A zen kör, avagy az abszolút megvilágosodás nyomában

A zen kör, avagy az abszolút megvilágosodás nyomában

Címlap / Életmód / Lélek / A zen kör, avagy az abszolút megvilágosodás nyomában

Amikor az ember az élet nagy kérdéseiről gondolkodik, könnyen elveszhet az ezernyi válasz és teória között, melyek a világ minden tájáról érkeznek. De mit mond a buddhizmus és azon belül a zen, az élet legmélyebb kérdéseire? Most ezen az úton induljunk el együtt, egy zen kör keretein belül.

Mi az a zen?

A zen egyik legfontosabb tanítása a „szűzelméjűség” vagy „kezdeti elme”. Ez azt jelenti, hogy minden pillanatban friss és nyitott szemmel nézünk a világra, mintha most látnánk először. A zen nem csak egy elmélet vagy filozófia, hanem egy gyakorlat, egy életmód. Nem arról szól, hogy logikus válaszokat találjunk, hanem arról, hogy ráébredjünk az igazságra magunkon belül.

A megvilágosodás útja

Sokan azt gondolják, hogy a megvilágosodás egy elérhetetlen, távoli állapot, ami csak a buddhista szerzetesek vagy a hosszú éveken át meditáló emberek számára lehetséges. De a zen azt tanítja, hogy a megvilágosodás itt és most lehetséges. Nem egy külső eredmény, hanem egy belső ráébredés. Az út a megvilágosodáshoz nem egyenes. Tele van kanyarokkal, hullámokkal, fel- és lejtőkkel. De a zen azt mondja, hogy minden egyes lépés, minden egyes kanyar, minden egyes hullám maga a megvilágosodás. Nem kell sehová menni, nem kell semmit tenni, csak itt lenni, most.

De hogyan gyakoroljuk a zen-t? Hogyan találhatjuk meg ezt az „itt és most” állapotot?

Az egyik legfontosabb gyakorlat a zazen, vagyis a zen meditáció. Nem arról szól, hogy elérjünk egy bizonyos állapotot, vagy elérjünk valamit. Csak ülni és lélegezni. Lélegezni be, lélegezni ki. Érezni a testet, érezni a lélegzetet. Nincs cél, nincs elvárás. Csak itt lenni.

A zen kör

A zen kör, vagy enso, egy egyszerű, de mély jelkép. Egy kör, ami nem tökéletes. Egy kör, ami soha nem zárul be teljesen. Pont mint az életünk. Mindig van valami új, mindig van valami meglepő, mindig van valami kiszámíthatatlan.

A zen azt tanítja, hogy ne próbáljuk meg tökéletessé tenni az életünket. Ne próbáljuk meg kontrollálni minden egyes pillanatot. Csak fogadjuk el azt, ami van. Fogadjuk el a tökéletlenséget. Fogadjuk el a változást.

Kwanmooza/istockphoto.com, Thoth_Adan/istockphoto.com

A belső béke

A zen nem ígér semmiféle külső jutalmat vagy eredményt. Nem ígér pénzt, hírnevet vagy hatalmat. De ami sokkal értékesebb: belső békét. Mikor elfogadjuk a világot olyannak, amilyen, mikor elfogadjuk magunkat olyannak, amilyenek vagyunk, akkor találjuk meg azt a belső békét, ami minden körülmények között velünk marad.

Az abszolút és a relatív

A zen azt tanítja, hogy van egy abszolút igazság és egy relatív igazság. Az abszolút az, ami örökké változatlan, ami mindig ugyanaz. A relatív az, ami folyton változik, ami soha nem ugyanaz. A zen azt mondja, hogy mindkettőre szükségünk van. Az abszolút az, ami bennünk van, ami mindig velünk van. A relatív az, amit tapasztalunk, amit látunk, amit érzünk.

Az élet a legnagyobb tanítómester

Végül, de nem utolsó sorban, a zen azt tanítja, hogy az élet maga a legnagyobb tanítómester. Minden egyes pillanat, minden egyes helyzet, minden egyes ember tanít minket valamit. Nem kell messzire menni a válaszokért, nem kell különleges helyekre vagy emberekhez fordulni. Csak figyelni kell. És tanulni.

Az igazság tehát nem valahol kint van, hanem itt, bennünk. A zen ráébreszt arra, hogy a legfontosabb nem az, hogy mit érünk el, hanem hogy hogyan élünk, mert minden egyes pillanat egy ajándék. És rajtunk áll, hogyan fogadjuk el azt.

VIDEO Üde tavaszi barackos smink

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!