Ilyenkor már jelentkezhet: ezek az intő jelei a D-vitamin hiányának 

Ilyenkor már jelentkezhet: ezek az intő jelei a D-vitamin hiányának 

Címlap / Életmód / Egészség / Ilyenkor már jelentkezhet: ezek az intő jelei a D-vitamin hiányának 

A D-vitamin hiány meglepően gyakori probléma a mi éghajlatunkon, azonban nem mindig könnyű felismerni, mert a tünetei gyakran nem specifikusak.

A biztos válasz érdekében az a legjobb, ha beutalót kérsz egy laborvizsgálatra, de ha nem pótolod a D-vitamint a hideg hónapokban, nyáron sokat vagy fedett területben, lakásban, és ha napon tartózkodsz, akkor is fényvédőt alkalmazol, akkor szinte borítékolható a hiány. 

A D-vitamint napfény vitaminnak is nevezik, pedig ez a vitamin sokkal inkább úgy működik a szervezetben, mint egy sokoldalú hormon. Az elnevezés mégis onnan ered, hogy a szervezetünk napsugárzás hatására képes maga is előállítani. Emellett bizonyos élelmiszerek fogyasztásával is kiegyensúlyozhatjuk a szintjét – de inkább csak a meleg hónapokban. 

Egyes felmérések szerint a megfelelő D-vitaminszint segít a rákmegelőzésben és a különféle krónikus betegségeket is kordában tudja tartani. Hiánya következményeként viszont csökken a csontsűrűség, az immunrendszerünk kevésbé lesz ellenálló. Olyan betegségekkel hozták összefüggésbe, mint a csontritkulás, a cukorbetegség, a szívproblémák, a meddőség, a hormonális gondok, vagy éppen a depresszió.

A legtöbb felnőttnek napi 1500-2000 NE D-vitaminpótlás javasolt, de mivel erre sokan nem kerítenek sort, nem túl meglepő, hogy a D-vitaminhiány az egyik leggyakoribb táplálkozási hiányosság világszerte. 

A D-vitamin hiányának tünetei

A D-vitaminhiányt nehéz észrevenni, mert a tünetek sokszor nem feltűnőek és évekig is lappanghatnak, hol erősödnek, hol gyengülnek pl. annak függvényében, mennyi napsugárzás éri a testünket. Mégis akadnak olyan tünetek, amelyek intő jelnek bizonyulnak és utalhatnak a D-vitamin hiányára:

  1. Fáradtság: A fáradtság nagyon összetett probléma, számos változó okozhatja. Az egyik ilyen körülmény a D-vitamin hiánya. A fáradtságot egyébként közvetve is okozhatja a vitaminhiány, pl. azzal, hogy rossz alvásminőséget generál.
  2. Lassú sebgyógyulás: A sérülések utáni lassú gyógyulás utalhat D-vitaminhiányra is, ami elsősorban arra vezethető vissza, hogy ez a vitamin fokozza a gyógyuláshoz szükséges vegyületek termelését, illetve gyulladáscsökkentő szerepe szintén ismeretes. 
  3. Gyakori betegségek vagy fertőzések: Mivel a D-vitamin egyik legfontosabb szerepe az immunrendszer támogatása, a gyakori fertőzések utalhatnak arra, hogy hiányt szenved belőle a szervezet.
  4. Derékfájás: A testben jelentkező csontfájdalom, vagy éppen a derékfájás nem csak D-vitaminhiányra utal, de érdemes gondolni a pótlásra ilyen panaszok esetén. A D-vitaminra szükség van a csontok egészsége érdekében, a kalcium felszívódásához, ezért a hiány fokozhatja a fájdalom erősödését, a csontok gyengébbé válását. 
  5. Hízás: A hideg hónapokban automatikusan jobban kívánjuk a laktatóbb, tartalmasabb ételeket, azonban a tanulmányok szerint a súlygyarapodás nem csupán az étrendünkkel függ össze. Találtak párhuzamot a súlygyarapodás és az alacsonyabb D-vitaminszint között, bár a férfiak esetében jelentősebbnek tűnt a különbség.
  6. Depresszió: Nem véletlen, hogy nyáron jobb kedve van a többségnek! Itt is számos tényező áll a háttérben, és az egyik az, hogy elegendő D-vitaminhoz jutunk. A tanulmányok szerint a hiány összefüggésbe hozható a depresszióval, különösen az idősebb felnőttek esetében. 
  7. Hajhullás: A legkülönfélébb tápanyagok szükségesek ahhoz, hogy a hajunk szép és egészséges legyen, de nem véletlen, hogy a szezonváltások során, pl. ősszel is fokozódik a hajhullás. Gyakran a stressz hatására is erősödnek a tünetek, azonban a tanulmányok szerint a D-vitamin hiánya is rátesz egy lapáttal a hajvesztésre. 
FreshSplash/istockphoto.com

A D-vitaminhiány felléphet, ha az alábbi kockázati tényezők igazak rád:

  • benti munkát végzel az év nagy részében
  • éjszaki műszakban is dolgozol
  • az idősebb korosztály közé tartozol
  • az Egyenlítőtől távol eső országban élsz
  • a bőrszíned sötétebb
  • túlsúlyos vagy
  • krónikus betegséged van
  • olyan betegséged van, amely befolyásolja a tápanyagok felszívódásának képességét
  • olyan gyógyszereket szedsz (ide tartoznak pl. a koleszterincsökkentők, vagy a szteroidok), amelyek hatást gyakorolnak a D-vitamin anyagcserére

A napfény a D-vitamin természetes forrása a szervezetünk számára, ezért fontos a szabadban tartózkodás a hideg hónapokban is. Emellett javasolt a D-vitamin pótlása kiegészítők formájában, vagy D-vitaminnal dúsított ételek segítségével. A kutatások szerint pusztán az étrendből nem jut a testünk elegendő D-vitaminhoz, ezért az éghajlatunkon a megfelelő mennyiségű kiegészítésre kiemelt figyelmet kell fordítani. 

VIDEO Ezek a szerencsehónapjaid 2024-ben

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!