A jóga és a méregtelenítés – Légzőgyakorlatok és jógapózok a testi tisztulásért

A jóga és a méregtelenítés – Légzőgyakorlatok és jógapózok a testi tisztulásért

Címlap / Életmód / Egészség / A jóga és a méregtelenítés – Légzőgyakorlatok és jógapózok a testi tisztulásért

A stressz, a kialvatlanság, a mozgáshiány, a helytelen táplálkozás és az érzelmi konfliktusok mind elősegítik a méreganyagok termelődését és lerakódását a szervezetünkben, ami hosszú távon súlyos betegségek kialakulásához vezethet. Érdemes törekedni a megelőzésre is, de nyilván teljesen kiiktatni ezeket a hatásokat képtelenség. A légzőgyakorlatok és az irányított ászanázás (jógapózok gyakorlása) útján azonban segíthetünk a testi-lelki méregtelenítési és tisztulási folyamatok erősítésében.

Az emberi test egészsége a sejtek és szövetek jó állapotán múlik.

A szövetek akkor egészségesek, ha:

a) a sejtek, szövetek táplálékfelvétele hibátlan és akadálytalan, a belső elválasztású (endokrin) mirigyek pedig tökéletesen működnek;

b) a salakanyagok (szén-dioxid, húgysav, vizelet, bélsár, verejték) könnyen, gyorsan és alaposan eltávoznak a szervezetből;

c) az idegi összeköttetések hibátlanul működnek.

Forrás: Selvarajan Yesudian és Haich Erzsébet: Sport és jóga.

Az ászanák hatást fejtenek ki az emésztőszervekre, az endokrin mirigyekre és a kiválasztó szervrendszerre, ráadásul a testtartások nemcsak külső masszázst adnak a szerveknek, hanem belülről is tornáztatják azokat. A rekeszizom erősítésével és a tüdőkapacitás növelésével a hasűri szerveinket is „el tudjuk érni”. Ide tartozik a máj, a vesék és az emésztőszervrendszer is.

És most nézzünk három kiváló rekeszizom-erősítő és tüdőkapacitást-növelő légzőgyakorlatot a kedvező méregtelenítési folyamatok elérésére!
(Folytatás a következő oldalon)

Teljes tüdős jógalégzés

Feküdj hanyatt és koncentrálj az egész testre, valamint a légzési folyamatra.

A nyújtott lábak lazán, enyhe terpeszben vannak. A karok felfelé néző tenyérrel lazán kinyújtva fekszenek a törzs mellett. Lazítsd el az egész testedet, és csukd be a szemeidet. Belégzés közben lassan csúsztasd a kinyújtott karodat a talajon egészen addig, amíg a fejed mellé nem ér.

A gyakorlat hasi légzéssel kezdődik, amely a kar mozgását követve folyamatosan átmegy mellkasi, majd kulcscsonti légzésbe. Kilégzés közben lassan csúsztasd vissza a karodat a törzs mellé. A kilégzés fordított sorrendben történjen: kezdd tudatosan a kulcscsonttájékon, folytasd a mellkasi résszel, végül lazán engedd visszasüllyedni a hasfalat.

Ez eddig egy kör. Ismételd meg a gyakorlatot 5-10 alkalommal. Érzékeld tudatosan a légzési folyamatot, figyelj arra, hogy lehetőleg mély és teljes legyen a légzés.

Uddzsájí – Teljes jógalégzés megtartott hasfallal

Vezesd be a gyakorlatot teljes jógalégzéssel. Orron keresztül lélegezz, hozd a nyelvet a szájpadlásra, így úgynevezett torokzárat hozol létre, amivel a levegő áramlását tudod szabályozni. A kilégzésnél a hasfalat megfeszítve és mélyen behúzva lélegezz ki, és hagyd végbemenni a passzív belégzést. Ismételd ezt meg többször ritmusosan, mindig a kilégzést hangsúlyozva. A nap bármely szakában gyakorolható, de csak üres gyomorral, étkezések után 3-4 órával. Ha fájdalmat vagy szédülést érzel, hagyd abba a gyakorlást, és pihenj meg.

Jótékony hatások

Erősíti a májat, a lépet, a hasnyálmirigyet, és fokozza az emésztést is. Kitisztítja a tüdőt és az orr melléküregeit.

Kapála-bhátí – Koponyatisztító légzés

A szanszkrit kapāla szó jelentése „koponya” vagy „homlok”, a bhāti pedig „fényt, ragyogást” jelent.

