Ez történik a csontrendszerrel változókor alatt

Ez történik a csontrendszerrel változókor alatt

Címlap / Életmód / Egészség / Ez történik a csontrendszerrel változókor alatt

A felmérések szerint a nők átlagosan csontsűrűségük 10 százalékát veszítik el a menopauza első öt éve alatt. A csontritkulás, azaz oszteoporózis ellen azonban több mindent tehetünk és ezt sosincs túl késő elkezdeni. (X)

Mi, hölgyek 25 és 30 éves korunk között érjük el csontsűrűségünk csúcsát: ekkorra a csontváz elérte végső méretét, nem nő tovább és a csontok életünk során ekkor a legerősebbek és legvastagabbak. A változó kor 45-55 éves korban ér el minket és ugyan ez egy természetes állapot, amelyet ma már jól tudunk kezelni különböző gyógyszerekkel és kezelésekkel, vannak dolgok, amikre érdemes komolyabban odafigyelni. A hőhullámok, súlygyarapodás és kedélyhullámzás nem kellemes tünetek, de a csontritkulás komoly és alattomos betegség, amelyet sokszor csak akkor észlelünk, amikor már gondot okoz. 

Az első jel legtöbbször a csont törése, amit – ha már előrehaladott állapotban van a betegség – egészen minimális terhelés is kiválthat, mint például egy hirtelen mozdulat. A betegség a férfiakat is érinti, de nagyobb számban szenvednek tőle a változó korba lépett hölgyek.

A klimax beköszöntével az ösztrogénszint csökken és ez a hormonális változás idézi elő a csontok gyengülését. Enyhébb esetekben a csukló vagy egyéb kisebb csontok törhetnek el, súlyosabb baleset alkalmával pedig a csigolyák összeroppanása, vagy combnyaktörés fordulhat elő. Utóbbi kettő – főleg az idősebb személyek esetében – hosszú kórházi tartózkodással és felépülési idővel jár.

A kutatások szerint 60 év felett minden második nő tapasztal élete során legalább egy csonttörést. 

istockphoto

A csontritkulás „előszobája” az oszteopénia, azaz a kevéscsontúság állapota. Akkor beszélünk erről, mikor még nem áll fenn súlyos csontritkulás, de már a csontdenzitást mérő vizsgálattal kimutatható a sűrűség bizonyos fokú elvesztése.

A csontritkulás kialakulásának esélye nemcsak a menopauza alatt alakulhat ki: egyes gyógyszerek (pl. szteroidos kúrák) mellékhatásaként is megjelenhet, illetve azokat is érintheti, akik ülőmunkát végeznek, mozgásszegény életmódot folytatnak vagy gyakori fogyókúra miatt hiányos a táplálkozásuk. Utóbbi esetében természetesen a kalciumban szegény étrend a fontos faktor, de a tejtermékeket kerülő személyek, illetve a várandós vagy szoptató édesanyáknak is ajánlott a plusz kalcium-bevitel.

Az természetes öregedési folyamat miatt is érdemes lehet több kalciumban gazdag zöldséget enni, tejet, tejterméket fogyasztani és étrend-kiegészítőt szedni.

A Béres CalciviD 7 tabletta a csontozat szerkezetének fenntartásában szerepet játszó D- és K-vitaminnal, ásványi anyagokkal és nyomelemekkel járul hozzá az egészséges csontozat és vér normál kalciumszintjének fenntartásához. 

Hogyan előzzük meg a csontritkulást? 

  • A legfontosabb a kalciumban gazdag étrend, ami napi 1300 milligramm kalciumbevitelt jelent. A tejen és tejtermékeken kívül a szója- és mandulatej, tofu, mandula, szardínia, lazac és minden sötétzöld-levelű zöldség tartalmaz jelentős mennyiségű kalciumot.
  • A rendszeres súlyzós edzés is erősen ajánlott, ezzel kapcsolatban érdemes szakember segítségét kikérni a megfelelő gyakorlatokkal kapcsolatban.
  • A D-vitamin segít a szervezetnek beépíteni a kalciumot.
  • A túlzott kávé- és a gyakori alkoholfogyasztás kerülése is sokat segít, naponta maximum két pohár ital fogyasztása és hetente minimum két teljesen alkoholmentes nap tartása javasolt.

A csontsűrűség visszaesésének kockázata tehát jelentősen csökkenthető a kalciumban gazdag diéta és a megfelelő, illetve testmozgás segítségével, ezeket minél korábban kezdjük el, annál jobb. Ugyan a megelőzés a leghatékonyabb fegyver az oszteoporózis ellen, a tudomány segítségével csökkenthetjük a betegség kialakulásának esélyét, vagy lassíthatjuk kialakulását.

Az étrend-kiegészítő nem helyettesíti a kiegyensúlyozott, vegyes étrendet és az egészséges életmódot!

VIDEO 10+1 sminkes trükk, amit bárcsak előbb tudtál volna

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!