Tejtermékek fogyasztása: érvek pro és kontra

Tejtermékek fogyasztása: érvek pro és kontra

Címlap / Életmód / Tejtermékek fogyasztása: érvek pro és kontra

Na, ne! Már megint valami, amit száműzni kell az étkezésünkből? Lassan mi maradhat a tányérunkon? Talán neked is eszedbe jutnak ezek a gondolatok… Természetesen nem muszáj bármit is nélkülöznöd, ha nem akarsz, esetleg nem vagy rákényszerítve (pl. ételallergia kapcsán), de azért nem árt, ha tisztában vagy azzal, milyen hátrányokkal jár a tejtermékek fogyasztása, illetve milyen előnyökkel, ha rendszeresen az asztalodra kerülnek. Ezek fényében már könnyű lesz dönteni, mit válassz!

Miért problémás a tejtermékek fogyasztása?

Egyre inkább bekerül a köztudatba, hogy a tej önmagában egyáltalán nem alkalmas a felnőttek számára. Ennek oka az, hogy a tejben levő laktózt a lakosság egy része egyszerűen képtelen megemészteni. Persze, van más megoldás. Ott vannak a laktózmentes termékek, amikhez hozzáadják a megfelelő enzimet így azok számára is emészthetőbbé válnak, akik eredetileg erre nem igazán képesek. De belegondoltál már abba, hogy ha valamit csak úgy tudsz megemészteni, hogy extra anyagot juttatsz be a szervezetedbe, akkor az talán nem tesz neked túl jót?

Az állatvédelem nem (kizárólag) ott kezdődik, hogy szereted a kutyádat

Etikai, állatvédelmi kérdés is, hogyan jutunk a tejhez. E fölött sokan szemet hunynak, vagy csak információhiányból eredően nincsenek tisztában azzal, miként kerül a tej és a sokféle tejtermék az asztalunkra. Sokan abba sem gondoltak idáig bele, de a tej tulajdonképpen anyatej. Az anyaállat termeli a borjának, gidájának, kölykének. Kistermelői, ősgazdálkodói körülmények között – többnyire – a tejhez való hozzájutás úgy néz ki, hogy természetes körülmények között megfogan az utód, az anyaállat leellik, majd elkezdi szoptatni.

A gazda emellett rendszeresen feji, így az anya minduntalan több és több tejet termel. Pontosan úgy, ahogy ebben az esetben az ember teste is reagál az extra igényre. A gazdák nem fejnek annyit, hogy az utódnak ne maradjon, hiszen nem érdekük, hogy egy állat is elpusztuljon. Bőséges tehát a tejhozam, több, mint ami az utódnak kell, így az ember is hozzájut a tejhez egy bizonyos ideig. Ez sokak számára elfogadható, függetlenül attól, hogy minden bizonnyal undorodnánk attól, ha egy ember, vagy akár csak egy kutya, sertés stb. anyatejét kellene meginnunk. Érdekes módon bizonyos állatoknál ezt mégis teljesen természetesnek vesszük.

cottonbro/pexels.com

A legrosszabb, ami történhet az állatokkal

Sajnos a nagyiparról semmi jót nem tudunk elmondani, márpedig szinte az összes tejtermék, ami a boltok polcaira kerül, nagyipari állattartás eredménye. Ezeken a helyeken mesterségesen termékenyítik az állatokat. Az ellés után azonnal elválasztják az utódot (általában megölik), majd az anyaállatot rögvest fejni kezdik. A folyamatosan nemesítésen túl hozamfokozókkal, hormonokkal tömik annak érdekében, hogy minél nagyobb legyen a haszon.

Az állatok tőgye sokszor véres az állandó gépi fejés miatt. Gondolhatod a sok egyéb mellett, mennyi stresszhormon kerül a tejbe, miután az anyaállat elkeseredetten keresi az utódját. Nos, ennyit az etikai kérdésekről. Most lássuk, miért okozhat a laktózon felül emésztési gondokat a tejtermék!

Azok a fránya hormonok a tejtermékekben is ott vannak

Ahogy azt korábban tisztáztuk, az állati tej anyatej, és ahogy az anyatejet az ember is speciálisan saját gyermekére „kifejlesztve” termeli, úgy ez igaz az állati tejekre is. Ennek megfelelően olyan hormonok vannak a tejben és a tejtermékekben, amik az állatok fejlődését, növekedését szolgálják. Sok bennük az ösztrogén, ami túl nagy mértékben természetesen gondokat okoz a férfi és női szervezetben egyaránt. (Pont az ösztrogén miatt olyan sok a kérdés a szójával, szóját tartalmazó termékekkel kapcsolatosan is).

A tej olyan hormonokat szintén tartalmaz, amik a vércukorszint emelésével fejtik ki negatív hatásukat. Vagyis pontosan úgy viselkednek a szervezetben, mint a finomított szénhidrátok. Azok esetében, akik nem megfelelően emésztik a tejet, a folyadék a vastagbelekben kezd el bomlani, ahol görcsöket, állandó puffadást és hasmenést okoz. Rossz hír a fiatalságért megvesző generációnknak az is, hogy laboratóriumi körülmények között tesztelték egereken a napi 1-2 pohárnak megfelelő tejfogyasztást. Mi az eredmény? Stressz, krónikus gyulladás és gyorsabb öregedés, korai halál.

