Cél: bikinialak! Dietetikust kérdeztünk arról, hogyan érhetjük el – I.rész

Cél: bikinialak! Dietetikust kérdeztünk arról, hogyan érhetjük el – I.rész

Címlap / Életmód / Egészség / Cél: bikinialak! Dietetikust kérdeztünk arról, hogyan érhetjük el – I.rész

Január minden évben az életmódváltás legnépszerűbb időszaka. Azonban kevesen vannak, akik valóban tudatosan vágnak bele ebbe a folyamatba. Legtöbbször drasztikus diétával és a testünket hirtelen megterhelő sporttal szeretnénk gyors eredményt elérni. Idén próbálj ki valami újat, amihez dietetikus szakértőnk is ad néhány jó tanácsot.

Egészséges TE

Szerintem az a jó életmódváltás, mely során jól érzed magad a bőrödben, sokkal jobban, mint előtte. Az önsanyargató diéták maximum ideig-óráig működnek, de semmiképp sem fenntarthatók hosszú távon. Ráadásul, ami a barátnődnek működik, nem biztos, hogy neked is beválik majd. Éppen ezért lenne olyan fontos szakértői segítséggel elindulni ezen az úton.

Enyingi Vivien munkásságát régóta követem és minden egyes videójából, posztjából sugárzik az elhivatottsága. Fiatalos lendületével és újító megközelítésével minden generáció számára fogyaszthatóvá varázsolja az egészséges életmódot. Jobbnál-jobb receptekkel, ötletekkel és tanácsokkal látja el az embereket, minek köszönhetően TE is azt érezheted, hogy ebben nincs semmi nehézség.

És valóban, az egészséges élet nem a nehézségekről szól, sokkal inkább arról, hogy megtaláljuk életünkben a tökéletes egyensúlyt. Vivi ebben támogat mindenkit, ezért is tartom őt a legjobb segítségnek, ha éppen életmódváltáson töröd a fejed. 

Januárban általában minden az életmódváltásról szól. Mit tanácsolsz azok számára, akik most vágnak bele egy egészségtudatos életmódba?

Valóban, ilyenkor mindenki motiváltabb egy kicsit, viszont fontos, hogy ne rövid időre és nagy intenzitással vágjunk bele a dolgokba. Sokkal inkább lassan és tudatosabban építsük fel az egészséges életmódunkat, így biztos, hogy az eredmény is tartós lesz. Hiszen, ha hirtelen, egyik napról a másikra vágunk bele egy drasztikus életmódváltó programba, a szervezet nem biztos, hogy jól fogja tolerálni, vagy bírni.

Így a hirtelen túl alacsony energiabevitel, vagy az extrém edzések eléggé kimeríthetik a szervezetünket és könnyen belefáradhatunk ebbe, ez pedig nem lesz tartós életmódváltás.

Inkább fokozatosan, apránként, a saját testünkhöz igazítva haladjunk a tartós változás felé. Ez pedig akár évekig is eltarthat, ezért fontos tudatosítani magunkban, hogy ez nem két hét alatt fog bekövetkezni. Sokszor évek kemény munkája kell ahhoz, hogy az emberbe berögzüljenek azok a mozdulatok, apró cselekedetek, melyek jobbá tudják tenni az életünket és hozzájárulnak az egészséges életmódunkhoz.

Adnál néhány hasznos tippet azok számára, akik szakember segítsége nélkül próbálják összeállítani saját étrendjüket?  

Persze, viszont tegyük hozzá, hogy nem lehet eleget hangsúlyozni az egyénre szabott tanácsok hasznosságát, melyeket dietetikusoktól kaphatnak az emberek. Az egyik legfontosabb dolog, viszont a megfelelő folyadékbevitel, ami általánosan 2,5 l vizet, vagy natúr teát jelent. Érdemes minimalizálni az édesítőszeres, vagy cukros gyümölcslevek nagymértékű fogyasztását. Illetve mindenképpen fontos, hogy rostgazdagon táplálkozzunk. Ezt a naponta többszöri gyümölcs-és zöldségfogyasztással nagyon jól tudjuk fedezni, illetve akár gabonákkal és magvakkal.

