A nyár apró doktora: a ribizli

A nyár apró doktora: a ribizli

Címlap / Életmód / Táplálkozás / A nyár apró doktora: a ribizli

A ribizli a nyár egyik legkevésbé értékelt gyümölcse. Pedig fantasztikus tulajdonságokkal rendelkezik, remek szörp, lekvár és akár bor is készíthető belőle. Lássunk hát neki, és szemezgessünk az apró bogyókból, hogy még egészségesebbek lehessünk.

Ribizli

A ribizli a ribiszkefélék családjába tartozó növény. Illetve tulajdonképpen a család egyetlen nemzettsége, ám csaknem 100 fajjal képviselteti magát. Minden ribiszke az északi félteke mérsékelt égövén honos cserje, mely akár az 1-1,5 méteres magasságot is elérheti.
Termeszteni jellemzően a piros és a fekete változatot szokták, valamint a szintén ide tartozó egrest, de dísznövényként sok faját találhatjuk mag a kertekben.

Hogyan ismerjük

A ribizlit sokféleképpen ismerhetjük, nevezik ribiszkének is. A színváltozatai miatt sokszor nem tudjuk biztosan beazonosítani, melyik növényről is van szó. A piros és a fehér gyümölcsök a legelterjedtebbek, ezeket felfedezni is egyszerű.
A kevésbé termesztett fekete változat már gondot okozhat, a sárga és egyéb, dísznövényként tartott fajokat pedig már csak azok ismerik, akik rajongással viseltetnek a ribizlifélék iránt, vagy éppen a kertjükben sok szépséget nevelnek.

Miért jó?

Bár tény és való, hogy nem a legkönnyebben szüretelhető gyümölcsök táborát erősíti, mégis megéri a fáradságot.
A ribizli kiemelkedően magas vitamin és ásványi anyag tartalommal bír, emellett tartalmaz flavonoidokat és béta – karotint, melyek segítségével a tumorok ellen is felveszi a küzdelmet.  

Vitaminok

Mint azt említettük, a ribizli vitamintartalma igen magas. B1, B2, B6 és E vitaminjai mellett nagy mennyiségben találhatunk benne C – vitamint is, ami miatt már a középkorban is felfigyeltek erre az aprócska gyümölcsre.
100 grammja ugyanis 30-40 grammnyi aszkorbinsavat foglal magában, ezért hathatós segítséget nyújtott a hajós embereknek, hogy a hosszú utakon elkerüljék a rettegett skorbut kialakulását.

Hogyan fogyasszuk?

A ribizliben sok sav van, mely megadja jellegzetesen savanykás ízét. Cukrot sem sokat tartalmaz, így a legtöbb esetben édesítve fogyasztják. Ezzel nincs is semmi gond, de lehetőleg ne a cukrot részesítsük előnyben, hanem valamilyen természetes édesítő anyagok, például mézet, vagy a stevia növényt.
Lekvárja, bár elég kevés lesz belőle, kitűnően ízesíti a húsokat, a belőle készült szörp pedig a gyerekek nagy kedvence.

A fekete a tuti

A fekete ribizlit ritkábban találjuk meg a kertekben, mivel a bogyók íze erőteljesebb és aromásabb a piros változaténál, ami azonban sokszor már zavaró. Nyersen sokkal kevesebben fogyasztják, ám a fekete variációból készült szörp tökéletes választás, ugyanis a bogyós gyümölcsök közül ebben található a legmagasabb C – vitamin tartalom.
Az immunerősítés egyik legjobb formája ennek a finomságnak a feldolgozott fogyasztása, legyen szó az édes üdítőről, vagy a belőle készített borról.

Szépség

A ribizliben található növényi zsírok olyanok, mint amilyeneket az emberi bőrben is találunk, így sokkal könnyebben és gyorsabban képesek beépülni, mint más társaik.
Éppen ezért remekül feltölti a fáradt bőrt élettel, és antioxidáns hatásának köszönhetően fiatalítja is azt, mivel megköti a káros szabad gyököket.

Hashajtó

Nagy segítséget jelenthet a ribizli akkor is, ha székrekedéssel küzdünk, hiszen hashajtó hatása is van.
Ám érdemes arra is figyelni, hogy ezt a tulajdonságát akkor is „élvezhetjük”, ha éppen semmi bajunk nincs. A kellemetlen helyzetek elkerülése érdekében mértékkel fogyasszuk.

VIDEO Így készíts pár perc alatt merész, füstös szemsminket

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!