Hogyan készíts gyógynövényből tinktúrát vagy főzetet?

Hogyan készíts gyógynövényből tinktúrát vagy főzetet?

Címlap / Életmód / Egészség / Hogyan készíts gyógynövényből tinktúrát vagy főzetet? / 2. oldal

Imádjuk a gyógynövényeket, finom teákat tudunk főzni belőlük, de nagyon sok más dologra is jók. Például macerátumot is lehet belőlük készíteni. Hogy mi az a macerátum? Olvass tovább…

#2. Forrázat: Bizonyára te is sokszor készítettél már teát. A tea egy forrázat, amikor forró vizet kell önteni a szárított növényi részekre. Minden tea más hőmérsékleten készül, de annyi közös, hogy csak rövid ideig ázik a növény a vízben.

#3. Főzet: A növényeket (főleg fás részeket) főzni kell… ehhez először is hideg vagy langyos vízbe kell őket áztatni, majd lassan melegíteni kezdjük, és hosszú ideig főzzük őket. Arra nagyon figyelni kell, hogy ne forrjon a főzet.

Tinktúrák, avagy alkoholos kivonatok 

Az a legjobb a tintúrákban, hogy amennyiben helyesen készítik őket, nagyon sokáig – akár korlátlan ideig – megőrzik a gyógynövények gyógyító tulajdonságát. Tinktúrákhoz olyan növényeket válassz, amelyeknek magas az illóolaj-tartalmuk. 

A tinktúrákat különböző töménységben készítheted.

A receptúrához a növényre, tiszta etil-alkoholra (kiváltható nagyon jó minőségű, tiszta pálinkával) és vízre van szükség. A receptek megadják, hogy miből mennyi kell, általában a száraz növény: alkoholos elegy aránya 1:5, vagy 1:10.

Gyógynövény főzet készítés
Helin Loik-Tomson/istockphoto.com

A tinktúrákat hosszú ideig tartó áztatással, érleléssel kell készíteni, sötét helyen. Sokkal töményebbek, mint a vizes oldatok, ezért óvatosabban is kell velük bánni a felhasználás során.

Macerátumok, avagy olajos kivonatok

Nemcsak vízzel és alkohollal készíthetsz a saját magad által szedett gyógynövényekből kivonatokat. Fantasztikusak a macerátumnak nevezett olajos kivonatok. 

Macerátum készítéséhez nagyon fontos száraz gyógynövényt választani (a friss növények hatására megromolhat a keverék). A növényt tehát szárazon és hidegen tesszük a hordozóolajba, ami lehet bármilyen hidegen sajtolt növényi olaj, például olíva- vagy napraforgó olaj, kukorica- vagy mandulaolaj, de választhatsz avokádóolajat is. 10 g szárított gyógynövényhez 100 g olajat számolj.

A növényeket tedd egy csírátlanított üvegbe, majd öntsd rá az olajat. Hagyd érni, ázni mintegy 3-4 hétig. Minden nap óvatosan rázd össze a keveréket. Ha letelt az idő, akkor szűrd le a macerátumot, és az olajat öntsd egy jól záródó üvegbe. Ezzel a keverékkel – persze a növénytől függően – sok mindent kezelhetsz: fájdalmat csillapíthatsz, ekcémára is jó lehet, de hámosításra is alkalmazható.

VIDEO 10 ecset, ami nélkül lehet sminkelni, de nem érdemes

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!

Oldalak: 1 2

»