Szájhigiéniánkhoz ugyanúgy hozzátartozik a folyamatos fogselyem használat, mint például a napi több fogmosás vagy a rendszeres fogorvosi vizsgálatokra való ellátogatás. A fogselyem használatát sokak kihagyják a fogápolási rutinból, pedig rendkívül fontos szerepet tölt be fogaink épsége és egészsége szempontjából. Egy új tanulmány szerint azonban sokkal többre is képes.
VIDEO Halak csillagjegyűként ezekre számíthatsz párkapcsolatban a többi csillagjegytől
Ilyet sem hallottunk még! Szakemberek egy nemrégi kutatás során arra törekedtek, hogy kiderítsék, melyik szájhigiéniás viselkedésforma volt a legnagyobb hatással a stroke megelőzésére. A kutatók megvizsgálták a fogselymet, a fogmosás metodikáját és a rendszeres fogorvosi látogatást is górcső alá vették.
Szájhigiénés vizsgálat a stroke-kal kapcsolatban
A tanulmányban 6300 embert vizsgáltak. A kutatók kérdőíveket töltettek ki a résztvevőkkel, akiknek szájhigiéniás szokásaikat, fogápolási rutinjukat és a fogorvosi látogatásaik alkalmával tapasztaltakat kellett megosztaniuk. A szakértők megkérdezték a vizsgálatban résztvevőket az alap egészségügyi állapotukról is, beleérve a magas vérnyomást, a cukorbetegséget, a magas koleszterinszintet, a dohányzást, sőt, még a testtömeg-indexet is megvizsgálták.
A résztvevőket 25 évig követték nyomon, akik közül a kérdőívek kitöltésekor 65% nyilatkozott úgy, hogy rendszeresen használ fogselymet. A kutatók azt találták, hogy a vizsgált 6300 emberből 434 résztvevőnél alakult ki az évek alatt valamikor stroke. Ebből 147 esetben nagyobb artériás agyrögről, 97 esetben szív által vezérelt agyrögről, 95 esetben pedig a kisebb artériák megkeményedéséről számoltak be. 1300 résztvevő tapasztalt pitvarfibrillációt, mely során szabálytalan és átlagostól eltérő gyors szívritmust mutattak ki náluk.
