Félelmetes gyerekbetegség, a krupp

Félelmetes gyerekbetegség, a krupp

Címlap / Életmód / Család / Félelmetes gyerekbetegség, a krupp

Tél közeledtével egyre több betegséggel találkozunk, amit sajnos gyermekünk könnyen elkaphat. Egyik ilyen jellegzetes, és kifejezetten veszélyes betegség a krupp.

Ez a alsó és felső légutakat egyaránt megfertőző betegség egy vírus eredménye, ami ha bejut gyermekünk szervezetébe, akár életveszélyes is lehet. Nehézlégzést, akár fulladozást is eredményezhet, ezért jó, ha még a megjelenése előtt felkészülünk rá, hogy mit tehetünk a betegség megjelenésekor.

Tünetei

Jellegzetes tünet a száraz, ugatás szerű köhögés. Ha gyermekünk nem köhög fel semmit, csak erőltetve köhög, aminek hangja az ugatásra emlékeztet, akkor jobb, ha gyorsan orvoshoz fordulunk. Ráadásul a köhögés általában éjszaka és hirtelen jelenik meg, így kifejezetten ijesztő tud lenni gyereknek és szülőnek egyaránt. Súlyosabb tünet a fulladozás, ami annak a következménye, hogy a szűk légutak elzáródhatnak a nyálkahártya megnagyobbodása, duzzadása következtében.

Ugyanez az oka a sokszor tapasztalható öklendezésnek, ritkább esetben hányásnak is. A fáradékonyság, rossz hangulat a tünetek következménye, hiszen a gyerek nem tudja rendesen kialudni magát, és megijed, amikor a köhögésre, öklendezésre vagy a fulladozásra felébred.

Oka

Leggyakrabban az influenza vírus okozza a krupp megjelenését, egyben ez okozza a legerőteljesebb tüneteket is. A betegség kialakulhat akkor is, ha parainfluenza vírus vagy kanyaró kerül gyermekünk szervezetébe, ezek általában enyhébb lefolyású betegséget eredményeznek. 

Érintettek

A krupp megjelenése a leggyakoribb fél éves kortól kb. 4 és fél éves korig. Később már a gyerek növekedésével a légutak is nagyobbak és tágabbak lesznek, ezért ekkor már nem jellemző a betegség előfordulása. Minél kisebb egy gyerek, annál veszélyesebb a betegség, ezért nagyon fontos, hogy már az első tünetek megjelenésekor forduljunk orvoshoz.

Asztma vagy krupp?

A kruppot megkülönböztethetjük az asztmától, mert bár mindkettő légzési nehézséggel, esetleg sípoló hanggal jár, az asztmásoknál ez a jelenség kilégzéskor, míg a krupposoknál belégzéskor tapasztalható.

Védekezés

A tünetek jelentkezésekor első teendőnk, hogy orvost hívunk, és tájékoztatjuk a történtekről. Ha komolyabb légzési nehézséget tapasztalunk, esetleg fulladozást is, akkor a gyereket csavarjuk takaróba és minél gyorsabban vigyük hideg helyre. A hideg levegő belélegzésével ugyanis a légutakban kialakult duzzanat gyorsabban csökken, ezért így gyorsabban megkönnyebbül a gyerek, de természetesen figyeljünk oda, nehogy közben megfázzon. Kisebb mennyiségű hideg folyadékot is adhatunk neki, ami szintén gyulladáscsökkentő hatású lehet. 

Megelőzés

Téli időszakban különösen figyeljünk oda a gyerekszoba megfelelő hideg vizes párásítására. Kifejezetten fontos a gyakori szellőztetés, friss levegőben ugyanis ritkábban alakul ki a fulladásos roham. Szigorúan tilos a kruppra hajlamos gyerek közelében dohányozni, és lehetőleg kerüljük a beteg gyerekek társaságát, a felülfertőzés elkerülése érdekében.

VIDEO Íme a 10 legolcsóbb szobanövény, amit imádni fogsz

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!