Trauma, kötődés, nárcizmus: 5 terápiás szó, amit rosszul használunk a mindennapokban

Trauma, kötődés, nárcizmus: 5 terápiás szó, amit rosszul használunk a mindennapokban

Címlap / Életmód / Lélek / Trauma, kötődés, nárcizmus: 5 terápiás szó, amit rosszul használunk a mindennapokban

Egyre többen használunk terápiás szakszavakat a pszichológiai rendelőkön kívül is. A mentális egészség előtérbe kerülése és jobb megértése üdvözlendő dolog, de ha helytelenül kezdünk dobálózni ezekkel a szavakkal, az komoly károkat is okozhat.

VIDEO Nagy éves horoszkóp 2025: így alakul az éved személyes és munkahelyi fronton

1. Nárcizmus

A nárcisztikus személyiségzavar (NPD) egy specifikus diagnózis, amit a csodálat iránti igény és az empátia hiánya jellemez. De az utóbbi időben sokan az interneten nárcisztikusnak minősítenek minden durvának tűnő viselkedést, anélkül, hogy értenék: a diagnózis felállításához hosszú távú és mély minta szükséges.

Senki sem tudja felállítani az NPD diagnózisát egy 60 másodperces videó megnézésével, amely egy másik személy viselkedését mutatja vagy összefoglalja. Ha a „nárcizmus” vagy a „nárcisztikus” kifejezéseket használjuk ezekben az összefüggésekben, akkor a legjobb esetben is spekulatívak vagyunk.

2. Határok

A határok meghúzása nagyon fontos feladat mindannyiunk életében: terápiás szempontból sikernek minősülhet, ha képesek vagyunk kommunikálni a saját igényeinket, és elmondani a párunknak, barátainknak, családtagjainknak, hogy mire van szükségünk tőlük, és a jelen körülmények megfelelnek-e a szükségleteinknek.

Ám az emberek gyakran figyelmen kívül hagyják a kirakós második darabját, és csak a saját vágyaikra összpontosítanak: ha olyan határokat szabunk meg, amelyek csak a saját igényeinket veszik figyelembe, az egészséges kommunikációs stratégia helyett az énközpontúság megnyilvánulásához vezethet.

Oldalak: 1 2 3

A cikk folytatódik, lapozz!

«Előző
1/3
Következő»
Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!