Stabil vércukorszint nélkül nincs fogyás, se jókedv

Stabil vércukorszint nélkül nincs fogyás, se jókedv

Címlap / Életmód / Egészség / Stabil vércukorszint nélkül nincs fogyás, se jókedv

A vércukorszintünk egy jelzőlámpaként működik a szervezetünkben. Jelez, amikor elérte a stabil szintet és akkor is, ha túl alacsonyan van. A tünetek meglehetősen változatosak, de talán senkinek nem kell bemutatni a „hangry” állapotot, amikor az éhség miatt sokkal idegesebbek és indulatosabbak vagyunk.

VIDEO Nyári horoszkóp: Mit hoznak idén nyáron a csillagok?

Vércukorszint és fogyás

A vércukorszintünk túlzott ingadozása egészségügyileg semmiképp sem tesz jót, de még akár a fogyásunkat is gátolhatja. Reggel, felkelés után még stabil a vércukorszintünk, hiszen a jótékony alvás hatására ez normalizálódik, ráadásul ekkor termel a szervezetünk olyan hormonokat, melyek szintén felelősek a stabil vércukorszint kialakulásáért. Aki reggelivel indítja a napot, érdemes a felkelés után egy-két órán belül már megejteni, máskülönben szembesülhet a vércukor-ingadozás kellemetlen tüneteivel. Ez lehet:

  • Szédülés
  • Hangulatingadozás
  • Ingerlékenység
  • Remegés
  • Ájulás
  • Zaj-és fényérzékenység
  • Figyelem- és koncentrációzavar

Ilyenkor a szervezetünk éhező üzemmódba kapcsol és az első, amit ilyenkor megkívánunk, a finomított szénhidrát lesz. Testünk egy roppant intelligens szerkezet és tudja, hogy ebből nyerhet leggyorsabban energiát. Így arra késztet minket, hogy hamburger, pizza, vagy csoki segítségével hozzuk rendbe a vércukorszintünket. Miután szó szerint befaltuk a tápanyagszegény falatokat, hirtelen visszatérünk a zombi üzemmódból és újra kisüt a nap. Csakhogy a sok falási roham végül plusz kilókat eredményez még akkor is, ha egyébként egészséges ételekből nyerünk energiát.

Ennek oka hormonális szinten keresendő, ugyanis az éhező üzemmódban testünk annyi kortizolt, vagyis stresszhormont termel, ami gátol mindenféle fogyást, vagy az izmok fejlődését.

Éppen ezért, a túl drasztikus, kalóriaszegény diétákkal, sokszor a kívánt hatás ellenkezőjét érjük el, mivel testünk folyamatos pánik üzemmódban van. Tehát az éhségünket nem akkor kell csillapítanunk, mikor már ájulás közeli állapotban vagyunk, hanem akkor, amikor vércukorszintünk már nem mutat stabilitást.

AleksandarGeorgiev/istockphoto.com

Oldalak: 1 2 3

A cikk folytatódik, lapozz!

«Előző
1/3
Következő»
Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!