A napközbeni szundikálás javítja a rövidtávú memóriát a fiatal felnőtteknél – derül ki egy friss kutatásból. Ez azt jelenti, hogy sokkal jobban tudsz tőle dolgozni és tanulni… De akadnak itt még más egészségügyi előnyök is!
A kísérlet
A texas-i Baylor Egyetem szakértői laboratóriumi körülmények között vettek rá önként jelentkezőket a délutáni alvásra.
Szavakon alapuló memóriatesztet töltettek ki velük, illetve megmérték a vérnyomásukat a csendes pihenő előtt és után.
Bebizonyosodott, hogy a fiatalok több szóra emlékeznek a szundit követően, az idősebbek vérnyomása pedig jelentősen csökken.
Miért csak a fiataloknál?
Az alvás – főleg annak gyors szemmozgásos mély szakasza, azaz a REM-fázis – kulcsszerepet játszik a memória működésében, hiszen elősegíti az emlékek rendszerezését és tárolását.
Az agykutatók feltételezik, hogy a fontosnak ítélt emlékek ilyenkor „szilárdulnak meg”, tehát átkerülnek a hosszú távú memóriába, a többitől pedig a sejtek szintén a szundikálás alkalmával szabadulnak meg.
Az idősek alvásciklusa szaggatottabb, sekélyesebb, ennélfogva kevesebb mély periódus van benne.
Egyre divatosabb a szieszta
„Egyre többen voksolnak a délutáni alvásra, ezért is vágtunk bele ebbe a kutatásba. Tudni akartuk, hogy ebben a napszakban ugyanolyan hasznos-e a pihenés, mint éjszaka” – fogalmazott Michael Scullin, a Baylor Egyetem alváspszichológusa.
A kísérletben résztvevő 18-30,valamint 60-80 évesek másfél órán keresztül húzták a lóbőrt, vagy ugyanennyi ideig ébren maradtak, miközben elektródákkal mérték az agyi aktivitásukat. Ez az időtartam nagyjából a mediterrán sziesztáénak felel meg.
Add tovább a családban!
Az egészséges idősebb résztvevők vérnyomása 140/80-ról 130/75-re csökkent. (A 120/80-as érték számít tökéletesnek, a kezelést igénylő magas vérnyomás alsó határa pedig 140/90.)
Az is világossá vált azonban, hogy a légzéskimaradásos zavarral, más néven alvási apnoéval küszködő időseknél 150/90-re növekedett az érték, ami valószínűleg az alvás közben fellépő oxigénhiánynak tudható be.
Érdemes a szüleidnek és a nagyszüleidnek is tisztában lenniük ezzel az összefüggéssel.
A végkövetkeztetés
Az említett tudományos eredmények legfontosabb tanulsága, hogy a délutáni alvás éppolyan kedvezően hat a fiatalok memóriájára, mint az éjszakai.
Az idősebbeknél nem sikerült hasonló kognitív előnyre rávilágítani, ám alvási apnoé hiányában regenerálódik tőle az érrendszer és a szív. És azt sem szabad elfelejteni, hogy a szieszta kiválóan oldja a stresszt, tehát számos mentális és fizikai egészségügyi problémát megelőzhetsz vele.
Már csak a főnöködet kell meggyőznöd… mutasd meg neki ezt a cikket!
Köszönjük! A feliratkozás megerősítéséhez nézd meg a bejövő leveleidet az e-mail fiókodban, nyisd meg a Bien.hu Hírlevél feladótól kapott levelet és kattints az e-mailben található hivatkozásra.
Még nem szólt hozzá senki. Legyél te az első!