatával. Így készülhet belőlük például fasírt, de egy sütőben sült karfiol steak is különlegessé teheti az ünnepi menüt.

Személyes kedvenceim az édesburgonyás céklafasírt vagy például a lencséből készült hurka, de isteni a zöldséges Wellington szelet is burgonyapürével vagy pácolt és panírozott füstölt tofucsíkok egy tartalmas salátával, amitől garantáltan senki sem marad éhes.

Fotó: Dóra Vegán Életmód

Az olyan klasszikus finomságokból is könnyen készíthetünk húsmentes verziókat, mint a tárkonyos raguleves vagy a töltött káposzta?

Természetesen. Ma már gyakorlatilag bármilyen ételnek elkészíthető a vegetáriánus vagy teljesen növényi alapú változata. Korábban nekem is az egyik kedvencem volt a klasszikusnak számító tárkonyos csirkeraguleves, főleg, amit anyukám főz, annak bizony számomra sincs párja.

A húsmentes változatnál a kulcs itt is mindig a jó sok tárkony és a jó minőségű zöldségek, amivel bőségesen érdemes megpakolni a levest. Tehetünk hozzá még karfiolt, gombát, hogy még gazdagabb legyen az íze. A végén pedig fel lehet önteni növényi tejszínnel, vagy lehet bele tenni magunknak egy kanál szójatejfölt, de ez akár el is hagyható.

Aki figyel többek között a koleszterinszintjére, a töltött káposztát is elkészítheti húsmentes változatban, például babalapú morzsolt húshelyettesítővel vagy lencsével, illetve szójagranulátummal is, ami tökéletesen helyettesíti a darált húst ízben és állagban is.

Melyek a te kedvenc húsmentes ünnepi fogásaid?

Mivel az ünnepeket mindig lent töltöm vidéken, ezért igyekszünk olyan ételeket készíteni, amit a nem vegán rokonok is szívesen megkóstolnak. Számomra akár egy egyszerű, gazdag kelbimbós zöldségleves is ünnepi hangulatot teremt, de a klasszikus sütőtökkrémleves is már nagyon sokszor szerepelt a karácsonyi menüsorban. Ezt kókuszchipszből készült vegán baconnel szoktam megszórni.

A diós lencsefasírttal is ugyanez a helyzet, örök klasszikus nálam, jó sok salátával, párolt lilakáposztával, sütőben sült steak burgonyával vagy burgonyapürével és egy kevés klasszikus kukoricasalátával, csak én a majonéz helyett koleszterinmentes opcióként szójajoghurtot szoktam hozzá használni. De az is előfordult már, hogy egyszerű tojásmentes panírral készült rántott zöldségeket ettünk szójajoghurtos vagy vegán tejföl alapú tartármártással. 

A desszerteknél is nehéz választani a sok finomság közül, de most az egyik kedvencem az alakbarát, de mégis szaftos és csupa csokis glutén-, tojás-, tej-, hozzáadott olaj- és cukormentes brownie erdei gyümölcsöntettel, ami a házi almaszósztól lesz puha, és nem szárad ki sütéskor.

Fotó: Dóra Vegán Életmód

Mi a helyzet a szilveszteri ropogtatnivalókkal?

Szilveszterkor általában a sós rágcsálnivalók a legnépszerűbbek. Ezeket el lehet készíteni egészséges, és akár teljes értékű (feldolgozott élelmiszert nem vagy minimálisan tartalmazó) változatban is. Teljes kiőrlésű lisztekből vagy főtt gabonafélékből (pl. köles), magvakból (pl. napraforgómag, lenmag, chiamag, tökmag) és fűszerekből készült ropogós kekszek formájában. Egy jó kis mártogatóssal (pl. aszalt paradicsomos humusszal vagy bármilyen más zöldségkrémmel) egyszerűen fenségesek!

VIDEO 6 dolog amit soha ne érints meg más házában

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!