Lakást vásárolsz? Árnövelő trükkök, amiknek nem szabad bedőlnöd!

Lakást vásárolsz? Árnövelő trükkök, amiknek nem szabad bedőlnöd!

Címlap / Otthon / Lakást vásárolsz? Árnövelő trükkök, amiknek nem szabad bedőlnöd!

Új lakást nem vásárol minden héten az ember, és mivel talán egy életre szóló anyagi elkötelezettséget vállalsz, érdemes minden oldalról körüljárni a döntést. Ha pedig már megvan álmaid ingatlana, fontos, hogy megőrizd a józan ítélőképességedet, és ne fizess többet, mint amennyit reális lenne.

1. Trendi tapéta

Lakást vásárolsz? Árnövelő trükkök, amiknek nem szabad bedőlnöd!

Az egyik legnyilvánvalóbb és mégis legnépszerűbb trükk egy ingatlan értékének növelésére a dizájn, az otthonosság érzetének megteremtése. Egyértelmű, hogy egy felújított, modern stílusban kialakított lakásért többet kérnek, mint egy olyanért, ami esetleg még komolyabb esztétikai ráncfelvarrásra szorul, de csak azért, mert akár pár száz- vagy akár pár tízezer forintból kicsit menőbbé tették a lakást, még ne hagyd, hogy az árak akár milliókkal elszálljanak.

Vesd össze a lakás árát egy hasonló környéken, hasonló műszaki állapotban lévő, de kevésbé divatosan berendezett lakás árával, és ha lényeges eltérést találsz, nem árt számolni egy kicsit: valóban csak egy festés, egy tapéta és néhány illatgyertya ára a különbség a két lakás között, vagy az „álmot” próbálják eladni neked, amit aztán a most még kevésbé stílusos lakásba költözve sokkal kisebb összegből te is kialakíthatsz?

Mikor két lakást összevetsz, gondold mindig végig, hogy valóban az árát megérő újításokat végeztek-e el a drágábbon, vagy csak úgy rendezték be, olyan kisebb költségű kozmetikát végeztek rajta, amitől jobb lett a hangulata.

2. Új burkolat, műszaki felújítás nélkül

Lakást vásárolsz? Árnövelő trükkök, amiknek nem szabad bedőlnöd!

A fürdőszoba állapota általában jelentősen befolyásolja a lakás értékét, de nem árt kicsit a felszín mögé nézni – és ezt most szó szerint értjük. A divatos, trendi burkolat ugyanis értelemszerűen hívogatóbbnak hat, mint egy ronda, divatjamúlt csempe, és természetesen ez akár jelentős anyagi befektetést is jelenthetett, amit az eladó most szeretne visszakapni.

Azonban, ha a fényesen csillogó felület mögött 30-40 éves vízvezetékeket hagytak, akkor sajnos a trendi fürdőszoba nem sokat ér, hiszen néhány éven belül be kell iktatni egy műszaki felújítást, amihez pedig le kell verni a drága csempét, amit a lakás vásárlásakor megfizettettek veled.

Ezt a forgatókönyvet csak egy módon kerülheted el a beköltözés után – ha még a fürdő felújítása előtt csőtörésed lesz, mert ebben az esetben már akkor szét kell verni a fürdődet, és lehet, hogy még az alsó szomszédodat is beáztatod.

3. Elektromos fűtés

A fűtés korszerűsítése egyértelműen növelheti egy ingatlan értékét, és az elektromos fűtés alapvetően egyáltalán nem rossz dolog. Egy jól szigetelt, normál belmagasságú ingatlanban, aminek az alapterülete sem túl nagy, az elektromos fűtésrendszer kiépítése teljesen jó döntés lehet, és ez mindenképpen növeli az ingatlan értékét a régi, felújításra váró, korszerűtlen fűtési rendszeres változathoz képest.

Nem árt azonban figyelembe venni, hogy egy rosszul szigetelt, nagy belmagasságú, nagy alapterületű ingatlan esetében ugyan az elektromos fűtés bekerülési költsége alacsonyabb lehet, hosszú távon nem feltétlenül ez a legköltséghatékonyabb fűtési forma.

Annak persze, aki eladni készül a lakását, és csak értéknövelésnek szánja az új fűtési rendszert, a későbbi számlák miatt már nem kell aggódnia, te viszont többet fizethetsz a lakásért, és később éveken keresztül a fűtésért is.

Érdemes tájékozódni az elektromos fűtőtesteket forgalmazó oldalakról, vagy egyenesen az üzletekben, hogy megtudd, a kiszemelt otthonban valóban hosszú távon is jó megoldás lesz-e az elektromos fűtés. Elképzelhető, hogy igen, de ne hagyd, hogy az „új” szó önmagában, azonnal elvarázsoljon.

VIDEO 10+1 sminkes trükk, amit bárcsak előbb tudtál volna

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!