A zöldségek, gyümölcsök és gabonák képzik az egészséges és kiegyensúlyozott táplálkozás alapját. Az árpa, quinoa, zab, hajdina, köles nagyon jól tudnak működni és törekedjünk arra, hogy inkább zöldségek, gyümölcsök és gabonákból készült ételek tegyék ki a tányérunk nagy részét és ne a fehérjeforrások, melyek akár zsírosabbak is lehetnek, ha például húsra gondolunk. Vegyes táplálkozás esetén is érdemes húsmentes napokat beiktatni és ezeken a napokon is válasszuk a soványabb húsokat és tejtermékeket. Ilyenkor nagyon jól tudnak jönni a hüvelyesek, melyek még színesebbé tudják tenni a vegyes táplálkozást.

Fontos, hogy tartsuk meg a főétkezéseket és ne hagyjunk ki egyet sem.

A tartós változást nem az fogja előidézni, ha bizonyos étkezéseket kihagyunk. A kalóriaszegény állapotnak köszönhetően, értelemszerűen csökkenni fog a testtömegünk, viszont hosszú távon ez nem feltétlen lesz pozitív. Ne dőljünk be a csodaszereknek! Az egészéges élethez, vagy akár a fogyáshoz nincs szükség ezer és egy tablettára, étrendkiegészítőre, vitaminokra. Egy változatos étrendben a jó minőségű alapanyagok képesek mindent megadni a szervezetünk számára.

AleksandarNakic/istockphoto.com

Az egészséges táplálkozás nem feltétlen jelent fogyást is. Mire figyeljünk oda, ha nemcsak egészségesebben, de vékonyabban szeretnénk elkezdeni a strandszezont?

Legyünk türelmesek magunkkal. Lehetőleg ne csökkentsük le az energiaszükségletünket drasztikusan, akár 1000-1200 kalóriára, de sokszor még az 1500 kalória is nagyon alacsonynak tekinthető, mellyel biztosan garantált a jojó-effektus is.

Inkább törekedjünk a rostban gazdag, komplex ételek fogyasztására, melyek jóleső teltségérzettel látnak el minket.

Tehát legyen mindig a tányérunkon zöldség, vagy gyümölcs, melyek rost és vitaminforrások, kerüljön mellé valamilyen gabonaforrás, melyek biztosítják a jó minőségű szénhidrátokat. Ilyen lehet egy teljes kiőrlésű, magvas kenyér, vagy akár egy quinoa köret. Fehérjeforrásként kerülhet valamilyen sovány hús, vagy tofu is a tányérunkra, jó minőségű növényi olajjal elkészítve. Ilyen lehet például az olíva, vagy avokádóolaj.

Ezek így összességében már pozitív hatást fognak kifejteni a szervezetünk működésére és egy hosszantartó teltségérzetet alakíthatunk ki, tehát a gyakori nassolás is csökkenthető.

Ha pedig nassolás, akkor mindenképpen előnyös, ha valamilyen gyümölcsöt túróval, magvakkal fogyasztunk, ahol a szénhidrátok mellett, fehérjék és zsírok is megtalálhatóak. De hasonlóan jó nasi lehet egy avokádókrém, magvas ropogóssal, vagy humusz uborkacsíkokkal, esetleg kölesgolyó szójaitallal és áfonyával. Ha próbálunk kicsit komplexebb nasikat kreálni, akárcsak a főétkezéseknél, azok szintén pozitívan hatnak a teltségérzetünkre, elkerülve a folyamatos nassolási kényszert.

Ha pedig elszántad magad egy teljes életmódváltásra, akkor Vivi egy személyre szabott, a te szervezetednek tökéletes programmal tud majd segíteni benne. Ízelítőként pedig nézd meg, hogyan lehet az egészséges táplálkozás akár az új hobbid is!

@te_e_dd Az erről készünt cikket a bien.hu-n olvashatjátok!💚 #dietetikus #táplálkozás #diéta #bien #nekedbe #egészség ♬ original sound – Speed Audios .:・°☆

VIDEO 2024 legszebb sminktrendje, a gyöngyházfényű smink

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!