A fürdőkádból vagy a zuhany alól kilépve aligha van jobb érzés, mint egy pihe-puha fürdőszobaszőnyegre lépni. Amellett, hogy kényelmes, csúszásgátló felületet biztosít, igazán mutatós eleme lehet a fürdőszobánknak. Fontos azonban, hogy a tisztán tartásáról, a rendszeres kimosásáról is gondoskodjunk, ellenkező esetben ugyanis baktériumok tanyájává válhat és kellemetlen szagot is áraszthat.
VIDEO Év végi fejlődés horoszkóp: ez az, amit még idén kell megfejlődnöd
Ezért olyan fontos, hogy gyakran kimosd
Mivel a fürdőszobaszőnyegek általában a kád vagy a zuhany mellett helyezkednek el, és elsőként rájuk lépünk, fürdés után, nap mint nap víz éri a felületeket, ezáltal pedig ideális terepet biztosíthatnak különféle baktériumoknak. De még ha a fürdőszobaszőnyegünk olyan helyen is van, ahol csak néha éri nedvesség – például a mosdó vagy a mosógép előtt – akkor is érdemes rendszeresen kimosni, hogy friss és tiszta maradjon.
Ennyi időközönként kellene
A fürdőszobaszőnyegeket használattól függően alapvetően hetente vagy kéthetente egyszer ajánlott kimosni. Ha gépben mosható darabról van szó, akkor nyugodtan időzítheted a kitisztítását akkorra is, amikor éppen törölközőket mosnál. Persze elsősorban mindig a címkéjén lévő mosási útmutatót vedd figyelembe, de általában jó, ha úgy mosod ki, mint a törölközőket.
Ha pedig nem tudod, hogyan kell kimosni egy adott fürdőszobaszőnyeget, mert mondjuk kényesnek tűnik az anyaga, akkor kézzel, egy kímélő mosószerrel érdemes kimosnod, majd egy vízszintes, tiszta felületre terítened, hogy megszáradjon. A nem mosható fürdőszobaszőnyegeket pedig, mint például a bambuszból készültek, egy, az anyagát nem bántó tisztítószerrel érdemes letörölni mindkét oldalát.
Amikor a gyakoribb tisztítás is indokolt lehet
Az általános 1-2 hetes szabályon túlmenően érdemes figyelembe venned az is, hogy bizonyos tényezők indokolttá tehetik a gyakoribb mosást is. Ha naponta egy vagy két ember használja a fürdőszobaszőnyeget, akkor jó az 1-2 hét, ha viszont többen vagy többször, érdemes lehet gyakoribb mosással tervezni. Így elkerülheted a nedvesség és a szennyeződések felhalmozását, illetve azt, hogy táptalaj keletkezzen a baktériumoknak.
Gyakoribb mosás indokolt akkor is, ha a fürdőszobádban vagy alapvetően az otthonodban is magas a páratartalom. Ekkor a fürdőszobaszőnyeg használat után lassabban tud megszáradni, a hosszabban tartó nedvesség pedig gyorsan különféle baktériumok megtelepedéséhez és kellemetlen szagokhoz vezethet.
Az intő jelek előbb vagy utóbb jelentkezni fognak
Ha esetleg te is hajlamos vagy elfelejteni bizonyos háztartási teendőket, vagy éppen ritkán sikerül rájuk időt szakítani, akkor a fürdőszobaszőnyegnél is vannak olyan jelek, amelyek egyértelműen arra utalnak, hogy bizony nem jó ötlet tovább halogatnod a kitisztítását. Ilyen például, ha már szaga van, ami penész és különböző baktériumok jelenlétére utalhat. De intő jel az is, ha a fürdőszobaszőnyeged foltos vagy egyéb módon láthatóan piszkos, esetleg ha nem marad a helyén.
Összességében pedig természetesen nagyon sokat számít az is, hogy alapvetően mennyire van rend és tisztaság a fürdőszobádban. Ha törekszel arra, hogy az éppen használt holmik mindig visszakerüljenek a helyükre, és a folyamatos takarításra is szánsz időt az egész helyiségben, akkor jó eséllyel tényleg elég 1-2 hetente kimosnod a fürdőszobaszőnyeget. Egy évnyi mindennapi használat után, vagy ha már elhasználódottnak látod, pedig a kicserélése is időszerűvé válik.
Forrás: parachutehome.com, bhg.com, nyitókép: Liudmila Chernetska/istockphoto.com