„Sosem ismerte be, hogy ő hibázott.” Jelek, hogy valamelyik szülőd nárcisztikus

„Sosem ismerte be, hogy ő hibázott.” Jelek, hogy valamelyik szülőd nárcisztikus

Címlap / Életmód / Lélek / „Sosem ismerte be, hogy ő hibázott.” Jelek, hogy valamelyik szülőd nárcisztikus

A szülő-gyermek kapcsolatok néha nem működnek úgy, ahogy szeretnénk, pláne kamaszkorban, amikor a hormonok hatására sok gyermek személyisége átváltozik. Azonban felnőtt fejjel sokszor rá kell jönnünk, hogy a hiba nem is bennünk volt…

A nárcisztikus személyiség fogalmával már biztosan találkoztál, de ebben a témában általában arról olvashatsz, hogy milyen az, ha egy ilyen típusú emberrel élsz párkapcsolatban. A családon belüli nárcizmusról már sokkal ritkábban hallani, pedig sajnos rengetegen nőttek fel ilyen típusú szülők mellett, úgy, hogy nem is tudták, mi áll a viselkedésük hátterében. Először érdemes átvennünk, milyen jelek utalnak arra, hogy te is ilyen közegben nőttél fel, és édesanyád vagy édesapád ilyen zavarral küzd(ött).

  1. Sosem ismerte be, hogy ő hibázott. Ha így volt, és nem tudta kimagyarázni, egész egyszerűen lezártnak tekintette a témát, és nem akart végighallgatni téged. Neki mindig igaza volt, még akkor is, ha nem.
  2. Hiába próbáltál beszélni bizonyos problémákról, ő elutasító volt, pláne, ha ez a probléma hozzá kötődött, mert ő csinált valamit rosszul.
  3. Az őszinte, nyílt kommunikáció nálatok ismeretlen fogalom volt.
  4. A szeretetét csak bizonyos feltételekkel tudtad kivívni, ezért örökösen harcoltál. Mindig igyekeztél tökéletes lenni, és ha ez nem sikerült, a csalódottságát határozottan kifejezte. Állandóan valótlan elvárásokat állított eléd.
  5. Ha valami rosszul sült el, biztos, hogy te voltál a hibás. Összetörte a tányért? Azért, mert te tetted az asztal szélére! Másnap te törtél össze egy tányért, amit ő rakott oda? A válasz az volt, hogy te voltál figyelmetlen. 
  6. Állandóan igényelte a figyelmet, mindig volt valamilyen dráma az életében, de ő ugyanezt a figyelmet ritkán viszonozta.
  7. Mások véleménye fontosabb volt, mint a te érzéseid.
  8. Idősebb korodban érezheted rajta, hogy irigykedik arra, amit elértél, és emiatt gyakran kapsz tőle lealacsonyító megjegyzéseket. Miatta még a legnagyobb sikerednek sem tudsz őszintén örülni.

Ha a fenti állítások többségében ráismertél a gyerekkorodra és valamelyik szülődre, sajnos nagy eséllyel nárcisztikus személy nevelt fel téged. Ennek pedig sajnos megvannak a következményei a mentális egészségedre nézve, évtizedekkel később is!

1. Hatással van arra, kit választasz párnak

A legtöbben tudat alatt másolják azokat a mintákat, amiket gyerekként láttak, és míg ez egy ideális családi közegben szuper dolog, addig egy nárcisztikus személy gyermekeként veszélyes lehet. Ők ugyanis gyerekkori sérelmeik miatt hajlamosak felnőttként olyan párt keresni, akivel hasonló dinamika áll fent, szimplán mert csak ezt a felállást már ismerik. Azaz emiatt toxikus, elnyomó kapcsolatokba mennek bele, elviselik a másik irányítását, és bár tudják, hogy hiba volt, később is elkövetik ugyanezt a hibát.

Nárcisztikus szülők hatása
recep-bg/istockphoto.com

2. Rajtad is megjelenhetnek a nárcisztikus jelek

Mivel a szüleid állítanak példát előtted, sokáig természetesnek vehetted azt, ahogy viselkednek. Emiatt történik az, hogy rengeteg gyermek másolni kezdi a szülők viselkedését, így pedig egyúttal a nárcisztikus jegyeket is.

Felnőtt korukra emiatt szép lassan ők is ragaszkodni kezdenek az irányításhoz, parancsolni akarnak másoknak, és követelőznek, mert úgy érzik, nekik minden jár. Bárkit megkritizálnak, de ők maguk nagyon érzékenyek a negatív véleményekre. Lehet, hogy eredetileg nem nárcisztikus személyiségnek születtek, de ezek a vonások átkerülhetnek rájuk.

VIDEO Van egy sminktrükk, amitől nagyobb és igézőbb lesz a szemed

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!

Oldalak: 1 2

»