Vegetarianizmus pro és kontra

Vegetarianizmus pro és kontra

Címlap / Életmód / Táplálkozás / Vegetarianizmus pro és kontra

Vegetáriánusnak lenni elhivatottság, persze itt sem mindegy, hogy a húsmentesség melyik válfaját valljuk magunkénak. Természetesen ennek az étrendnek is megvannak a maga előnyei és a hátrányai egyaránt. Hogy miért jó, vagy éppen miért rossz a vegetáriánus életmód?

Miért jó?

A vegetarianizmusban az egyik legjobb, hogy remekül lehet vele fogyni. A növényi táplálékban ugyanis viszonylag kevés az energia, és a rostok miatt gyorsan teltségérzetet ad.
Egy hatalmas tál zöldséges rizst nem tudunk egyszerre megenni, csak több részletben, és a kalóriatartalma is jóval kisebb, mint ugyanennek az ételnek a hússal kiegészített variációjában. Ráadásul nem kell állati eredetű élelmiszereket venni, ami nem kis spórolást jelenthet.

Miért ne?

A vega étrendnek természetesen vannak hátulütői is. Ez többek között éppen az, hogy nincs benne annyi energia, mint húsevő társaik étrendjében.
Ez az elején még akár jó is lehet, ám a fehérjék hiánya komoly problémákat okozhat a testben, a súlyvesztés mellett egy idő után az izomtömeg is leépül, és mozgásszervi problémák is jelentkezhetnek.

Vitaminok

Ha valaki kiváltja a húsokat zöldségekkel és gyümölcsökkel, akkor azt gondolnánk, hogy majd kicsattan a vitaminoktól. Ez igaz is, mármint azon anyagok esetében, amit a növényi eredetű táplálékból szerzünk be.
A C-vitamin például rengeteget segít a vegetáriánusok egészségének fenntartásában, ellenben a B12-vitamin, ami csak és kizárólag az állati fehérjékben található, már „hiánycikként” jelentkezhet. Emellett gondot okozhat a vas, cink, kalcium, D-vitamin, valamint a teljes értékű fehérjék hiánya.

Pótlás

Az állati eredetű táplálékokban található vitaminokat és egyéb anyagokat pótolhatjuk úgy is, ha nem fogyasztunk húst. Ehhez sok tej, tejtermék és tojás kell. Ez azonban nem járható út a veganok számára, akik ilyen élelmiszereket sem fogyasztanak.
Ebben az esetben mindenképpen érdemes dietetikussal konzultálni. Ezen az anyagok többségének a bevitele is megoldható zöldségekkel és gyümölcsökkel, de ehhez meg kell találni azokat a párosításokat, amikkel kiküszöbölhető a probléma.

Hiánybetegségek

Mivel egyes ásványi anyagokhoz és vitaminokhoz nem könnyen jutnak hozzá a vegetáriánusok, így, ha nem figyelnek, hiánybetegségek alakulhatnak ki. Ezek például a vérszegénység, valamint az ideg és emésztőrendszeri tünetek. A B12-vitamin különös odafigyelés kíván.
Mivel kizárólag állati eredetű fehérjékben található, így a vegetáriánusok nem jutnak hozzá, ez vérképzési zavarokat okozhat, amik ráadásul sokáig rejtve maradnak, mert a folsav bevitel itt is magas.

Kiknek?

A vegetáriánus étrend egy döntés, mindenkinek magának kell elhatároznia. Ám mivel egy részét az alapvető élelmiszereknek kizárja az étrendből, így vannak csoportok, akiknek nem ajánlják.
Ilyenek az élsportolók, az idősek, kismamák és betegek kerüljék ezt a lehetőséget, mivel náluk gyorsan komoly problémákat okozhat.

Gyereknek?

Hogy lehet-e egy gyereket vegetáriánus étrenden „tartani”? Amíg tejet, tejterméket és tojást, illetve esetleg halat nagyobb mennyiségben fogyaszt, addig lehet, bár nem egészen kicsi kortól. A vegan, vagyis az állati eredetű táplálékok kizárására épülő étrend azonban egyáltalán nem való a fejlődő szervezetnek. Alapvetően érdemes megvárni, amíg az egyén el tudja dönteni, hogy mit szeretne csinálni, és a saját elhatározását tiszteletben tartani.A vegetáriánus étrendnek is megvannak a maga előnyei és a hátrányai, mint minden étkezési kultúrának. Azonban azok, akik a húsmentesség mellett döntenek, mindenképpen plusz figyelmet kell hogy fordítsanak a „kieső” tápanyagok pótlására.

VIDEO Így viseled az egyedüllétet, csillagjegyed szerint

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!