A tea is megromolhat – innen tudhatod, ha már jobb nem felhasználni

A tea is megromolhat – innen tudhatod, ha már jobb nem felhasználni

Címlap / Életmód / Táplálkozás / A tea is megromolhat – innen tudhatod, ha már jobb nem felhasználni

Sok olyan élelmiszerünk van, amely ha megromlik, annak bizony legtöbbször egyértelmű jelei vannak. Míg a tej gyakran darabossá válik, a tejfölön penész jelenik meg, a húsfélék pedig általában bőséges levelet eresztenek kellemetlen szagok kíséretében, addig másokról már kifejezetten nehéz megállapítani, hogy megromlottak. Ilyen a tea is, amelynek az aktuális állapotánál több, kevésbé egyértelműnek tűnő szempontot is érdemes figyelembe vennünk.

Mennyi ideig friss a tea?

Szerencsére a tea azon élelmiszerek közé tartozik, amely elég sokáig friss marad. A zacskós, papírdobozos változatok általában 3-4 hónapig őrzik meg a frissességüket. A légmentesen záródó edényekben tárolt hagyományos változatok viszont akár egy évig is frissek maradnak. (A fekete és az oolong tea még ennél tovább is megőrizheti a frissességét). Ehhez azonban az is kell, hogy megfelelően tárold, és lehetőség szerint védd a hőtől, a fénytől és a nedvességtől.

Mikor romlik meg?

A tea meglehetősen strapabírónak számít, így ha csak nem a szekrény mélyére kerül évekre, és megfelelően is tárolod, akkor valószínűleg nem fog megromlani addig, amíg rendszeres fogyasztás esetén el nem fogy. Ha nem iszol túl gyakran teát, nagy valószínűséggel inkább azzal kell számolnod, hogy idővel kevésbé ízletes és friss lesz, mint 1-2 hónap után. Olykor viszont már áporodott íz érződhet rajta, és innentől kezdve már jobb, ha nem iszol belőle.

Persze elpfordulhat, hogy a teát nem megfelelően tárolod: ilyenkor sokkal előbb veszíthet az ízéből, vagy akár meg is poshadhat. Ha erre gyanakodsz, akkor semmiképp se azt nézd, hogy mikor vetted, hanem inkább cseréld ki egy új teára. Élvezd a friss aromáit, legközelebb pedig figyelj arra, hogy óvatosabban tárold. Kidobnod azonban még a megromlottnak vélt teát sem kell: kerülhet például a komposztálóba, sok tea megfőzve pedig még festékként is használható. 

Helin Loik-Tomson/istockphoto.com

Hogyan tarthatod frissen?

Ahogyan arról már részben korábban is szó volt, mindig tartsd szem előtt, hogy a tea bizonyos dolgokra érzékeny. Ilyen a levegő, a nedvesség, a fény és a hő – ha ugyanis ezek bármelyikének még viszonylag rövid ideig is ki van téve, könnyen romlásnak indulhat.

A tea frissen tartásának leghatékonyabb módja így az, ha egy átlátszatlan és jól záródó tárolóedénybe kerül – ilyenek például a klasszikus teásdobozok.

Ha pedig üvegedényeket, például befőttesüvegeket választasz a tea tárolásához, akkor feltétlenül kerüljön egy sötét fiókba vagy szekrénybe, hogy védve legyen a közvetlen hő- és fényforrásoktól. Abban az esetben, ha kézműves teát vásárolsz, jó ötlet lehet az is, hogy előbb dobozos verzióban szerzed be, majd később zacskósat veszel, amivel aztán utántöltheted a kifogyott dobozt.

Mit tegyél, ha gyűjteni is szeretnéd a teákat?

Ha minden hónapban akár napi rendszerességgel iszol teát, megfelelő tárolás mellett általában nem kell attól tartanod, hogy ne lenne friss. Ha viszont gyűjteni is szeretnéd a teákat, néhány dologra érdemes odafigyelned. Lehetőleg mindig kisebb kiszereléseket válogass össze, és csak a kedvenc, leggyakrabban fogyasztott ízeidből vegyél egyszerre többet. Ami pedig a többit illeti, mindig figyelj arra, mióta vannak a gyűjteményedben, és amikor elérik a több hónapot, fokozatosan fogyassz belőlük, majd ezután frissítsd a készletedet.

Forrás: artfultea.com, lacademie.com

VIDEO Így készíts pár perc alatt merész, füstös szemsminket

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!