Ezekből a jelekből tudhatod, hogy rosthiányod van

Ezekből a jelekből tudhatod, hogy rosthiányod van

Címlap / Életmód / Egészség / Ezekből a jelekből tudhatod, hogy rosthiányod van

Nagy valószínűséggel te is hallottad már, hogy mennyire egészségesek a rostban gazdag ételek, és talán azt is, hogy nap mint nap ott lenne a helyük a tányérunkon. Sokan viszont nem igazán tulajdonítunk ennek nagy jelentőséget, már csak azért sem, mert nem olyan egyértelmű a hiányuk és a következményeik, mint ha például túl kevés folyadékot fogyasztanánk. Az igazság viszont az, hogy a rostszegény étrend sok kellemetlenséget illetve betegségeket előidézhet rövid és hosszú távon is. Így rengeteget számít, ha felismered, hogy rosthiányod van, és teszel is ellene.

Miért olyan fontosak a rostok

Első körben természetesen fontos, hogy tisztázzuk, miért is olyan fontosak a rostok. Ennek megértéséhez el kell különítenünk a két fő típusukat, az oldható és az oldhatatlan rostokat. A zabban, a babban és a gyümölcsökben például oldható rostok találhatóak, amelyek vízben oldódnak és gélszerű anyagot képeznek. Ez a rosttípus segít csökkenteni a koleszterinszintet és stabilizálni a vércukorszintet, ugyanis lassítja az emésztést és a tápanyagok felszívódását.

Az oldhatatlan rostok pedig, amelyek például a diófélékben, a teljes kiőrlésű gabonákban és a zöldségekben találhatóak, nem oldódnak vízben. A legfőbb jótékony hatásai közé tartozik, hogy elősegíti a rendszeres bélmozgás, így hozzájárulva a székrekedés megelőzéséhez, és teltségérzetet is biztosítanak, ami már csak az egészséges testsúly fenntartása szempontjából is rengeteget számíthat. 

Vagyis az oldható és az oldhatatlan rostok is nagyon értékesek, olyannyira, hogy a kiegyensúlyozott bevitelük elengedhetetlen a jó emésztéshez és általában véve az egészségünk megőrzéséhez.

Így ha nem fogyasztasz belőlük eleget, a tested előbb vagy utóbb szinte biztos, hogy „benyújtja a számlát”, és többféle kellemetlen tünetet tapasztalhatsz, amelyek rövid és hosszú távon is megnehezíthetik az életedet. Sőt, súlyosabb esetekben különféle szívbetegségek és a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásához is hozzájárulhat.

Stefan Tomic/istockphoto.com

Étkezés után álmos leszel

A kutatások szerint ha elég rostot fogyasztunk – a National Institutes of Health szerint nők esetén az ajánlott napi rostbevitel 25 gramm, férfiaknál pedig 38 gramm – akkor a vércukorszintünk nagyobb eséllyel marad egyensúlyban. Ugyanis a rostokban gazdag étkezés lelassítja az ételek emésztését, vagyis a belőlük származó glükóz fokozatosan kerül be a véráramba. Ha viszont túl kevés rostot fogyasztunk, akkor étkezés után álmosságot, fáradtságot és letargikus érzést tapasztalhatunk. 

Székrekedésed van

A megfelelő rostbevitel minden kétséget kizáróan a székrekedés megelőzésének egyik legjobb módja. Ugyanis az oldhatatlan rostok ömlesztik a székletet, és támogatják a gördülékeny bélmozgást. Emiatt, ha nem fogyasztasz belőlük eleget, székrekedést tapasztalhatsz. Hogy ne így legyen, vagy mielőbb meg tudj szabadulni ettől a kellemetlenségtől, kezdj el fokozatosan több zöldséget, gyümölcsöt, hüvelyest és teljes kiőrlésű gabonát enni, de szigorúan úgy, hogy folyamatosan elegendő vizet is iszol. Megfelelő mennyiségű vízbevitel nélkül ugyanis éppen ellenkező hatást érhetsz el, és még kellemetlenebbek lehetnek a tüneteid.

Nem tudod csillapítani az éhségérzetedet

Ha állandóan éhesnek érzed magad, akkor szintén nagy a valószínűsége annak, hogy több rostnak kellene helyet adnod az étrendedben. Ebben az esetben ugyanis a gyomrod lassabban ürül majd ki, mivel a rostok lassabban bomlanak le. Hogy egy egyszerű példát vegyünk az életből: ha például eszel egy adag sima fehér rizst, egy másik alkalommal pedig ugyanannyi barna rizst, utóbbitól tovább fogod magad teltnek érezni a magasabb rosttartalma miatt. Vagyis igazán egyszerű trükkökkel is növelheted a rostbeviteledet és mondhatsz búcsút a túl hamar jelentkező éhségérzetnek.

Hízol, de nem tudod, miért

Veled is előfordult már, hogy felszaladt jó néhány kiló, de nem igazán történt semmilyen változás az étrendedben vagy általában véve az életedben, ami ezt indokolttá tette volna? Ilyen esetben mindig gondolj arra is, nem lehetséges-e, hogy a közelmúltban kevés gyümölcsöt, zöldséget, teljes kiőrlésű gabonát vagy más rostban gazdag opciót fogyasztottál, húsból vagy tejtermékből viszont sokat? 

Ha így történt, az máris lehet az oka a plusz kilóknak. A rostszegény opciókból sokkal könnyebben túleheted magad, már csak azért is, mert nem érzed idejében azt, hogy eleget ettél. Ehhez idővel hozzá is szokhat a szervezeted, aminek hatására viszont egyre csak gyarapodhatnak a plusz kilók, úgy, hogy nem is veszed észre, hogy túl sok kalóriát viszel be. Ha viszont egy egészséges, kiegyensúlyozott, rostban gazdag étrendet követsz, akkor nagy valószínűséggel idejében jóllakott és elégedett is leszel, és sok más szempontból is jobban érezheted magad a bőrödben.

Forrás: eatthis.com, nutrition.org, nyitókép: AleksandarNakic/istockphoto.com

VIDEO Jobb ember vagy, mint hinnéd, ha ez az 5 dolog jellemző rád

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!