Erre a 3 készségre van szüksége a gyermekednek a sikeres iskolás léthez

Erre a 3 készségre van szüksége a gyermekednek a sikeres iskolás léthez

Címlap / Életmód / Család / Erre a 3 készségre van szüksége a gyermekednek a sikeres iskolás léthez

Az iskolakezdés minden évben egy újabb kaland, amire fel kell készülni – és nem csupán az eszközök beszerzésével. Gyermeked sikeres tanéve ugyanis nemcsak a tornacipőn és a tolltartón múlik, hanem azon is, hogy rendelkezik-e a megfelelő mentális felkészültséggel. Carol Dweck amerikai pszichológus szerint három kulcskészség különösen fontos ahhoz, hogy a gyerekek ne csak az iskolapadban, hanem az életben is megállják a helyüket: a bátorság, a határozottság és a gondolkodásra való képesség.

Bátorság

Az első lépés a sikeres tanév felé, ha a gyerekek merik vállalni a kihívásokat. Nem arról van szó, hogy a bátorság hősies vagy adott esetben felelőtlen tetteket kívánna, sokkal inkább a komfortzónából való kilépésre kell gondolni ennél a pontnál. A tanulás során akkor fejlődünk igazán, amikor képesek vagyunk egy kicsit feszegetni a határainkat.

Ahhoz, hogy gyermeked szembe merjen nézni az új, nehéz vagy legalábbis nehezebb feladatokkal, szüksége van bátorságra.

Ez a képesség segít abban, hogy ne féljen hibázni, merjen új dolgokat kipróbálni, és ne riadjon vissza a kudarcoktól.

A bátorság tehát egyfajta üzemanyagként működhet a tanévben, ami előrébb viszi őt a tanulási folyamatban.

Határozottság

A második készség, amire szüksége van gyermekednek, a határozottság. Az iskolai évek során mindenki óhatatlanul szembesül nehézségekkel és kudarcokkal – de aki határozott, az nem hagyja, hogy ezek megállítsák. A tanulási folyamat természetes velejárója a hiba, sőt, a kudarcok gyakran a legjobb tanítómesterek lehetnek – persze csak akkor, ha közösen levonjuk a megfelelő konzekvenciákat.

A határozott gyerekek nem adják fel az első nehézség után, hanem kitartanak, és újra próbálkoznak, egészen addig, míg el nem érik a céljukat. A határozottság erőt ad a gyerekeknek ahhoz, hogy a hibákat tanulási lehetőségként értékeljék, és ne veszítsék el a lelkesedésüket. Ha gyermeked megtanulja, hogy a nehézségekkel szemben kitartásra van szüksége, könnyebben eléri majd céljait, egyúttal még nagyobb önbizalomra tehet szert.

Gondolkodás és önreflexió

Az iskola pörgős világában könnyű átsiklani a lényegi dolgok felett, és egyik feladatról a másikra ugrani anélkül, hogy valóban átgondolnánk, értékelnénk, mi történt. Azonban az, aki időt szán az önreflexióra, hatalmas előnyhöz juthat. Miért?

Gyermeked számára rendkívül fontos, hogy időnként megálljon, és végiggondolja, mi sikerült jól egy feladat során, és min tudna javítani. A reflektív gondolkodás nemcsak abban segíti, hogy jobban megértse a tanulási folyamatot, a vele történteket, hanem abban is, hogy sokkal mélyebb önismeretre tegyen szert. Ezáltal képes lesz arra, hogy tudatosan építse be tapasztalatait a jövőbeli feladataiba, és folyamatosan fejlődjön – tanulmányi és személyes téren egyaránt.

unsplash.com

Hogyan segíthetsz gyermekednek fejleszteni ezeket a készségeket?

A fenti három készség fejlesztése tudatos folyamat, ezért szülőként is sokat segíthetsz:

  • Beszélj gyermekeddel ezekről a készségekről, segíts neki megérteni, mit jelentenek, hogyan működnek! Magyarázd el, hogy például a bátorság nem feltétlenül azt jelenti, hogy sosem félünk, hanem azt, hogy ennek ellenére is tovább megyünk. Ismerd el, amikor látod, hogy gyermeked bátran vállal valami új kihívást, vagy kitartóan dolgozik egy feladaton!
  • Gyermeked számára inspiráló látni, amikor te is kilépsz a komfortzónádból. Ha van valami, amibe még sosem mertél belevágni, mutasd meg neki, hogyan próbálsz ki valami újat, és hogyan küzdesz meg a nehézségekkel! Például, ha mindig is szerettél volna megtanulni egy új készséget, mint amilyen lehet akár a helyes futási technika vagy akár a nyelvtanulás, akkor oszd meg vele a folyamatot, és beszéljetek arról, hogyan fejlődsz közben, mit értél el már most!
  • Ne engedd, hogy a kudarcok hatására elkönyvelje magát gyengének valamiben.

Carol Dweck híres elmélete szerint a „még nem” kifejezés kulcsfontosságú lehet a gyerekek fejlődésében. Ha valami nem sikerül elsőre, emlékeztesd gyermekedet, hogy nem arról van szó, hogy nem képes megcsinálni – hanem hogy még nem képes rá, de ez könnyen változhat!

Ezzel a szemlélettel nem a kudarcra koncentráltok, hanem arra, hogy a fejlődés egy folyamat, ami adott esetben nagyon sokáig is eltarthat. Ezt szem előtt tartva a gyerekek könnyebben veszik a nehézségeket, és megtanulják, hogy a kitartó gyakorlás igenis meghozza majd az eredményeket.

VIDEO Napcsókolta smink, a forró estékre

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!