Ezért nem lassította le a Covid a klímaváltozást – Nem segít, ha leáll a világ

Ezért nem lassította le a Covid a klímaváltozást – Nem segít, ha leáll a világ

Címlap / Hírek / Ezért nem lassította le a Covid a klímaváltozást – Nem segít, ha leáll a világ

A világ egy évvel ez előtti hirtelen leállása látványos hatással volt a széndioxid-kibocsátásra. Úgy tűnik azonban, a légszennyezés értéke sokkal hamarabb tér vissza a „normális” szintre, mint a mindennapi életünk.

Az iparosodás előtti időkhöz képest a bolygónk átlaghőmérséklete már 1,2 fokkal emelkedett, mikor a WHO pandémiát hirdetett 2020 márciusában – emlékszik vissza a BBC szerzője. Mivel a világ szinte egy pillanat alatt leállt, mindenki bezárkózott, kevesebb autó volt az utakon. Sok üzem is csökkentette vagy leállította a termelését, a levegőszennyezés mértéke is drámaian csökkent.

Azóta sok monumentális változás történt, de a klímatudósok számára, mondja Piers Forster, ez az időszak teljesen új és néha váratlan felismeréseket is hozott.

Itt van három dolog, amit megtanultunk:

Az éghajlat-tudomány valós időben működhet

A járvány arra késztetett bennünket, hogy menet közben találjuk ki, hogyan lehetne valós időben megoldani az üvegházhatású gázok, különösen a szén-dioxid nyomon követését a nehézségek ellenére. Amikor 2020 márciusában számos leállás megkezdődött, a következő átfogó globális szén-dioxid-költségvetés, amely meghatározza az éves kibocsátási trendeket, nem volt esedékes az év végéig. Tehát az éghajlat-tudósoknak más olyan adatokat kellett keresniük, amelyek jelezhetik a CO2 változását.

Ezért a lezárással kapcsolatos információkat használták fel, hogy a globális szennyezés állapotát fel tudják mérni. Más szóval: ha pontos adataink lennének arról, hogy a különböző iparágazatok és egyes országok mekkora mértékben voltak felelősek a légszennyezettségért a pandémia előtt, akkor azt is meg lehetne becsülni, hogy a lezárások következtében mennyivel csökkent a légszennyezés mértéke.

2020 májusáig egy mérföldkőnek számító tanulmány ötvözte a kormányok lezárási politikákat és a világ minden tájáról származó tevékenységi adatokat. Az előrejelzés szerint az év végéig akár 7%-kal csökkent vola a CO2-kibocsátás. Ezt a számot később a Globális Szénprojekt is megerősítette.

Klímaváltozás lassítása
Gabriel Pevide/istockphoto.com

Ezt Forster csapatának kutatása követte, amely a Google és az Apple mobilitási adatait felhasználva tükrözte 10 különböző szennyező anyag változását. Egy harmadik tanulmány ismét követte a CO2-kibocsátást a fosszilis tüzelőanyagok elégetésére és a cementtermelésre vonatkozó adatok felhasználásával.

A Google legfrissebb mobilitási adatai azt mutatják, hogy bár a napi aktivitás még nem tért vissza a pandémiát megelőző szintre, bizonyos mértékben helyreállt.

Ezt tükrözi a legújabb kibocsátási becslés, amely az első lezárás utáni csökkenést követően 2020 második felében ismét meredeken emelkedni fog a bolygó széndioxid-termelése.

VIDEO Így viseled az egyedüllétet, csillagjegyed szerint

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!

Oldalak: 1 2

»