Nemhogy használ, árthat is a csontoknak

Bár a tejet úgy ismerjük, mint csontjaink erősítőjét, valójában ez a pozitív tulajdonsága csak nagyon mértéktartó fogyasztás mellett érvényesül. Karl Michaëlsson és az Uppsala University kutatói publikáltak egy olyan felmérést, amely azt mutatta, hogy minél többet fogyaszt valaki tejterméket, annál nagyobb eséllyel törnek el a csontjai. Nők esetében ez már napi fél liter tej/tejtermék fogyasztása során megfigyelhető volt, nekik 16%-kal nagyobb eséllyel tört el a csontjuk társaiknál. A kutatás 11 évet ölelt fel, tehát egyértelműen várható, hogy az arány a kor előre haladtával tovább nő. Ugyanez a kutatás azt is megmutatta, hogy kétszer nagyobb eséllyel hunytak el a vizsgálat időtartama alatt azok, akik három pohár tejet ittak, szemben azokkal, akik csak egyet.

Hogy valami jót is írjunk a tejtermékekről: az egyik legjobb kalciumforrásnak bizonyulnak. Gazdagok D-vitaminban, jódban, segítik a vas felszívódását és persze dúskálnak az emberek számára is elengedhetetlen fehérjében. A tejtermékek közül a kemény, érlelt sajtok számítanak a legkevésbé kockázatos alapanyagoknak. Ezek laktóz tartalma a legtöbb esetben sokkal kisebb, mint a friss sajtoknak, tejtermékeknek, tehát sokkal nagyobb eséllyel fogjuk őket megfelelően emészteni. Azt viszont mindenkinek érdemes mérlegelnie, hogy a sok negatív hatást hogyan ellensúlyozhatná.

Vlada Karpovich/pexels.com

Mi lehet a megoldás?

Bár a legújabb kutatási eredmények, amik hazánkba is kezdenek begyűrűzni, a növényi táplálkozást jelölik a legjobb választásnak, nem ez az egyetlen út, amit kijelölhetsz magadnak. Arra viszont érdemes lenne törekedned, hogy te is minimum kistermelői, bio termékeket vegyél, ellenőrzött körülmények között tartott állatok tejét fogyaszd, ha szeretnéd. És lehetőleg ne ess túlzásokba. Amint azt a korábbiakban írtakból láthatod, az is iszonyúan sokat számít, ha nem két, hanem csak egy tejeskávét fogyasztasz el a nap folyamán.

Emellett célszerű kipróbálnod a növényi (tej)italokat, sajtokat is, mert egyre szélesebb belőlük a kínálat, és egyre sokoldalúbban elégítik ki a vásárlói igényeket. Persze, a tejtermékek jótékony hatásait pótolni kell, de pl. kiváló kalciumforrás a mák, a szezámmag, a mandula, a szénsavmentes ásványvíz, a zabpehely és a zöld leveles növények. A fehérjét illetően pedig tévhit, hogy egyedül az állati eredetű termékek tartalmaznak fehérjét! A fehérjék aminosavakból épülnek fel, márpedig ha valamiben, akkor aminosavakban kifejezetten gazdagok pl. a hüvelyes zöldségek.

Tegyél egy próbát te is!

Összefoglalva tehát, a tejtermékek túlzásba vitt fogyasztása kifejezetten veszélyes az egészségedre nézve. Emésztési gondokat, migrént, számtalan hormonális betegséget, bőrproblémát okozhatnak, nem beszélve a gyűlölt narancsbőrről. Utóbbi jelentős részben a szervezetünkbe jutó, extrém mennyiségű ösztrogénnek köszönhető. Fogyasztásuk elhagyásával azonban gondolnod kell a fehérjepótlásra. Ez nem feltétlenül azt jelenti, hogy még több húst eszel, hiszen azzal éppúgy beviszed a szervezetedbe a hormonokat és a nehezen lebomló alapanyagokat.

Szerencsére minden egyes zöldség, gyümölcs, mag- és gabonaféle tartalmaz fehérjét, ezért akár pusztán növényi étrenddel is fedezni tudod, amire szükséged van. Igaz, ehhez az kell, hogy valóban odafigyelj magadra és az étrendedre. Ha ezt egyelőre elképzelni sem tudod, akkor még mindig megpróbálhatsz legalább egy kicsit változtatni. A legtöbbet az előbb említett alapanyagokból fogyaszd, és csak a sor végén kullogjon a hús, valamint a tejtermék. Tegyél egy próbát! Ha nem tapasztalsz változást, még mindig visszatérhetsz az eredeti életmódodhoz, de ha sosem próbálod ki, nem tudhatod, milyen lehetőséget halasztasz el.

VIDEO A 3 legszebb party smink 2024-re

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!