Hogyan segítsünk alkoholizmussal küzdő barátunknak?

Hogyan segítsünk alkoholizmussal küzdő barátunknak?

Címlap / Életmód / Egészség / Hogyan segítsünk alkoholizmussal küzdő barátunknak?

Talán mindenkivel előfordult már, hogy – maga sem tudta, miért – elkezdett aggódni valakiért. Aztán ahogy jobban belegondolt, rájött, hogy mi az oka: az illető baráton észrevesszük az alkoholizmus tüneteit és jeleit, és általában egy konkrét élmény kapcsolódik a felismeréshez. Sok időbe telik, de nem lehetetlen, hogy ő is felismerje mindezt. Nagy eséllyel azonban szüksége van segítségre. (x)

Kinek és mi a felelőssége?

Ha egy hozzátartozónk, barátunk vagy ismerősünk alkoholproblémákkal küzd vagy már az alkoholizmus tüneteit mutatja, a mi dolgunk  legelőször is megállapítani a magunk számára, hogy mennyiben a mi felelősségünk ezzel foglalkozni. Valószínűleg aggódunk, másként nem keveredtünk volna ehhez a cikkhez, ez azonban nekünk is csak az út eleje.

Ha családtagról van szó, nagyon fontos tudatosítanunk: bármi is történik, felelősségünk van, nem is kicsi; és sérülés, fájdalom vagy nagy nehézség nélkül mi sem fogjuk megúszni. Amennyiben az alkoholproblémák egy idő után agresszív és bántalmazó viselkedést hoznak elő, ráadásul gyermekek is képben vannak, úgy elsősorban a magunk és a ránk bízott gyermekek biztonságát kell figyelembe venni, és nem a bántalmazót, hanem a gyermekeket menekítani ki a helyzetből.

Ha azonban nem ilyen komoly a helyzet, vagy ha nem a családtagunk, hanem a barátunk vagy hozzátartozónk az, akinek problémás a viszonya az alkohollal, mi pedig igazán szeretnénk segíteni, akkor van egy jó hírem: létezik megoldás. Más kérdés, hogy ide nem csupán nekünk, aggódó barátoknak, kell eljutni, de elsősorban annak, akit érint. 

De mit is nevezünk alkoholproblémának?

Az alkohol rendszeres fogyasztása – ha mérni akarjuk: napi két sör vagy másfél pohár bor – már a függőség körébe tartozik. Egyszer-kétszer persze belefér, de a kulcsszó a rendszerességen és az emelkedő tendencián van: ha egyre többet iszik valaki, vagy egyre gyakrabban, egyáltalán: gyakran (naponta, hetente), akkor az már több, mint gyanús. Különösen, ha társadalmi, szociális élete beszűkül, a munkáját kevésbé tudja ellátni, vagy testi tünetei jelentkeznek. De ha szinte láthatatlanul, az éjszaka magányában iszik valaki, az is ide tartozik, nem is kevéssé.

Mindez esetleg nem is tűnik fel inni szerető barátunknak – hiszen a függőségnek pont az a lényege, hogy észrevétlenül kúszik be az ember életébe, és normálisnak tűnik a folyamat a maga számára. A függőség azonban ott van: kívánjuk azt a pohár bort, korsó sört, a kultúránkban benne van, hogy ezzel lazuljunk, vezessük le a feszültséget a nap végén, és egyébként is, mi rossz van egy-két pohárkában? Kívánjuk, bele sem gondolunk a mögöttes dolgokba, hanem rögtön a kielégülést keressük, és ha megvan, akkor… jöhet a következő. 

Nagyon is emberi ez a folyamat, de a gyökerei nem ott vannak, hogy szomjasak vagyunk. Az már a következménye. Hogy minek? 

Minden függőség tulajdonképpen egy válaszreakció, eltakarása valami réges-rég elfelejtett (vagyis a tudatból kilökött, elfojtott) traumának, nem tudatosított magánynak. Az alkohol pedig rövid távon oldja a magányt és önmagunktól való elszigetelődést, amit sokszor észre sem veszünk, vagy nem foglalkozunk vele. Innen nézve nem is csupán az ivással van a baj, az már csak egy romboló reakció. 

Szóval mit tehetünk? 

