„Mondd magadnak, hogy ne csukd be a szemed.” – A különös álmatlanság elleni trükk

„Mondd magadnak, hogy ne csukd be a szemed.” – A különös álmatlanság elleni trükk

Címlap / Életmód / Egészség / „Mondd magadnak, hogy ne csukd be a szemed.” – A különös álmatlanság elleni trükk

Ha el kell aludnod, szinte biztos, hogy nem fogsz tudni elaludni. De mi történik akkor, ha megpróbálsz nem elaludni? Őrült megoldásnak tűnik? Pedig segíthet!

Mindannyian voltunk már ebben a helyzetben: hánykolódtunk az ágyunkban, és nem tudtunk elaludni. Ha az órára nézünk, percről percre csak még idegesebbek leszünk, fejben azt számolgatjuk, mennyi időnk van még a reggeli ébresztőig, és még idegesebbek leszünk, hogy miért nem alszunk már, mi lesz velünk így holnap. Amitől persze végképp lehetetlenné válik, hogy álomba merüljünk.

Végtelen gondolatok cikáznak a fejünkben. Holnap nagyon fáradt leszel! Mit csináljak, ha nem tudok aludni! Holnap fontos teszt vár rám, amin jól kell teljesítenem! Csalódottságot és nyomást érzünk. Elkezdhetünk játszani a telefonunkon, vagy bekapcsolhatjuk a televíziót, hátha attól elfáradunk. De ha ismerős neked ez a forgatókönyv, akkor azt is tudod, hogy ezek a tevékenységek a legritkábban vezetnek gyors elalváshoz, és nyugodt, pihentető álomhoz.

Amikor elkezdjük megtapasztalni ezt a nyomást, hogy el kell aludnunk, vegetatív idegrendszerünket harci vagy menekülési állapotba hozzuk. Valójában rendkívül nehéz lesz elaludni, ha a tested éber állapotban van. Furcsa módon, amikor azt mondjuk magunknak, hogy aludjunk el, az ellenkező reakció lép fel, és végül szorongást keltünk így magunkban. A klinikusok ezért sokszor a paradox szándékként ismert megközelítést alkalmazzák, hogy segítsenek az embereknek elaludni.

Mi az a paradox szándék?

A paradox szándék egy pszichoterápiás technika, amely arra utasítja a klienseket, hogy folytassák vagy rontsák tovább a nemkívánatos viselkedést. Bár az előfeltevés nagyon ellentmondásos, a cél az, hogy az ügyfél úgy érezze, uralja a helyzetet. Ralph M. Turner és Michael Asher pszichológusok a PI-t használták azoknál, akiknek alvászavarai voltak. Arra kérték az alvászavarral küzdő embereket, hogy próbáljanak ébren maradni, ameddig csak lehet. Arra a következtetésre jutottak, hogy az álmatlanságban szenvedőknek nagyfokú teljesítményszorongása volt, és az elalvással járó nyomás levezetésével el tudtak végre aludni.

jacoblund/istockphoto.com

A paradox szándék más nehézségeken is segíthet

A PI hasznos technikának bizonyult azok számára is, akik OCD-vel, fóbiákkal és más szorongásos zavarokkal küszködnek. Vannak pszichológusok, akik PI-t használnak OCD-vel küzdő klienseiknél, ez segít nekik ellenállni kényszeres viselkedésüknek.

Például, ha van egy páciensük, aki túl sokáig mos kezet, a pszichológus javasolhatja hogy a kliens mondja ezt magának: „Moss továbbra is kezet, és soha ne hagyd abba.” Annak ellenére, hogy ez ellentétesnek hangzik a kívánt céllal, hatékonyabbnak bizonyulhat a cél elérésében.

Ezenkívül az American Journal of Psychiatry szerint a PI-t alkalmazták annak megállapítására, hogy segít-e a krónikus anorexia nervosában. Felfedezték, hogy a PI-vel kezelt betegek sikeres eredményeket értek el, de ezen a területen még további vizsgálatok szükségesek. Ezenkívül a PI-t tanulmányozták annak tükrében is, hogy segíthet-e a korai magömlés szabályozásában.

Hogyan merülhetsz álomba gyorsabban a PI segítségével?

Kövess három egyszerű lépést:

  • Mondd magadnak, hogy ne aludj el, bármi legyen is.
  • Mondd magadnak, hogy holnap olyan álmosnak kell érezned magad, amennyire csak lehetséges.
  • Mondd magadnak, hogy ne csukd be a szemed.

Figyeld a hatást!

VIDEO Jobb ember vagy, mint hinnéd, ha ez az 5 dolog jellemző rád

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!