A kedvesség nem csak neked jó – ezek az előnyök neked dolgoznak 

A kedvesség nem csak neked jó – ezek az előnyök neked dolgoznak 

Címlap / Életmód / Lélek / A kedvesség nem csak neked jó – ezek az előnyök neked dolgoznak 

A kedvességet sokan gyengeségnek tartják, pedig ennek éppen ellenkezője igaz. Kedvesnek lenni erősség, ráadásul ez a személyiségvonás rengeteget ad nekünk és környezetünknek egyaránt.

Annak ellenére, hogy a kedvességről úgy tartják, kifejezetten könnyű gyakorolni, szerintem gyakran inkább nehéz. Nehéz, mert mindannyian félünk legalább kicsit attól, hogy visszaélnek szándékainkkal. Kihasználnak bennünket, félreértik azt, amit szeretnénk, ezért sokan inkább bezárkóznak, távolságot tartanak. El kell ismernem, időnként én is így vagyok ezzel az egésszel. Alapvetően kedves és nyitott embernek tartom magamat, de nagyon sokszor észrevettem már, hogy a társadalom annyira ki van éhezve a figyelemre, a törődésre, hogy azonnal lecsapnak a lehetőségre. Nem feltétlenül arra gondolok, hogy egy kedves mosoly láttán valaki azonnal velem akarja megosztani a legfájdalmasabb emlékeit. De feltűnt már, hogy mások messzemenő következtetéseket vontak le pusztán abból, hogy nem fordítottam el fintorogva az arcomat, amikor találkozott a pillantásunk. 

Egyébként pont múltkor esett meg, hogy éppen a drága jó apósomat vittem kocsival, miközben átengedtem egy hölgyet előttünk az úton. Nem volt zebra, így nekünk volt elsőbbségünk, de nem tartott semeddig megállni. Egy pillanatra összenéztünk és láttam rajta, hogy nem azt várta, ami látott: mosolyogtam rá. Úgy meglepődött, hogy szinte elnevette magát. Apósom meg is jegyezte: „Na, hát hova ez a vidámság?”. 

Sajnálom nagyon, hogy nem az az általános, hogy előzékenyek és kedvesek vagyunk egymással és az tűnik fel, ha valaki kedves velünk. Persze, nekem sincs mindig jó kedvem, én sem tudok mindig előzékeny lenni, de azért törekszem erre. És az igazság az, hogy ez teljesen fel tud tölteni, jó kedvre derít és az említetthez hasonló, szívmelengető sztorik pedig még tovább színesítik a napjaimat. 

A lágyabb személyiség számos előnyt tartogat számodra

A személyiségpszichológiában a kedvesség fontos vonás. Meghatározása szerint olyan tulajdonság, amely elsősorban mások megsegítésére és a pozitív kapcsolatok kialakítására irányul. Egy másik hierarchikus modell szerint azok, akik kedvesek, megbízhatóak, együttérzőek és udvariasak is – ismét olyan tulajdonságokról beszélünk, amelyek fontosak ahhoz, hogy párkapcsolataink, barátságaink, vagy akár a kollegiális viszonyaink jól működjenek. 

A kedvesség előnyei
Hakase_/istockphoto.com

Tényleg számít ez?

Talán felmerült benned, hogy az említett, kedvességgel azonosított tulajdonságokat érdemes-e beépítened a saját életedbe. Tényleg nyersz általunk? Nem „csak” a környezeted jár jól? Amellett, hogy nem feltétlenül hátrány, ha valamiből aktuálisan a környezetünk profitál, számos metaanalízis vizsgálta már a kedvesség kérdéskörét. Az egyikben 1,9 millió főt követtek nyomon és kiderült, hogy a megkérdezettek 93%-a automatikusan pozitívabban reagált a kedves emberekre, szituációtól függetlenül.

Tehát, bármilyen helyzetben is legyél – akkor is, ha durván léptek fel veled szemben – 100 emberből 93-nak pusztán azzal megváltoztathatod a hozzáállását és véleményét, hogy kedvesen reagálsz megnyilvánulásaira. 

Kiderült az is, hogy a kedvesnek ítélt embereket megbízhatóbbnak, kellemesebb társaságnak ítélték meg, emellett azt gondolták róluk, hogy a teljesítményük is jobb. Bár időnként mindenkit tévútra visz ez a hozzáállás, automatikusan előnyösebb tulajdonságokat párosítunk a kedves emberekhez. Ez pedig azt jelenti, hogy bár önmagában a kedvesség nem elég mindenre, olyan alapot biztosít, ami az élet minden területén kamatozik számodra.

A túlzásba vitt kedvesség sem előnyös

Természetesen, ahogy másban, úgy a kedvességben sem szabad átesni a ló túloldalára. Akibe szorult némi jó érzet, az nem akar visszaállni a kedvességgel, de felnőttként azért tudjuk, hogy nem minden történetnek szép a vége.
A meta-analízisek szerzői is kiemelték, hogy a „túl kedves” embereket sokan kihasználják és gyakran a ranglista végére sorolódnak, már csak azért is, mert túl szerények. Nemhogy nem emelik ki előnyös tulajdonságaikat, eredményeiket, adott esetben akkor sem szólnak, ha mások aratják le helyettük a babérokat. A kutatók szerint mindenesetre az esetleges és alkalmi hátrányok elenyészőek az előnyökhöz képest.

Sikerült egyébként a tanulmányok során nyolc olyan tulajdonságot, vonást összegyűjteni, amelyet a szakértők szerint mindenkinek érdemes fejlesztenie ahhoz, hogy a környezete kedvesebbnek, lágyabbnak, kellemesebb személyiségnek értékelje. Ide tartozik:

  • az általános elégedettség, 
  • a kapcsolatok ápolásának motivációja,
  • a csapatmunkára való képesség,
  • a dolgozni való képesség és akarás,
  • az általánosan elfogadott, társadalmi normáknak való megfelelés,
  • az antiszociális viselkedés kerülése,
  • az engedékenység, alacsonyabb eredményhangsúly gyakorlása,
  • és az öntranszcendencia alkalmazása, azaz annak a vágya, hogy fejlődjünk és ezzel másokat is motiváljunk.

Ugye, hogy egyszerre nehéz és mégis könnyű kedvesnek lenni?

VIDEO Ezek a szerencsehónapjaid 2024-ben

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!