Maszkban edzeni: mire figyelj, hogy biztonságban legyél?

Maszkban edzeni: mire figyelj, hogy biztonságban legyél?

Címlap / Életmód / Maszkban edzeni: mire figyelj, hogy biztonságban legyél?

Egyre többen viselnek maszkot a szabadtéri edzéshez is. Az edzés alatti maszkhasználat azonban sok kérdést felvet, ezek közül válaszolta meg a leggyakoribbakat a szakértő.

VIDEO Év végi fejlődés horoszkóp: ez az, amit még idén kell megfejlődnöd

Biztonságos arcmaszkkal edzeni?

Általánosságban és röviden: igen. A legtöbb ember számára biztonságos az arcmaszk viselése még edzés közben is – mondja Grayson Wickham mozgásterapeuta és a Movement Vault okleveles szakembere a CNET-nek.

„A legtöbb ember minden gyakorlatot képes elvégezni egy arcmaszk használata közben is” – mondja Wickham. „Mindössze figyelned kell az edzés közbeni érzéseidet, és figyelned kell olyan konkrét tünetekre, mint a szédülés, zsibbadás vagy bizsergés és légszomj.”

Maszkviselés edzés közben
franckreporter/istockphoto.com

Kinek nem ajánlott maszkot viselni edzés közben?

Wickham szerint azoknak az embereknek, akiknek szív- és érrendszeri vagy légzési betegségei vannak, körültekintően kell eljárniuk, ha arcmaszkkal edzenek. Állapotuk súlyossága dönti el, hogy érdemes-e edzés közben is maszkot viselniük.

„Akinek súlyosabb légzőszervi betegsége van, a beltéri edzést (ha erre már lehetőség lesz például fitnesztermekben) nem biztos, hogy ajánlott arcmaszkban végezni”

– mondja a szakértő.

Ilyen állapotok például az asztma, a krónikus obstruktív tüdőbetegség (COPD), a hörghurut, a cisztás fibrózis, a tüdőfibrózis és minden más olyan állapot, amely befolyásolja a szívet vagy a tüdőt. Ha szív- és érrendszeri vagy légzőszervi betegséged van, érdemes megkérdezni kezelőorvosodat, hogy mit javasol.

Emellett azoknak az embereknek, akik újak a testmozgásban, vagy hosszú ideig nem gyakoroltak, különös figyelmet kell fordítaniuk a maszkban történő edzés során saját magukra. Figyeld az edzés intenzitását, és ne feszítsd túl a húrt, ne emeld rögtön túl magasra a pulzusodat – tanácsolja Wickham.

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!

Oldalak: 1 2

»