A Kapála-bháti egyike a hat Krijának, azaz a jóga hat tisztító gyakorlatának, emellett természetesen pránájáma (az életenergia áramlásának segítése a légzésen keresztül) is.

A gyakorlat gyors egymásutánban következő kilégzések és belégzések sorozata, melyeket hosszabb légzés visszatartás követ. Kilégzésnél hasizmunkat hirtelen, nagy erővel behúzzuk, rekeszizmunkat felnyomjuk, és a levegőt kipréseljük a tüdőből; belégzés közben ezzel szemben elernyesztjük az összehúzott izmokat, és hagyjuk, hogy a tüdő friss levegővel töltődjön fel.

A kilégzések legyenek rövidek, aktívak és jól hallhatóak, a belégzések pedig kicsit hosszabbak, passzívak és csöndesek. Kezdd a gyakorlást 3 körrel, mindegyikben 20 pumpálással és fokozatosan emeld a pumpálások számát egészen 60-ig. A levegőt addig tartsd bent, amíg nem okoz kellemetlenséget.

Jótékony hatások

Erősíti a gyomrot, a szívet és a májat, valamint az egész légzőrendszert. Megszünteti a hörgőkben lévő vértolulást és görcsöt, ezáltal enyhülnek az asztmás panaszok, és idővel meg is szűnnek.

Vakrászana – Gerinccsavarás

Hajlítsd be a jobb lábad, és tedd a talpat a talajra a bal térd külső oldala mentén. Belégzéssel nyújtózz a magasba a bal karoddal, a fejtetővel is megnyújtózva felfelé. Kilégzéssel fordítsd el a törzsed jobbra-hátra, a bal kezeddel átfogva a jobb térdet. Az alkar a felkarral derékszöget zár be, a kézfej az alkar vonalának folytatása, azaz nem törik meg csuklóban a kéz, de a bal kar lehet nyújtva is, ilyenkor nekitoljuk a felkart a térd külső oldalának.

Belégzéssel a jobb kézzel nyújtózz hátrafelé, kiemelve a mellkast, majd kilégzéssel a csípő mögött helyezd a talajra a jobb kezed, a gerinc vonalában. A fejtetővel felfelé nyújtózz, figyelve arra, hogy a fej hátrafordul, de nem billen el. 5 légzés után ismételd meg a gyakorlatot a másik oldalra is.

Jótékony hatások

Kedvezően befolyásolja a három fő nádi (energiapálya) működését, harmonizálja a hét fő csakrát, erősíti és energetizálja a gerinc idegeit és a körülötte lévő inakat, és rugalmasan tartja a gerincet. Kiváló hatással van derékfájás, a gerinc nem gyulladásos ízületi megbetegedései, krónikus lumbágó, valamint csípőfájdalmak esetén.

Rendszeres gyakorlása megszüntetheti a gerincferdülést, kiküszöböli a székrekedést és az emésztési rendellenességeket, csökkenti a hasi zsírréteget, de nagyon hasznos cukorbetegség és veseproblémák esetén is.

A máj és a lép összenyomódik, ezáltal e szervek felfrissülnek, és megszűnik a renyheségük.

Sasánkászana – Holdpóz

Ereszkedj térdre, ülj rá a sarkaidra, a homlokodat pedig helyezd a talajra. A karok lazán legyenek a talajon a fej körül (esetleg a kézfejek egymáson a homlok alatt), vagy a test mellett felfelé néző tenyérrel hátra nyújtva, a kézujjak a lábujjak felé mutatnak. Lazítsd el a vállakat, a talaj felé engedve őket.

Jótékony hatások

Finoman nyújtja a combot és a bokát. Kedvező hatást gyakorol a hasűri szervekre: gyomorsüllyedés, hasmenés, krónikus bélpanaszok, vesesüllyedés esetén érdemes rendszeresen gyakorolni.

Energizálja a májat, lépet és veséket, erősíti a termékenységet, és megnyugtatja a gerincidegeket és az agyat. Serkenti a fej vérellátását, valamint a ráncok kisimulását is elősegíti.

Amennyiben kedvet kaptál a jógázáshoz, vagy otthon már gyakorlod egy ideje, de kipróbálnál egy vezetett órát is, látogass el a DownDog Jógastúdió 4 termének egyikébe! 🙂

VIDEO 10 ecset, ami nélkül lehet sminkelni, de nem érdemes

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!