Ezeket a gyógynövényeket érdemes nyáron begyűjteni

Ezeket a gyógynövényeket érdemes nyáron begyűjteni

Címlap / Életmód / Egészség / Ezeket a gyógynövényeket érdemes nyáron begyűjteni

Nyáron nem csak a friss gyümölcsök és zöldségek érnek be, de a különféle gyógynövények is. Érdemes ezekből ilyenkor szüretelni egy adagot, hogy aztán kiszárítva egész évben legyen a konyhánkban a természet orvosságaiból. A gyógynövény szüretelés rejtelmeiről egész szakkönyvek szólnak, de mindennek az alapja talán az, hogy a leveleket virágzás előtt és alatt, a virágokat a virágzás kezdetén, a gyökereket kora tavasszal vagy ősszel, a terméseket pedig teljesen érett állapotban szedjük le. Most néhány, nyáron begyűjthető gyógynövénnyel ismerkedhetsz meg.

Borsikafű

A borsikafű, vagy más néven borsfű vagy csombor fűszernövényként is ismert, de az ókorban egyfajta mágikus, szerelmi gyógynövényként, afrodiziákumként kezelték. 

A borsikafű ma inkább a hasfájás, gyomorpanaszok enyhítése miatt ismert, de a belőle készült tea nagyon jó lesz a téli torokfájós időszakban is, ahogyan sebek, zúzódások gyógyulására is javasolt a borsikafüves áztatás.

Citromfű

A citromfű szintén nem csak fűszernövényként ismert, a belőle készült tea megnyugtatja az idegeket, így például álmatlanság esetén is segít, ha elkortyolsz belőle egy kis csészével lefekvés előtt. 

Vírus- és gombaölő hatása miatt a megfázásos időszakban éppen úgy ajánlott, mint gyomorpanaszok esetére.
Ha gyakran kínoz migrén vagy fülzúgás, akkor szintén érdemes rendszeresen citromfű teát inni.

Körömvirág

A körömvirág hidratáló, bőrnyugtató, gyulladáscsökkentő hatásáról ismert leginkább, segíti a sebgyógyulást, megnyugtatja az érzékeny bőrt, csökkenti a napégés vagy a rovarcsípés okozta irritációt. 

Teaként menstruációs görcsök enyhítésére is használható, de általános immunerősítő hatással is rendelkezik.
Teát, kenőcsöt, szappant készíthetünk belőle.

Levendula

A levendula megnyugtatja az idegeket, táplálja a bőrt, és csökkenti a gyulladásokat, ezért például pattanások kezelésére kiválóan alkalmas.

A szárított levendulából istenien jó lesz majd egy kicsit a fürdővizedbe szórni télen, és hagyni, hogy a kellemes illatok átjárják az egész fürdőszobát.
A fürdőtől a bőröd puha lesz, az idegeid pedig azonnal kisimulnak.

Hársfavirág

A hársfából készült teát gyakran ajánlják fogyókúrázóknak, hiszen segíti az emésztést, méregtelenítő, vízhajtó hatásának köszönhetően pedig segíti az anyagcserét és a pangó nyirokfolyadék távozását. 

Antibakteriális hatása miatt a hársfavirágot torokgyulladás, illetve ínypanaszok esetén is javasolják.

Cickafarkfű

A cickafarkfű remek választás, ha gyakran szenvedsz teltségérzettől, puffadástól, mivel megkönnyíti az emésztést, csökkenti a görcsöket, megszünteti a feszülést. 

Ugyanakkor, mivel köptető hatása is van, a megfázásos időszakban, illetve légúti betegségek esetén is jót tesz.
A változó korban is javasolja a népi gyógyászat a cickafarkfüvet, mert úgy tartja, segíti a női hormonok pótlását.

Csalán

A csalán a gyógynövények igazi nagyágyúja, hiszen számos problémára jó.

A belőle készült tea olyan erős méregtelenítő, hogy az allergiások panaszait is csökkentheti, vagy akár teljesen meg is szüntetheti, de a főzetével hajat is moshatsz, ha egészségesebb, csillogóbb hajkoronát szeretnél

A csalán emellett vízhajtó is, így segít leszámolni a húgyúti fertőzésekkel, és a premenstruációs tüneteket is enyhíti.

VIDEO Közvetlen járat Budapestről: ezekkel a látnivalókkal csábít Tirana

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!