Nagy valószínűséggel te is hallottad már, hogy mennyire egészségesek a rostban gazdag ételek, és talán azt is, hogy nap mint nap ott lenne a helyük a tányérunkon. Sokan viszont nem igazán tulajdonítunk ennek nagy jelentőséget, már csak azért sem, mert nem olyan egyértelmű a hiányuk és a következményeik, mint ha például túl kevés folyadékot fogyasztanánk. Az igazság viszont az, hogy a rostszegény étrend sok kellemetlenséget illetve betegségeket előidézhet rövid és hosszú távon is. Így rengeteget számít, ha felismered, hogy rosthiányod van, és teszel is ellene.
VIDEO Nyári horoszkóp: Mit hoznak idén nyáron a csillagok?
Miért olyan fontosak a rostok?
Első körben természetesen fontos, hogy tisztázzuk, miért is olyan fontosak a rostok. Ennek megértéséhez el kell különítenünk a két fő típusukat, az oldható és az oldhatatlan rostokat. A zabban, a babban és a gyümölcsökben például oldható rostok találhatóak, amelyek vízben oldódnak és gélszerű anyagot képeznek. Ez a rosttípus segít csökkenteni a koleszterinszintet és stabilizálni a vércukorszintet, ugyanis lassítja az emésztést és a tápanyagok felszívódását.
Az oldhatatlan rostok pedig, amelyek például a diófélékben, a teljes kiőrlésű gabonákban és a zöldségekben találhatóak, nem oldódnak vízben. A legfőbb jótékony hatásai közé tartozik, hogy elősegíti a rendszeres bélmozgás, így hozzájárulva a székrekedés megelőzéséhez, és teltségérzetet is biztosítanak, ami már csak az egészséges testsúly fenntartása szempontjából is rengeteget számíthat.
Vagyis az oldható és az oldhatatlan rostok is nagyon értékesek, olyannyira, hogy a kiegyensúlyozott bevitelük elengedhetetlen a jó emésztéshez és általában véve az egészségünk megőrzéséhez.
Így ha nem fogyasztasz belőlük eleget, a tested előbb vagy utóbb szinte biztos, hogy „benyújtja a számlát”, és többféle kellemetlen tünetet tapasztalhatsz, amelyek rövid és hosszú távon is megnehezíthetik az életedet. Sőt, súlyosabb esetekben különféle szívbetegségek és a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásához is hozzájárulhat.
