Kell még fényvédő az alapozó alá? 5 dilemma a fényvédelemmel kapcsolatban

Kell még fényvédő az alapozó alá? 5 dilemma a fényvédelemmel kapcsolatban

Címlap / Stílus / Arc / Kell még fényvédő az alapozó alá? 5 dilemma a fényvédelemmel kapcsolatban

Úgy tűnik, végre tényleg beköszöntött a nyár, és bár a fényvédelemről már az év minden szakaszában gondoskodnunk kell, most különösen aktuális a kérdés.

Halványabbak lesznek a szeplők, ha fényvédőt használsz?

A szeplők nyáron automatikusan felerősödnek, jobban láthatóvá válnak, és ezért bizony a napsugárzás tehető felelőssé. Ha szeretnéd halványan tartani a szeplőidet, akkor feltétlenül érdemes fényvédőt, UV-szűrős krémeket használnod, mert ezzel elkerülheted, hogy jobban kirajzolódjanak, hangsúlyosabbá váljanak.

Ugyanakkor a szeplők nem halványulnak el a fényvédőktől, erre a célra ezek a termékek nem alkalmasak. Amennyiben a megelőzés a cél, már kora tavasszal sőt, gyakorlatilag egész évben kell használnod a fényvédőket, hiszen a hideg hónapokban egyre jelentősebb a napsugárzás hazánkban is. 

Ruha alatt is érdemes fényvédőt használni?

Elméletileg ruha alatt is leéghetünk, gyakorlatilag erre azért kicsi az esély. Kivételt képez ez alól, ha olyan ruhát veszel fel, ami sok helyen kivágott, vagy csupán egy vékony, hálós anyaggal védi a bőrödet.

A klasszikus szövésű, hagyományos anyagok azonban egyúttal védenek a sugárzástól, bár eltérő mértékben. Hasonló módon működnek, mint egy sátor, vagy éppen a fák árnyéka: szűrnek, de az árnyékot adó menedék is „csak” kb. a sugarak felétől védi meg a bőrödet. 

Tévhit, hogy a fehér a legjobb választás, a sötét színek, különösen a fekete képes elnyelni a legtöbb káros sugárzást. 

Kifejlesztettek már UV-szűrős ruhákat is, ezek csaknem 100%-ban védenek a napsugárzás ellen. Elsősorban szörfösök, vízi sportokat űzők számára gyártják őket, de már elérhetőek a nagyközönség számára is sőt, gyermekeknek szintén készülnek UV-szűrős ruhák. Ezek a termékek azért ilyen hatásosak, mert nem tudnak kitágulni nedvesség hatására sem. Sem az izzadás, sem a fürdés nem befolyásolja a védőképességüket, mint pl. a pamut esetében. 

Érdemes minél magasabb SPF számozással rendelkező terméket venni?

Minél magasabb az SPF száma egy terméknek, annál hatékonyabban véd a káros sugárzás ellen, de a tévhittel ellentétben nincs olyan óriási különbség egy 15-ös SPF és egy 50-es SPF között. Előbbi a sugarak 93%-át zárja el, utóbbi pedig a sugarak 98%-át – derült ki az Elite Daily magazin szakértői cikkéből.

A kozmetikusok, bőrgyógyászok javasolják a minél nagyobb védelmet, tehát legalább az SPF 30-as termékeket, de ha nem engedheted meg magadnak ezeket a krémeket, akkor jó tudnod, hogy a kisebb számozás sem kidobott pénz. 

Kell fényvédő az UV-szűrős alapozó alá?

Nyáron az a legjobb, ha nem erőltetjük a vastag sminket, de a meleg hónapokban történő alapozásnak is vannak előnyei. Ezek közül kiemelendő, hogy manapság már szinte minden alapozóba kerül UV-szűrő is, ami bizonyos fokú védelmet nyújthat a káros sugárzás ellen.

A szakértő szerint, ha az alapozód legalább 30-as SPF-vel rendelkezik és egyenletesen oszlatod el a bőrödön, akkor az elegendő védelmet nyújt a napsugarak ellen. Azonban, ha ennél kisebb a számozása, vagy nincs benne szűrő, akkor az alapozó alá javasolt még egy réteg fényvédőt feltenned.

Erre a célra megfelelőek nem csupán a hagyományos naptejek, hanem az UV-szűrővel ellátott nappali arckrémek is. Ami pedig az ismétlést illeti, izzadás, úszás után automatikusan, egyébként a napon tartózkodva javasolt kétóránként frissíteni a védelmet. 

A fényvédős alapozó, vagy a fényvédő nyújt jobb védelmet?

A fényvédő jobb védelmet nyújt a sugarak ellen, nem csak azért, mert a legtöbbször magasabb SPF számmal rendelkezik, hanem mert sokkal könnyebb felfrissíteni. Belátható, hogy egy teljes sminket, alapozóstól senki sem fog a nap folyamán kétóránként lemosni, újrakenni.

Ezzel szemben nem tart semeddig, hogy egy leheletnyi krémet felvigyél az arcodra. Átmeneti lehetőséget nyújtanak az UV-szűrővel ellátott CC krémek, amik egy kicsit színeznek, fednek, azonban nem olyan erőteljesek, mint egy alapozó. A másik megoldás, hogy olyan finom, spray állagú fényvédőt használsz, amit a sminkedre, alapozódra is ráfújhatsz. A szakértők szerint viszont szerencsésebb, ha a fényvédőt a bőrödre, nem pedig a sminkedre teszed. 

VIDEO Közvetlen járat Budapestről: ezekkel a látnivalókkal csábít Tirana

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!