Mindig is imádtam a Bakonyban lakni, de most még jobban felértékelődött számomra ez a csodálatos környék, hiszen úgy járhatjuk az eldugott, csodaszép vidéket, hogy senkivel sem futunk össze a karantén idején. Minden évben szoktunk gyűjteni finomságokat az erdőről, mezőről: sosem marad ki a bodzavirág, a csipkebogyó, de rendszeresen szedünk gombát és áprilisban medvehagymát. Utóbbi már lassan bontogatja a virágait, ezért érdemes belőle most feltankolni – de mi készüljön ebből a rendkívül tápláló, immunerősítő és ízletes levelesből?
VIDEO Napcsókolta smink, a forró estékre
1/4 Frissen a legegészségesebb
Ahogy a legtöbb zöldség, zöld leveles, úgy a medvehagyma is frissen szedve, nyersen fogyasztva fejti ki leginkább jótékony hatásait. Mivel nem csak a nevében, hanem ízében is erősen emlékeztet a hagymafélékre, ezért hasonlóképpen tudod felhasználni ebben a formában. Nagyon jól passzol a szendvicsekre feltétként, de salátába is bátran szórhatod: ha néhány levelet összefogsz, akkor könnyű ollóval beleaprítanod a tálba, és így az értékes illóolajok nem maradnak a vágódeszkán.
Sőt, még az állaga is jóval gusztusosabb lesz ezzel az egyszerű módszerrel. Ha kedveled a hagymás ízeket, akkor a medvehagymát szinte bármire rászórhatod. Feltétként ott lehet a frissen sült lángoson, meghintheted vele a sült zöldségeket, de akár a levesre is rászórhatod.
A magyar konyha jellegzetesen sok hagymát használ, szinte az összes fogásunk alapja a hagymás alap – ez óriási előny akkor, ha a medvehagymát próbálod beilleszteni a fogásokba. Ugyan nem annyira alkalmas az olajos dinsztelésre, hiszen állagát, ízét, valamint jótékony hatásait is nagyrészt elveszíti ebben a formában. Azonban arra tökéletes, hogy a kevésbé erőteljesen hőkezelt hagymaféléket helyettesítsd vele. A felaprított medvehagyma pl. nem csak színesíti, hanem izgalmassá is teszi a köretek ízvilágát: remekül illik a főtt rizshez, de a bulgurhoz és a köleshez szintén nagyon jól passzol. Tökéletes kiegészítője a burgonyának is, akár sütve, akár főzve, pirítva készíted el ezt a sokak által kedvelt gyökérzöldséget.
A medvehagyma nem csupán arra jó, hogy a köreteket ízesítsd vele, hiszen bármilyen szószt feldobhatsz a segítségével. Igazi tavaszi ízvilágot idéz a medvehagymás tormakrém, de tartósításra is alkalmassá válik ez az izgalmas gyógynövény, ha pesto formájában készíted el. Olajban, vagy sóval eltéve is tartósíthatod, így medvehagymás sót tehetsz az asztalra, vagy éppen medvehagymás olajjal locsolhatod meg a frissen elkészült ételeket, salátákat.
A medvehagyma természetesen önálló ételként is megállja a helyét, így szintén bármikor az asztalra kerülhet. Legnépszerűbb változata talán a medvehagyma krémleves: ehhez csak vízben kell megfőznöd néhány krumplit sóval, majd megfonnyasztani a medvehagymát és az egészet összeturmixolni. Növényi tejszínnel dúsíthatod, de ha nincs kéznél, a sűrűre főzött krémleves magában is tökéletes ízvilágot produkál.
Sűrűbbre főzve, habarással készítve készülhet a medvehagymából főzelék is, a végeredmény hasonló ízű és színű, mint a jól ismert spenót.
A medvehagyma isteni a különböző kelt tésztákban, nem véletlen, hogy olyan népszerű a medvehagymás pogácsa, de természetesen pizzás csigák, kenyér- és lepényfélék tésztáját is könnyedén dúsítani lehet vele. A korábban említett pesto elkészítése sem éppen bonyolult mutatvány, ráadásul az így készült finomsággal pár pillanat alatt csodálatos főételt tehetsz az asztalra: elég csak tésztát, gnocchit főznöd hozzá, de rizottóként is elkészítheted.