A bél az új agy
Mostanában vevőcsalogató úgy eladni egy terméket, hogy a bélrendszert agyi fontosságú területként tartjuk számon. Ezért terjedt el a „bél az új agy” szlogen és általa a rengeteg tisztítókúra. Mindenképpen érdemes kímélni és pihentetni, de ehhez az szükségeltetik, hogy megértsük a működését.
A belek és az agy kapcsolata
Szoktuk mondani, hogy bizonyos helyzetekben „görcsbe rándul a gyomrunk”, „megfekszi valami a gyomrunkat”, vagy éppen felfordul bizonyos érzések láttán, hallatán. Ezek a testi érzések mind lelki eredetűek. Stressz hatására görcsbe rándulhat a gyomrunk, további lelki problémák pedig akár a rossz emésztésért is felelősek lehetnek.
Minden ilyen lelki eredetű baj az agyunkból indul, onnan kivetítve az érzéseket.
Bél-agy tengelynek nevezik az agy és a bél közötti kommunikációs hálózatot. Az agyban érzelmek hatására hormonok keletkeznek. Például a szerotonin, vagyis ismertebb nevén a boldogsághormon nagy része a bélben termelődik. Szintén itt termelődnek még olyan hormonok, melyek felelnek a félelem és szorongás érzés szabályozásában. Továbbá a bélben élő mikorbák termelnek más olyan anyagokat is melyek befolyásolják az agy működését. Befolyásolják a szervezetben lévő gyulladásos folyamatokat, ezért olyan fontos, hogy megőrizzük egészséges állapotát.
A Bélflóra hatása az agy működésére
A felborult bélflóra nem csak testi tüneteket ölthet, de a hangulatunkat is negatívan befolyásolhatja. Észrevehetően visszahúzódóbbnak és pesszimistábbnak érezhetjük magunkat, mindenféle különösebb ok nélkül. Tekintsünk el a nehéz női napoktól, amikor minden ilyen érzés természetesnek mondható. Bélrendszerünkben számos mikroorganizmus él, jó és rossz baktériumokkal. Ezek egyensúlya roppant érzékeny, ha a rosszak elszaporodnak, LPS-fehérjéket szabadítanak fel, melyek felgyorsítják a gyulladásos folyamatokat.
Ez a folyamat pedig testi és lelki szinten is kiütközik majd. Számos kutatás bizonyítja, hogy a bél-agy tengely ma már nem csak a hangulatingadozásban játszik meghatározó szerepet, de olyan neurológiai rendellenességekkel is összehozható, mint a szklerózis multiplex, depresszió, autizmus, Alzheimer-kór, Parkinson-kór, vagy éppen az oly sokunkat gyötrő migrén.
Az egyensúly megteremtése
A bélflóra egyensúlyát a táplálkozásunk és életmódunk befolyásolja. Jó hír, hogy képes gyorsan reagálni a pozitív változásokra, rossz hír viszont, hogy a negatívakat is legalább ilyen gyorsan érzékeli. Azok az élelmiszerek, melyek jótékony baktériumokat, például probiotikumokat, valamint azok működését támogató prebiotikumokat tartalmaznak, segítik a bélrendszer egészségét, ráadásul hangulatunk javításában is szerepet játszanak.
Bél-agy tengelyt támogató ételek:
- Omega-3 zsírok: Zsírosabb halak
- Erjesztett élelmiszerek, úgy mint a joghurt, kefír, savanyú káposzta. A sajt egészéges mikrobákat, például tejsavbaktériumokat tartalmaz, melyek pozitív irányba változtatják az agyi aktivitást
- Magas rosttartalmú ételek: gabonafélék, diófélék, magvak, gyümölcsök, zöldségek. Ezek mind olyan prebiotikumokat tartalmaznak, melyek csökkentik a stresszhormonok szintjét
- Polifenolban gazdag ételek: A kakaó, zöld tea, olívaolaj és a kávé is polifenolokat tartalmaznak, melyek növelik az egészséges baktériumok számát és javítják a kognitivitást.
- Tripofánban gazdag ételek: A tripofán egy olyan aminosav, mely szerotoninná alakul. Magas tripofán tartalmú élelmiszerek közé tartozik a pulykahús, tojás és a sajt is.
Még nem szólt hozzá senki. Legyél te az első!