Ezért nem lassította le a Covid a klímaváltozást – Nem segít, ha leáll a világ

Ezért nem lassította le a Covid a klímaváltozást – Nem segít, ha leáll a világ

Címlap / Hírek / Ezért nem lassította le a Covid a klímaváltozást – Nem segít, ha leáll a világ / 2. oldal

A világ egy évvel ez előtti hirtelen leállása látványos hatással volt a széndioxid-kibocsátásra. Úgy tűnik azonban, a légszennyezés értéke sokkal hamarabb tér vissza a „normális” szintre, mint a mindennapi életünk.

2. Nincs drámai hatása a klímaváltozásra

Rövid és hosszú távon a járvány kevésbé lesz hatással az éghajlatváltozás elleni küzdelemre, mint sokan remélték. Sőt, egy kutatás szerint úgy tűnik, hogy a tiszta égbolt ellenére a lezárásnak tulajdonképpen enyhén melegítő hatása is volt a klímára. Az ipar leállása közben csökkent a légszennyezés, és így csökkent a fosszilis üzemanyagok égetéséből származó aeroszolok száma is.

Azáltal, hogy ezek visszaverik a napfényt a Földről, képesek bizonyos mértékig hűteni a bolygót. Ennek a globális hőmérsékletre gyakorolt hatása rövid életű volt és nagyon kicsi volt, de sajnos még mindig nagyobb, mint amennyit a lezárások következtében nyertünk a másik oldalon.

2030-ig előre tekintve az egyszerű klímamodellek úgy becsülték, hogy a globális hőmérséklet csak 0,01 C-kal alacsonyabb lesz a Covid-19 következtében, mint ha az országok betartanák azokat a kibocsátási ígéreteket, amelyek a pandémia csúcspontján már érvényben voltak. Ezeket a megállapításokat később bonyolultabb modellszimulációk támasztották alá.

Ezeket a vállalásokat később sokan megerősítették és frissítették. A klímakutató figyelmeztet rá, hogy ezek a szigorítások még így sem elegendőek ahhoz, hogy a veszélyes mértékű éghajlatváltozást elkerüljük.

Klímaváltozás koronavírus alatt
HRAUN/istockphoto.com

3. Nem lehet ez a klímatervünk

A normális élet átmeneti megállítása, amelyet a lezárásokkal tapasztaltunk, nemcsak hogy nem elégséges a klímaváltozás megállítására, de nem is fenntartható. A klímaváltozáshoz hasonlóan a Covid-19 is a legsérülékenyebbeket sújtotta a legjobban.

Meg kell találnunk a kibocsátás csökkentésének módjait a lezárások gazdasági és társadalmi hatásai nélkül. Olyan megoldásokat kell találnunk, amelyek az egészséget, a jólétet és az igazságosságot is elősegítik – mondja Forster. Az egyének, intézmények és vállalkozások által továbbra is létfontosságú az éghajlatváltozással kapcsolatos ambíciók és fellépés. Ezt strukturális gazdasági változásokkal kell alátámasztani és támogatni.

VIDEO A csillagjegyek stresszkezelése a legrosszabbtól a legjobbig

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!

Oldalak: 1 2

»