7 egyszerű tipp a nyerő önéletrajzhoz

7 egyszerű tipp a nyerő önéletrajzhoz

Címlap / Életmód / Pénz és hivatás / 7 egyszerű tipp a nyerő önéletrajzhoz

Az első benyomás mindig fontos. Márpedig a karriered építésekor könnyen előfordulhat, hogy erre nem személyesen kerül sor, hiszen a leendő munkahelyeden előbb találkoznak az önéletrajzoddal, mint veled. Íme, hét szempont, amelyek figyelembe vételével javíthatod az esélyeidet!

Legyen áttekinthető!

El sem tudod képzelni, hogy a személyzetisnek vagy a megfelelő munkaerő kiválasztásáért felelős egyéb pozícióban lévő embernek hány önéletrajzot kell átböngésznie.
Amennyiben első látásra könnyen áttekinthető CV-t adsz le, nemcsak az ő dolgát könnyíted meg, de saját magadat is jobb színben tünteted fel. Törekedj a vázlatpontok használatára, a tagolásra, a szellős betűszedésre és a félkövér fonttal való kiemelésekre!

Ne legyen benne az életed története!

Szűkítsd az információmennyiséget a lehető legszükségesebbre. Elég arra szorítkoznod, hogy miért vagy tökéletes választás az adott munkakörre.
A többit bizonyíthatod az interjú alkalmával, vagy éppen az első munkanapok során. A hobbi feltüntetése például többnyire fölösleges, illetve elég a legfelsőbb szintű iskoládat feltüntetned.

Kerüld a közhelyeket!

Nem is olyan régen a „jó időbeosztás”, a „rendszerető”, a „szeret csapatban dolgozni” még olyan szószerkezetek voltak, amelyek vonzották a HR-esek tekintetét. Ma azonban mindenki alkalmazza őket, és ennek hatására látszólag tökéletes munkaerőnek tűnik.
Az utóbbi néhány évben tehát ezek a kifejezések kiüresedtek, elveszítették a pozitív jelentésüket. Ne használd őket, ha nem szükséges!

Írd bele az eredményeidet!

Bármilyen eredményt feltüntethetsz az önéletrajzodban, ami valamilyen szinten kapcsolódik a megpályázott pozícióhoz. Ez nem a szerénység helye: versenyeredménytől kezdve sikeres projekten át az esetleges díjakig tényleg minden jöhet.
Gondold végig, mit értél el eddig, ami másoknál alkalmasabbá tesz a munkakör elnyerésére!

Ne legyen terjengős!

Az önéletrajz nem könyv, amit jólesik lapozgatni egy fárasztó nap után. A nem hivatalos előírás szerint legföljebb két A/4-es oldalon el kell férnie, de még jobb, ha sikerül összefoglalni egyen.
Ne ess kétségbe, hogy mennyi mindent kell ehhez kihagynod: inkább azt lásd, milyen sok infó fér bele!

Igazítsd a pályázathoz!

Ugyanazt a CV-t szétküldözgetni látszólag energiatakarékos és praktikus. Sőt, helyénvaló is, amennyiben kizárólag ugyanolyan pozíciókra pályázol. Manapság azonban megszokott, hogy egy ember többféle részterületen is próbálkozik.
Ilyenkor viszont szarvashiba ugyanazzal a szöveggel indítani! Ne legyél rest minden alkalommal átböngészni, hogy teljes mértékben passzol-e az önéletrajzod az aktuálisan megpályázott munkához!

Olvasd át, mielőtt elküldöd!

Semmi sem rosszabb egy önéletrajznál, mint a világító helyesírási hiba. Persze, aki olvassa, remélhetőleg tudni fogja, hogy valószínűleg csak elgépelésről van szó, de ez is a gondatlanság vádját veti föl veled kapcsolatban – s lássuk be, valamennyire jogosan. Ha nem vagy bombabiztos a helyesírásodban, bátran kérd meg egy ebben ügyes családtagodat, barátodat, ismerősödet, hogy fussa át gyorsan!
A fenti tippek megfogadásával máris néhány lépéssel közelebb kerülhetsz álmaid állásához. Ne feledd: sosem szabad feladni a reményt, mert a legtöbben visszautasított jelentkezések százain esnek túl, mire eljutnak a megfelelő karrierúthoz!

VIDEO Ezek a szerencsehónapjaid 2024-ben

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!