Ha egy barátunkon észrevesszük, hogy a kelleténél többet iszik, sajnos nem lesz elég, hogy finoman szólunk neki: “barátom, sok lesz az az ötödik sör!”. Nem azért, mert nem normális felnőtt ember, nem azért, mintha nem értené a szavakat, hanem mert nem tart ott, hogy ez számára probléma legyen. Mikor valaki komolyan belecsúszik az alkoholba (figyeljük meg, a magyar nyelv milyen plasztikusan fejezi ki a dolog tehetetlenségét), akkor számára az lesz a normális. Ilyenkor ott tudunk segíteni, ahol éppen tart, és amennyit a beszűkült tudatából és életéből be tud fogadni. Legyünk türelmesek. A megfelelő szavak meg fognak jönni, ha kitartóak vagyunk, és mi is utánaolvasunk a témának.

Egy problémát nem lehet megoldani ugyanazzal a gondolkodással, amellyel létrehoztuk azt, fogalmazott Einstein bátyánk, és nagyon is igaza volt. Ahhoz, hogy valaki hosszú távon abbahagyja az ivást, a szokásrendszerét, a gondolkodását, és a gyerekkori/felnőttkori traumáihoz való viszonyát kell megváltoztatni.  

A világképünk, énképünk és gondolkodásunk, valamint napi rutinunk megváltozása azonban sokszor fájdalmas folyamat, kemény erőfeszítéseket kíván. Többnyire komoly következmények megtapasztalása kell ahhoz, hogy egy komolyan ivó ember elhatározza, hogy változtat – és itt börtönre, közlekedési balesetre, gyermekektől elszakításra gondoljunk. 

Szerencsére sokszor nem kell megvárni, míg idáig jut a helyzet. Ha időben felismerjük, és a bajba jutott barátunk mellé állunk, segíthetünk neki felismerni, hogy egyáltalán helyzet van. Érdemes információt adni neki mind az ivás mechanizmusáról, mind a következményekről, s a döntést rábízni. Például ez az egyszerű, négy kérdésből álló, megbízható alkoholizmus teszt villámgyorsan kideríti, van-e aggódnivaló. 

Más kérdés persze, hogy bármilyen leszokást segítő program akkor lesz eredményes, ha az illető is akarja, maga jelentkezik, és aktívan közreműködik, betartva a szabályokat. Gondoljuk végig, mi mennyiben tudunk az illető mellett állni – és közben figyeljünk oda a saját határainkra is.

A segítségnyújtás fajtái

Sokaknak elriasztó lehet az orvosi rendszerbe kerülés, pedig hatékony tud lenni az is, csakúgy, mint az Anonim Alkoholisták, az AA csoportjai. Előnye ez utóbbinak, valamint a Magyarországon még megtalálható Minnnesota-módszernek, hogy csoportban történik a terápia, sorstársakkal együtt haladnak az úton a józanság felé – és van, akinek erre van szüksége. Tudni kell még ezekről a módszerekről, hogy bár hatékonyak, alapvetően betegségtudat-módszerrel dolgoznak, vagyis az ő felfogásukban, aki alkoholista, az élete végéig függő marad, legfeljebb absztinens, és erre törekednek. Mindenesetre sokaknak elrettentő lehet a megbélyegzés, amely az alkoholista szóhoz kapcsolódik. 

Jó, ha tudjuk azonban, hogy vannak alternatívák is. Bár Magyarországon még kevésbé érhetőek el, léteznek egyéni és csoportos terápiák, melyek nem betegség-modellben gondolkodnak, hanem a lelki tényezőket és a társadalmi tényezőket veszik górcső alá, és abban segítenek, hogy a változás valóban bekövetkezzen. A pszichoterápia önmagában és kiegészítő eszközként is javasolt minden függőséggel küzdő személy számára.

Ilyen lehet például a magán-addiktológiai ellátás, angol nyelvű online programok, vagy egyszerűen a modern szakirodalom olvasása, Máté Gábortól Zacher Gáborig és tovább.

Ezeknél a programoknál többnyire nem a teljes absztinencia a cél, hanem a mértéktartó ivás, hogy megtanulják rendezni és kordában tartani az alkohollal, illetve a kedvenc italukkal való kapcsolatot – hogy rálássanak, hogy miért isznak. Mert ha a tüneteken túl a probléma mélyéig leás valaki, akkor nagy esélye van annak, hogy újra kézbe tudja venni a saját életét. 

VIDEO Így tedd fel helyesen a kontúrt, bronzosítót és pirosítót

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!