A fürdőszoba felújítás legnagyobb kelepcéi – Erre figyelj a belsőépítész szerint!

A fürdőszoba felújítás legnagyobb kelepcéi – Erre figyelj a belsőépítész szerint!

Címlap / Otthon / Dekor / A fürdőszoba felújítás legnagyobb kelepcéi – Erre figyelj a belsőépítész szerint!

Egy ideje rendszeresen figyelemmel követem, milyen ingatlanok elérhetőek a közelünkben. A rengeteg átböngészett hirdetés, és jó néhány megtekintett lakás után egy dologban biztos vagyok: hihetetlenül sokat tud számítani, hogy egy adott ingatlanban milyen a fürdőszoba. Eleve szimpatikusabb lehet vevőként, ha szépen, esztétikusan van kialakítva, és nekünk már nincs vele dolgunk.

VIDEO Év végi fejlődés horoszkóp: ez az, amit még idén kell megfejlődnöd

Ebből kiindulva pedig biztos, hogy a jelenlegi otthonunkban is sokkal jobban érezhetjük magunkat, ha egy felújítás alkalmával tudatosan alakítunk a fürdőszobánk kinézetén. Ebben segítenek most Barta Zsanett belsőépítész tanácsai.

Hogy látod, mennyire fontos manapság az embereknek, hogy ne csak használni tudjanak egy fürdőszobát, de szép és esztétikus is legyen?

Minket tervezéssel csak olyan emberek keresnek meg, akiknek a funkcionalitás mellett az esztétika is fontos, de amióta elindítottam a TikTok csatornám, azóta a kommentek alapján gyakorlatilag rálátok átlagban az egész társadalmunkra, és ott sajnos ez nem mondható el. Szerintem egyénenként változik, hogy ki mennyire igényes a környezetére, illetve az otthonára. Abban viszont biztos vagyok, hogy egyre többen értik meg, hogy a minket körülvevő környezet hatással van a jóllétünkre is, így emiatt is fontos, hogy milyen képet fest a hely, ahol élünk, beleértve a fürdőszobát.

Mitől modern ma egy fürdőszoba?

Egyrészt attól, hogy a szaniterek, csaptelepek, gépészeti eszközök rejte vannak beszerelve. Egy modern fürdőszobában a wc tartály például mindenképpen falba épített, nem pedig a wc fölött vagy mögött, látható helyre kerül. Az épített zuhany padlója egy síkban fut a fürdőszoba padlójával, és innen van belejtetve a padlóba süllyesztett, rejtett zuhanylefolyóba, ami akár ugyanolyan burkolatot tud kapni, mint a zuhany burkolata. A zuhany esőztető feje a fal mögött, rejte van összekötve a fali termosztáttal. Egy modern fürdőszobában emellett nagy burkolólapokat alkalmazunk, átlagban legalább 60 x 120 cm-eseket, de lehet akár 120 x 240 cm-es is. 

Egy modern fürdőszoba szerintem elegáns, rendezett hatást kelt, ahol mindennek megvan a helye, úgy, hogy nem kell a kirakatban tartanunk a tisztálkodó és smink eszközeinket, és utólag felfúrt polcokon tárolni a tusfürdőket.

Mikor lehet jó választás a zuhanykabin, az épített zuhany, és mikor a fürdőkád?

A fürdőkádat én akkor szoktam javasolni mindenképpen, ha kisbaba, vagy kisgyerekek vannak a családban, vagy várhatóak a jövőben. Őket megfürdetni egy zuhanyban, vagy egy zuhanyba húzott babakádban eléggé kényelmetlen lenne.

Ha ez nem áll fenn, akkor teljesen egyéni preferencia, hogy ki szeret kádban fürdeni, vagy ki szeret zuhanyozni, de ekkor is meg szoktam említeni, hogy érdemes figyelembe venni azt, hogy ha egyszer az adott lakás / ház el lesz adva, akkor csökkenthet a potenciális vásárlók körén, ha nincs benne fürdőkád.

Zuhanyokon belül pedig a zuhanykabin akkor lehet jó megoldás, ha kevés a rendelkezésre álló keret, vagy valami miatt nem lehet kialakítani épített zuhanyt, hiszen véleményem szerint vitán felül áll, hogy egy épített zuhany sokkal esztétikusabb, mint egy zuhanykabin. 

Mire figyeljünk a csempeválasztásnál?

Ha elegáns hatást szeretnénk, akkor egy fürdőszobán belül 2, vagy maximum 3 különböző csempénél ne tervezzünk be többet. Ezek közül maximum 1 olyan csempe legyen, ami hangsúlyos, esetleg van valamilyen mintája, vagy 3D felülete, mert különben túl harsány lesz a fürdőszobánk. A kiválasztott csempék mintáját megrendelés előtt nagyon fontos egymás mellé rakni, és leellenőrizni, hogy úgy is jól mutatnak-e. Ha külön-külön választjuk ki őket, még én is többször belefutottam abba, hogy egymás mellé rakva már nem mutattak jól, és inkább másik csempét választottunk. 

Mi alapján válasszunk fürdőszobabútort?

Először is át kell gondolni, hogy mennyi fürdőszobai pipere holmink van, ami el kell, hogy férjen, és ehhez mekkora tároló helyre van szükségünk. Ha nem elég a mosdó alatti szekrény, akkor egy sima fürdőszobai tükör helyett válasszunk tükrös szekrényt. A fürdőszobabútor felületét pedig a csempékhez igazítva válasszuk ki, a legjobb, ha a csempe mintát a bútor minta mellé tudjuk rakni, és úgy véglegesíteni a színét.

Emellett fontos még, hogy a fürdőszoba harmonizáljon a lakás/ház többi helyiségével is, így olyan bútorokat válasszunk, amelyekről ezt el lehet mondani.

A legkönnyebb dolgunk akkor van, ha asztalos készíti mindenhova a bútorokat, mert akkor ugyanazt az anyagot, amit a többi helyiségben is használt, itt is tudjuk alkalmazni.

Mikor érdemes szakember segítségét is kérnünk a fürdőszoba megtervezésénél?

Szerintem legalább egy tanácsadást mindenképpen érdemes kérni szakembertől egy fürdőszoba megtervezésénél. Mi már ránézésre látjuk, hogy mit lehet egy fürdőszobából kihozni, erre pedig egy laikus általában több napi gondolkodás után sem tudna rájönni.

Az a tapasztalatom, hogy egy átlag, nem szakmabeli ember, csak a már valahol látott megoldásokban tud gondolkodni, mi pedig ennél sokkal tovább megyünk, és utólag mindig az a visszajelzés, hogy az általunk kitalált megoldás nekik soha nem jutott volna eszükbe, és nagyon örülnek, hogy megbíztak minket.

Emelett egy laikus nem látja előre, hogy a neki külön-külön tetsző dolgok együtt hogyan fognak mutatni, vagy beleszaladhat olyan általánosan elkövetett hibákba, amire egy szakember már előre felhívná a figyelmet. Ha pedig nincs anyagi keret, vagy hajlandóság szakembert felkérni, akkor érdemes a TikTok videóimat megnézni, amiket fürdőszoba tervezéssel kapcsolatban készítettem.

Nyitóképet tervezte: Barta Zsanett

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!