Emlékszel arra, amikor az iskolában a magasság és a testsúly alapján „megmondták”, hogy egészséges vagy-e? Akkoriban nem igazán gondolkodtunk azon, hogy ez mennyire árnyalja az igazságot…
VIDEO Halak csillagjegyűként ezekre számíthatsz párkapcsolatban a többi csillagjegytől
Azóta sokat változott a világ, de a BMI alig-alig akar kikopni a köztudatból – pedig ma már tudjuk, hogy az egészség nem ennyire fekete-fehér.
Miért vált problémássá a BMI?
A testtömegindexet eredetileg egy 19. századi matematikus dolgozta ki, de nem egészségügyi célokra. Az ötlet az volt, hogy ha a testtömeget összevetjük a magassággal, akkor egy gyors képet kaphatunk az „átlagos” ember testalkatáról.
Az orvostudomány azonban később átvette ezt az egyszerű képletet, és univerzális mérőszámként kezdte használni az egészség megítélésére. Azóta kiderült, hogy ez a megközelítés enyhén szólva is túl egyszerű.
A BMI nem veszi figyelembe az olyan tényezőket, mint az izomtömeg, a testzsír eloszlása, vagy az általános egészségi állapot. Például egy sportoló, akinek meglehetősen nagy az izomtömege, könnyen „elhízottnak” minősülhet a BMI alapján, míg valaki, akinek magas a testzsír-százaléka, de alacsony a testsúlya, a „normál” kategóriába eshet. Még akkor is, ha a zsírtömege a legveszélyesebb helyen, a derekán rakódott le.
Ez az „egy méret mindenkire” megközelítés egyszerűen nem működik, ha az egészségről van szó.
