A 6 kedvenc mosószer növényem – Vízzel csodásan habosodnak!

A 6 kedvenc mosószer növényem – Vízzel csodásan habosodnak!

Címlap / Otthon / Háztartás / A 6 kedvenc mosószer növényem – Vízzel csodásan habosodnak!

Ha számodra is fontos a saját és a családod egészsége, bizonyára te is törekszel minél természetesebb, környezetbarát termékeket választani. Manapság már ezek is sokkal egyszerűbben és könnyebben elérhetők, szinte minden drogéria és biobolt kínálatában szerepelnek. Azonban, ha ennél is tovább mennél és szívesen készítenél magad tisztítószert érdemes velem tartanod.

A növények szappanja

A szaponin kifejezés a latin sapo, szappan szóból képződött. A növényvilágban meglehetősen gyakran előforduló vegyületcsoport, melyből már többszáz vegyületet izoláltak. Közös jellemzőjük, hogy vízzel elkeverve, és összerázva, habot képeznek.

A növényekben előforduló szaponin koncentrációja eléggé változó, tehát azok a gyógynövények, melyek nagyobb mennyiségben tartalmazzák, belső használatra egyáltalán nem javasoltak, illetve csak ellenőrzött készítmények formájában fogyaszthatók.

Készíthetsz otthon sampont, szappant, mosószert

Első lépésként ki kell szemelned néhány eszközt, amit csak a kozmetikumok, tisztálkodó és mosószerek készítéséhez fogsz csak használni. Ezek semmiképpen se keveredjenek az étkezésnél használatosakkal. Az elkészült „termékek” eltarthatósági ideje viszonylag rövid, ezért inkább többször érdemes kisebb mennyiségeket készítened, és azokat pontosan felcímkézve hűtőszekrényben tartani. 

1. A varázslatos illatú szappan(fű)

A szegfűfélék népes családjába tartozó orvosi szappanfű (Saponaria officinalis) a nevéhez hűen tisztító és tisztálkodószerek készítésére alkalmas. Évelő, termesztése viszonylag könnyűnek mondható, terjeszkedésére azonban számítani kell, de rendszeres használat mellett azért nem fog a fejedre nőni. Májustól hozza magával ragadó illatú, lilás színű virágait. 

Mosásra, tisztálkodásra való használata a kőkorszakig nyúlik vissza. A teljes növény használható, mivel minden része tartalmaz szaponint. Levele és virágja nyáron, gyökere ősszel gyűjthető. Különösen alkalmas a kényes, finom holmik, mint pl.: gyapjú, selyem, csipke, antik és kézműves szövetek tisztításához. 

Tisztítás szappanfűvel
jchenschneider/depositphotos.com

A legnagyobb kedvencem, mivel tényleg magától elvan a kertben, díszít és hasznos is. Fürdéshez, hajmosáshoz  csak levágok 3- 5 virágos hajtást, mert szerintem a virágzás idején készített oldatnak van a legkellemesebb illata. Kisebb darabokra vágom, egy nagyobb tálba teszem, ráöntök néhány liter forró vizet és egy darabig állni hagyom. Ezután jön a kedvenc részem, a kezeim közt 5- 6 percig gyúrogatom, morzsolgatom, dörzsölöm, és örömteli arccal konstatálom, hogy selymesen lágy hab képződik a mozdulataim nyomán. Számomra lenyűgöző ez a jelenség, nem győzök betelni vele.

A zöldes színű oldatot ezután átszűrön és rögvest használhatom. A habja nem túl tartós, sajnos a szűrőn egy része fennakad –ezt érdemes leöblíteni tiszta vízzel- , de érezni fogod, hogy kíméletesen hatékony a folyadék. Illatosíthatod más virágokkal, gyógynövényekkel is, ha nem kedveled önmagában. A test számára kellemes a levendulavirág, a rózsaszirom, a babér, a bazsalikom, a citromfű, a menta- illetve a fenyőfélék levelének kivonata. Nyáron érdemes bespájzolni belőle, a szárakat felaprítva és megszárítva eltenni, ezekből szükség szerint főzet készíthető. 

2. A vadgesztenye

A szappanfafélék családjába tartozó bokrétafa (Aesculus hippocastanum) magas szaponintartalmú magja a vadgesztenye. Használható közvetlenül egészben, vagy készülhet belőle főzet. Viszonylag könnyen beszerezhető, hiszen kedvelt díszfa és gyógynövény. Mivel hazánkban is megterem, -a mosódióval ellentétben- ökológiai lábnyoma minimális.

Mosás vadgesztenyével
sapinoparente/depositphotos.com

A gyerekeknek gesztenyékkel bombázni a gyanútlan embertársaikat jó móka, de elég kegyetlen is. Meséld el nekik inkább, hogy milyen csodát tartanak a kezükben, mely elsősorban arra szolgál, hogy egy fa születhessen belőle, de lehet vele játszani és kreatívkodni is, és mosószerként is használható.

Mosás vadgesztenyével: 4 megtisztított és feldarabolt magot tegyél egy kis vászonzacskóba és már moshatsz is velük.

3. A fátyolfelhő

Szinte mindig mosolyt csal az arcomra a szegfűfélék családjába tartozó buglyos fátyolvirág (Gypsophila paniculata) lélegzetelállító képződménye. Többnyire az Alföld laza, homokos talaján találkozhatunk vele.

A termetesebb tövek olyanok, mintha földre pottyant felhők lennének. Milliónál is több mézes illatú virágjának sűrű szövedékét imádják a rovarok, valóságos rovarkánaán, tehát mellesleg tökéletes választás annak is, aki érdekes „szárnyasokat” szeretne megfigyelni. 

Mosás fátyolvirággal
loriklaszlo/depositphotos.com

Karógyökerével rendkívül mélyre (1,5-2 m) képes hatolni, így még a döbbenetesen forró és száraz időszakokat is átvészeli. Kiásása jó sok energiát és kitartást igényel. Sárgásbarna gyökerét november táján gyűjtheted, majd tisztítás, szeletelés után zörgősre szárítod. Régen főleg finom kelmék, selyem, szőrmék tisztításához használták. 

VIDEO 10 ecset, ami nélkül lehet sminkelni, de nem érdemes

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!

Oldalak: 1 2

»