Hogyan legyen eredményes a gyerek a tanulásban?

Hogyan legyen eredményes a gyerek a tanulásban?

Címlap / Életmód / Család / Hogyan legyen eredményes a gyerek a tanulásban?

Fontos számodra, hogy gyermeked ne csak jól tudja az anyagot, de szeressen is tanulni? Szoktasd rá a következőkre, amelyek által nem csupán a motiváció, de a tudás elsajátításának technikáját is eltanulhatja.

Bemelegítés!

Akárcsak a testmozgáshoz, a tanuláshoz sem árt bemelegíteni. Hangoljuk rá a gyermek agyát a tanulásra. Hogyan tudod ezt megtenni?
Egyszerűen csak olvasssátok, vagy olvassa át valamelyik leckét, válassz egy könnyedebbet, hiszen a legnehezebb lecke nem lesz motiváló, inkább válassz egy olyat, ami jól megy neki, akkor máris könnyen kezdődik a tanulás.

Tanulási terv

A következő napra, vagy akár a témazárókra készülve készítsen a gyermek tanulási tervet. Eleinte ezt csináljuk meg együtt, később már ez önállóan is menni fog.
A terv segítségével láthatja, hogy pontosan mit kell megtanulni, így nem marad ki semmi, ráadásul átláthatjuk azt is, hogy hol is jár a gyerek a tanulásban az anyagokkal. 

Memoriterek

Bár feleslegesnek tűnhetnek a memoriterek, azonban megtanulásuk sokat segít, hiszen nem csupán a memóriát fejleszti, de a későbbi előhívást is megkönnyíti.
Nagyobb anyagok elsajátítása esetén például mindig érdemes néhány előhívó szót elsajátítani, amelynek felidézésével sokkal könnyebben fel lehet majd idézni a megtanult anyagot is. 

Motiváció

Fontos, hogy tisztázzuk a gyerekben, hogy miért is tanul és mi a célja a megszerzett ismerettel. Ha csupán azért tanul, hogy ne bukjon meg a tárgyból, az nem jelent megfelelő motivációt a tanulás során.
Viszont ha belsővé tesszük ezt a motivációt, tehát megértetjük vele, hogy azért tanul, hogy jó érettségi eredményt érjen majd el és ezáltal bekerüljön egy olyan egyetemre, ahol majd megszerzi azt a diplomát, amelyből majd jó keresete lesz és jól fog élni, akkor máris sokkal könnyebben megy majd a tanulást, hiszen előtte lebeg a sikeres jövő képe. Fontos, hogy mindig elérhető célokat tűzzünk ki és azt illesszük be a távlati jövőképbe.

Rendszerezés

Fontos, hogy mindig tudja a gyerek, hogy hol jár, és mit hol talál, ez a tananyagra is igaz. Éppen ezért minden órára legyen egy külön füzete és igyekezzen ezeket ne otthon hagyni, hiszen ha minden órán egy füzetet használ, azzal összeállhat a rendszer.
A tanulási idő is lerövidül ezáltal, hiszen nem kell órákig keresgetni a különféle helyekre írt tananyagot. Tehát legyen rendszer a tananyag lejegyzésében és a tárolásban is.

Ismétlés a tudás anyja

Nem hiába létezik ez a mondásunk. Ha folyamatosan átismételjük az elsajátított ismereteket, akkor később sokkal könnyebb lesz előhívnunk. Továbbá az ismétlés a legjobb módja annak, hogy a rövidtávú memóriából a hosszú távú memóriába kerüljenek át az információk.
Éppen ezért szoktassuk rá a gyereket az ismétlésre. Ha nem szeretnénk, hogy papagájként mondja vissza az anyagot, akkor hallgassuk meg a kedvenc részeit és beszélgessünk egy közöset az anyagról, ha érdeklődő kérdéseket teszünk fel, az is segít az ismeretek elmélyülésében.

VIDEO Így viseled az egyedüllétet, csillagjegyed szerint

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!