Ezért lehet rosszabb az allergiád reggel, és ami segíthet

Ezért lehet rosszabb az allergiád reggel, és ami segíthet

Címlap / Életmód / Egészség / Ezért lehet rosszabb az allergiád reggel, és ami segíthet

Veled is előfordult már, hogy egyszer csak felébredtél éjjel, és egyszerűen nem tudtad abbahagyni a tüsszögést? Vagy reggel néha több időt töltesz orrfújással, mint sminkeléssel vagy egy finom reggeli elfogyasztásával? Nos, annyi biztos, hogy egyik sem tesz túl jót annak, hogy jól induljon a napod. Általában nem véletlen azonban, ha éppen reggel, alvás után erősödnek az allergiás tüneteink. Az allergológusok szerint ebben több tényezőnek is szerepe lehet, de szerencsére megoldás is van rájuk.

Ha fekszel, növekszik a torlódás

Amikor alszunk, természetes, hogy fekszünk, ez azonban egyáltalán nem kedvező, ha éppen allergiás tüneteink vannak. Fekvéskor ugyanis a gravitáció a folyadékok felhalmozódásához vezethet az orrjáratainkban és az orrmelléküregeinkben. Ez egyrészt a nyálkahártya megvastagodásához vezethet, másrészt pedig az orrunk vénái is eltömődhetnek, ami teltségérzethez vezet. Szerencsére ez a túlzottan telt érzés szinte egyből megszűnik, amikor felkelünk.

Ha meg szeretnéd előzni, remek módszer lehet, ha megpróbálod beállítani a fejed dőlésszögét párnákkal, legalább 30 fokosan, így megkönnyítve az orrod dolgát allergiaszezonban.

Esténként csökken a kortizol szinted

A kortizol szintünk, amelyről a legtöbbünknek egyből a gyakran csak stresszhormonként emlegetett kortizol jut eszébe, egyik napról a másikra lecsökken, hogy el tudjunk aludni. Így az allergiás tüneteink (vagy bármilyen gyulladás) éjszaka általában rosszabbodnak, ennek eredményeként pedig reggelente felerősödhetnek az allergiás tüneteink. A jó hír az, hogy a kortizol szintje közvetlenül ébredés előtt tetőzik, így a gyulladáscsökkentő hatás röviddel ezután jelentkezik. Egy tanulmány szerint ezt a folyamatot felgyorsíthatjuk, ha sok napfényt engedünk be reggel, vagy nagy intenzitású testmozgást végzünk, például futunk reggel.

janicebros/istockphoto.com

Poratkák és allergének lehetnek körülötted

Bár szemmel nem láthatóak, bizony poratkák élhetnek az ágyunkban vagy a kanapénkon. Amikor pedig lefekszünk, a szemünk és az orrunk egészen közel kerül hozzájuk. Azoknál, akik allergiások a poratkákra, ennyi éppen elég ahhoz, hogy az orrukban megnövekedjen a gyulladás, majd orrdugulás, orrfolyás és tüsszögés jelentkezzen. De okozhat ilyen tüneteket a háziállatok szőre, illetve a szezonális allergiák is, utóbbinál pedig különösen fontos, hogy a pollenszám reggelente emelkedik, ami nyitott ablaknál hamar gondot jelenthet az érintetteknél.

Ezeken a problémákon segíthet a rendszeres, alapos takarítás, az ágyruha gyakoribb cserélése, néhány csepp orrspray lefekvés előtt, vagy ha nagyon kellemetlenek és tartósak a panaszaid, az allergén immunterápián is érdemes elgondolkodnod. 

Száraz a levegő vagy rossz a szellőzés az otthonodban

Ha éjszaka klímát vagy fűtést kapcsolsz, az sajnos könnyen száraz levegőhöz vezethet. A száraz levegő pedig köztudottan irritálhatja az orrjáratokat, amelyek allergia esetén még jobban begyulladhatnak és eltömődhetnek. A magas páratartalom és a rossz szellőzés pedig a penészgomba növekedését okozhatja az otthonodban, ami súlyosbíthatja az allergiás tüneteidet. Ha a probléma a száraz levegő, akkor vagy tegyél párásítót a szobába, vagy használj orrsprayt lefekvés előtt. 

Ami a penészgombát és a páratartalmat illeti, a páratartalom szintjét próbáld 50% alatt tartani, és mentesítsd az otthonodat a már meglévő penésztől. Ha mindezeket a megoldásokat kipróbálod, a panaszaid viszont továbbra sem enyhülnek igazán, akkor minél előbb kérj időpontot egy allergológushoz. Így fény derülhet rá, pontosan mire vagy allergiás vagy ha már tudod, akkor a te esetedben mi lehet a legjobb megoldás a kezelésére.

Forrás: wellandgood.com

VIDEO Így készíts pár perc alatt merész, füstös szemsminket

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!