Tippek a lakásod hangulatos és praktikus megvilágításához

Tippek a lakásod hangulatos és praktikus megvilágításához

Címlap / Otthon / Dekor / Tippek a lakásod hangulatos és praktikus megvilágításához

Minél több természetes fény jut be a lakásba, annál kevesebbet kell költenünk világításra és fűtésre. Cikkünkben tippeket adunk a természetes fény kihasználására, hiányában pedig a mesterséges fényforrások alkalmazására.

Használjuk ki a természetes fényt!

A természetes fény károsítja legkevésbé a szemet, ezért elsőként ennek megsokszorozási lehetőségein célszerű elgondolkodni. Ha az íróasztalokat az ablakok közelében helyezzük el, tökéletesen látunk.
Megduplázhatjuk a fényt, ha az ablakkal szemközti falra tükröt teszünk. Nagyobb lakásfelújítás alkalmával bizonyos falrészeket kitölthetünk üvegtéglával. Ez a megoldás főleg olyankor ideális, ha két helyiség közül az egyikben (pl. a fürdőszobában) ablak híján teljesen sötét van.

A megfelelő világítás

A lakás helyiségeiben inkább több egyenként kapcsolható lámpatestet szereljünk fel, mint egyetlen nagyot, mert a mennyezet közepéről lelógó izzó nem tudja az egész helyiséget bevilágítani.
A fény erőssége attól függ, hogy milyen cselekvéshez használjuk. Olvasáshoz, tanuláshoz, varráshoz több fényre van szükségünk, mint főzéshez vagy fürdéshez. Olvasáshoz, kézimunkához legalább 60 wattos izzó kell. Ha a fény túl erős, használjunk ezüstözött végű izzót, mert az tompítja a fényt.

Trükkök

Ha a falak sötét színűek, erősebb izzókat csavarjunk a lámpatestekbe, mert a falak színe elnyeli a fényt. Változatos megvilágítással a szoba adottságain is változtathatunk. Egy alacsony szoba belmagassága látszólag nagyobb lesz, ha olyan állólámpát helyezünk el benne, amely a mennyezetre vetíti a fényt.
Viszont otthonosabbá válik a beltér, ha a lámpa lefelé világít. Az oldalról eső fény kiemeli a függöny redőit vagy a reluxa, redőny csíkjait.

A nappali világítása

A nappaliban kellemesebben érezzük magunkat hangulatvilágítás mellett, mint ha csak egy csillár világít fentről a szoba közepén. Legyen 3-4 külön kapcsolható, kisebb fényforrás.
Ezek lehetnek álló-, fali- vagy olvasólámpák, vagy akár könyvespolcra csíptetett lámpák. Asztali lámpa esetében vigyázzunk, hogy az izzó ne világítson a szemünkbe, ezért a lámpaernyő alsó széle a szemmagasságunk alatt legyen.

Étkező és konyha világítása

Az étkezőasztal fölötti csillár kellemetlen fényt áraszt, ha túl magasan van. Ha viszont túl alacsonyan lóg, akkor az asztalnál ülőket nem világítja meg, csak az ételt. Akkor van ideális magasságban, ha 60 centiméterre van az asztallaptól.
A konyhában a munkafelület kapjon jó megvilágítást. Erre a célra megfelel egy pult fölé erősített lámpa, mely akár csíptetős is lehet. Legyen egy általános, fentről jövő világítás is, mert így este könnyebb a konyha padlóján észrevenni a földre került szemetet, amit fel kell takarítani.

Egyéb helyiségek világítása

A fürdőszobában a tükör mellől, szemből érkezzen a fény, hogy az arcunk általános megvilágítást kapjon. Ügyeljünk rá, hogy ne legyen túl erős, mert elvakíthat. A mennyezeti vagy túl erős megvilágítás sápadtnak mutatja az arcunkat.
A gyerekszobában fontos, hogy a fény ne csak felülről érkezzen. Ide szereljünk fel falikarokat is, hogy oldalról is essen fény az asztalra vagy a padlóra, ahol a gyerek a legtöbbet játszik.

Spórolás a világítás segítségével

Az energiatakarékos izzók a hosszú távú spóroláshoz jó megoldást jelentenek, mert eleinte tompán világítanak, és csak fokozatosan erősödik fel a fényük. Olyan helyiségekben ne alkalmazzuk, ahol azonnal szükségünk van erős fényre. Az előszobában, öltözéshez elegendő a halvány megvilágítás, a vécében pedig nem is várhatjuk meg, amíg a fény felerősödik, mert addigra már legtöbbször kijövünk a helyiségből.
A LED világítás nem olcsó, hosszútávon mégis sok pénzt megtakaríthatunk vele, mert a hagyományoshoz képest töredék mennyiségű energiát fogyaszt. A LED izzók fényereje gyengébb a megszokotthoz képest, viszont dekorációs világításhoz kiváló. Az eldugottabb helyeken, például a konyhaszekrény alsó részében, a gardróbszekrényben, sötét folyosón vagy lépcsőn kétoldalas ragasztószalaggal tehetünk fel elemmel működő, érintésre felkapcsolódó lámpákat.

VIDEO 10+1 sminkes trükk, amit bárcsak előbb tudtál volna

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!