A fogantatás során tapasztalt stressz befolyásolja a gyermek nemét

A fogantatás során tapasztalt stressz befolyásolja a gyermek nemét

Címlap / Életmód / Család / A fogantatás során tapasztalt stressz befolyásolja a gyermek nemét

Ahogy fejlődik a technika, úgy tudunk meg egyre több érdekes dolgot a gyermekáldásról. Ezúttal sikerült a kutatóknak megállapítaniuk, miként befolyásolja a stressz a baba nemét.

A Granadai Egyetem kutatói szerint azok a nők, akik terhesség előtt jelentősebb stresszt élnek át, nagyobb valószínűséggel szülnek majd lányt, mint azok, akik nem mentek át semmilyen traumán. A kutatók eddig nem tudták biztosan megállapítani, mi lehet ennek az oka, de a mostani vizsgálatok szerint szerepet játszhat a kortizol nevű stresszhormon magas szintje.

Korábban már sikerült megállapítani, hogy a kortizol képes arra, hogy hatást fejtsen ki a nemi hormonokra, ezáltal pedig befolyásolja a gyermek nevét. A mostani elmélet szerint ennél többről van szó: az X-kromoszómákat hordozó sperpmiumokat kevésbé érinti a stressz hatására megváltozó nyálkahártya a méhnyak területén. Ennek köszönhetően pedig nagyobb arányban és könnyebben tudnak eljutni a petesejtig, mint az Y-kromoszómákat hordozó, tehát fiúgyermekek nemzésére alkalmas spermiumok. 

A tanulmányhoz a kutatók 108 terhes nő hajmintáit elemezték a kortizol szintjük kimutatására a várandósságuk 8-10 hete között, így ki tudták mutatni az elmúlt hónapokban milyen mértékű stressz érte őket. A nők ezután egy sor pszichológiai teszten is átestek, hogy a szakértők megtudják, mennyire stresszesek valójában, az eredmények összhangban állnak-e a vett mintákkal. 

Dupláztak a lányos anyák

Isabel Peralta-Ramírez, a kutatás egyik vezető szerzője elmondta, hogy a lányokat váró nőknél a fogamzás előtti hetekben, alatta és utána is nagyobb volt a kortizol koncentrációja, mint azoknak, akik fiút hordtak a szívük alatt. Ez az arány ráadásul nem is volt elhanyagolható, a kortizol szint csaknem duplája volt a lányos anyák hajszálaiban. 

Akad itt még egy magyarázat

Van egy nagyon érdekes dolog, amire csupán egy elméletük van a kutatóknak. A tanulmány szerzői is elmondták, hogy valamiért több fiúmagzat esetében kerül sor a spontán vetélésre akkor, ha az anyuka stresszes időszakon ment át. A jelenség a mai napig nem világos, de a kutatók szerint evolúciós adaptáció állhat a háttérben. Mindez tehát azt jelenti, hogy a stresszes anyukák esetében is megfoganhatnak a fiúgyermekek, ám ők nagyobb eséllyel mennek el, mint a lány magzatok. 

Számos tanulmány alátámasztotta már, hogy a magzatok nagyon kiszolgáltatottak a stressz hatásainak, ez a tényező tehát kulcsfontosságú szerepet játszik fejlődésükben.

Érdekes tény, hogy a fiú magzatok lassabban fejlődnek, érnek, mint a lány magzatok, ez pedig hajlamosabbá teszi a fiúkat arra, hogy a várandósság alatt többféle komplikáció lépjen fel.

Ez azt jelenti, hogy a fiú magzatok sebezhetőbbek a káros hatásokkal szemben, ami azt sugallja a szakértők szerint, hogy a stresszes anyukák kisebb eséllyel fognak fiút szülni. Könnyen lehet, hogy úgy veszítik el a magzatot, hogy észre sem veszik, a kutatók szerint a nők túlnyomó többsége jó néhány ilyen spontán vetélésen is átesik az életében. Ez egy természetes szelekció, az életképtelen, megtermékenyített petesejtek, vagy a későbbiek során, a betegséggel küzdő magzatokat gyakran elveszítik az édesanyák – a tanulmányok alapján nagyobb eséllyel a fiúkat, mint a lányokat. 

VIDEO Halak csillagjegyűként ezekre számíthatsz párkapcsolatban a többi csillagjegytől

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!