Te is érezted már azt, hogy valahányszor a kezedbe kerül egy zacskó sós perec, addig falatoznál belőle, amíg el nem fogy az egész? Miután pedig túl sok nátriumot fogyasztottál el egyszerre, rettenetesen szomjas leszel. Ez azonban hosszú távon egyáltalán nem egészséges. A sóval alapvetően nincs baj, de mint a legtöbb dolgot az életben, a legjobb sós falatokat is csak akkor élvezheted igazán, ha mértékletes vagy. Ehhez azonban az sem árt, ha hozzászoktatod az ízlelőbimbóidat az alacsonyabb só- és nátriumtartalmú ételekhez.
VIDEO Napcsókolta smink, a forró estékre
1/6 Fontos, hogy megtaláld az arany középutat
Természetesen tény, hogy a nátrium fontos a biológiai működéshez, sőt, nátriumhiány is kialakulhat, ha nem viszel be belőle eleget a szervezetedbe. Ráadásul sokunk egyik kedvenc, nem túl titkos alapanyaga a szuper ízletes ételek elkészítéséhez. A túl sok sófogyasztás azonban magas vérnyomáshoz vezethet, növelve a szív- és érrendszeri betegségek, valamint a stroke kockázatát. Ennek elkerüléséhez azonban határozottan nem az a megoldás, ha örökké íztelen ételeket eszünk.
2/6 Mindig tudd, melyik élelmiszerben mennyi só van
A nátriumbevitel csökkentésének első lépése az, ha tudod, hogy melyik élelmiszerben pontosan mennyi só, és milyen egyéb összetevők találhatóak. Sok „egészséges” élelmiszerben rejtett nátrium található, beleértve a kenyeret (még a teljes kiőrlésűt is), a pizzát, a leveseket, a tortillákat, a szendvicseket, a bageleket és az előre csomagolt harapnivalókat. Ha azonban megnézed, hogy két hasonló termék közül melyikben van kevesebb nátrium, és azt választod, máris tettél egy lépést azért, hogy hozzászoktasd az ízlelőbimbóidat a kevesebb sóhoz.
Sokan vagyunk, akik szinte mindent sóval főzünk, én pedig személy szerint arra is hajlamos vagyok, hogy még a kóstolás előtt is megsózzak egy ételt az asztalnál, főleg, ha nem én készítettem. Ez azonban egy kifejezetten rossz szokás, ezért már én is arra törekszem, hogy előbb kóstoljak, és utána is alaposan átgondolom, érdemes-e megsóznom az adott ételt. A só ráadásul nem minden, sok más sómentes fűszerrel is ízesíthetjük az ételeinket.
Válassz ki néhány étkezést (például a reggelit és a vacsorát), amelyeken tudatosan kerülöd a sófogyasztást, majd válassz egy étkezést, ahol nem (mondjuk az ebédet). Ez nem csak azt jelenti, hogy a tányérodon lévő ételt ne sózd meg utólag, hanem lehetőleg már az ételek elkészítése során is más fűszerekkel és egyéb alapanyagokkal gondoskodj az ízesítésről. Ez azért is hasznos, mert elősegíti az egészségesebb szokások kialakítását, közben pedig csökkented a nap folyamán általad elhasznált só mennyiségét.
Még ha rajongsz is a sós ízekért, sose feledd, hogy édes, keserű és savanyú ízek is vannak. Sok élelmiszerben ráadásul több ízvilág is keveredik, de mégsem feltétlenül a sós dominál. Ilyenek például a citrusfélék, de sok fűszer és gyógynövényre is igaz. Az ilyen és ehhez hasonló ízesítők felhasználásával is remek ízeket alkothatsz, amelyeket érzékelve egyre kevésbé fogsz sóvárogni a sós finomságok után.
Végül, és ami a legfontosabb, hogy időt kell adnod magadnak. A következetesség átképzést igényel, ami nem megy egyik napról a másikra. Légy türelmes magaddal, és tudd, hogy idővel az ízlelőbimbóidnak is tetszeni fog sok új íz. Hiszen úgy is rengeteg finom és egyben tápláló élelmiszer közül válogathatsz, hogy közben csökkented az étrendedben jelen lévő nátrium mennyiségét.