Érzi a kutyád, ha stresszes vagy, és ez neki sem jó

Érzi a kutyád, ha stresszes vagy, és ez neki sem jó

Címlap / Életmód / Család / Érzi a kutyád, ha stresszes vagy, és ez neki sem jó

Nem véletlen, ha a kutyád mindig odamegy megvigasztalni, ha rossz a kedved, vagy sírsz: tudja, miről van szó, látja, hogy szomorú vagy, és segíteni szeretne. Kiderült viszont, hogy az ebek nemcsak az egyértelmű szomorúságot képes felismerni, hanem azt is, ha sokat stresszelsz, a feszültség pedig átragadhat rá is.

Ha mostanában úgy látod, hogy a házi kedvenced kifejezetten stresszes, érdemes elgondolkozni, hogy a problémát valószínűleg részben te okozod, főleg akkor, ha te is stresszes időszakon mész keresztül.

A svéd Linköping Egyetem kutatói kiderítették ugyanis, hogy a stressz rólunk átragad a kutyákra is, ezzel az ebek is nyugtalanok lesznek, és az ő egészségüknek sem tesz túl jót a folyamatos feszültség.

A Scientific Reports tudományos folyóiratban megjelent tanulmány szerint ez az első olyan kutatás, ami képes volt kapcsolatot találni hosszú távon is a gazda és a kutya, így két különböző faj stressz-szintje között.

A kutatás során összesen 58 kutyát vizsgáltak meg, mindegyiküknek női gazdája volt. A gazdiknak ki kellett tölteniük egy kérdőívet arról, hogy milyen a személyiségük, majd hasonlóan meg kellett adniuk a kutyáik személyiségjegyeit is. A stressz szintjét úgy mérték meg a kutatók, hogy a hajban a kortizol nevű stresszhormon szintjét figyelték meg mind a kutyákban, mind a gazdákban.

A nyáron és télen levett mintákból megállapították, hogy az állatok stressz-szintje mindig szinkronizálódott a gazdáéval. Az is kiderült, hogy azok a párok, amelyek együtt edzettek, sokkal szorosabb kapcsolatról árulkodtak: itt a kortizolszintek még inkább közeledtek egymáshoz. Az igazán szembetűnő különbségnek azok mutatkoztak, hogy télen lényegesen magasabb volt az emberek és állatok szervezetében is a kortizol, valamint a szuka kutyák érzékenyebbnek bizonyultak a stresszre.

A kutatási eredmények nemcsak a hagyományos kutya-gazdi párosnak jelenthetnek sokat, felhasználhatók például a segítő kutyák kiképzésénél is.

A kutatók viszont megjegyezték azt is, hogy érdemes a gazdáknak belegondolniuk, hogy a saját stressz-szintjük hogyan befolyásolja a négylábú kedvenceikét: ha ők folyamatos szorongásban élnek, azzal a kutyáknak sem tesznek túl jót. Így érdemes csökkenteni a stresszt a mindennapokban nemcsak magunk miatt, hanem a velünk élő szőrös négylábúak érdekében is.

Képek forrása: Cristina Conti/Depositphotos.comViktoriaSapata/Depositphotos.com

VIDEO Közvetlen járat Budapestről: ezekkel a látnivalókkal csábít Tirana

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!