„Egy ismerősöm mesélte, hogy egy barátja unokatestvérének a szomszédjában… Várj, ez nem a ti középiskolátokban, hanem a miénkben történt! Ezt a sztorit a mi városunkban is ismerik!” A legnépszerűbb városi legendák modernkori folklórként terjednek, eredetük pedig bizonytalan. Legalábbis többnyire. Az alábbi eseteket ugyanis tényleg dokumentálták valahol.
1/3 Liftből guillotine
Valaki egyedül utazik a liftben, amikor egyszer csak egy áramszünet, vagy más meghibásodás miatt a fülke két emelet között megáll. A liftben ragadt utas kifeszíti az ajtót, és látja, hogy a következő szint éppen csak egy kicsit fölötte van, tulajdonképpen ki is tudna mászni, úgyhogy nekirugaszkodik, megkapaszkodik a következő emelet padlójában, és elkezdi kihúzni magát – pontosan ebben a pillanatban a lift ismét megindul, és főhősünk számára a történet véres fordulatot vesz. Létezik olyan változat, amiben a lift egyenesen lefejezi a szerencsétlenül járt utasát, más verziókban „csak” a kezét vagy lábát vágja le.
Tiszta szerencse, hogy ez a történet olyan bizarr és brutális, hogy biztosan csak valakinek a fantáziájában születhetett meg, igaz?
Sajnos nem egészen. 2003-ban a houstoni St. Joseph Kórház egyik orvosa, Hitoshi Nikaidoh megpróbált beszállni egy liftbe, aminek az ajtója nem megfelelően működött, és hamarabb bezárult, minthogy az orvos teljesen beléphetett volna.
A fülke megindult, magával vonszolva a tehetetlen orvos testét, és az első emeletnél elválasztotta a fejét a törzsétől… Nem nehéz látni, hogyan született meg a világszerte ismert városi legenda a véres kórházi szerencsétlenségből.
A cikk a hirdetés alatt folytatódik!
2/3 Holttest a könyvtárban
Ennek a városi legendának is több változata ismert, de mindegyik a holttestektől, illetve az azok közelségétől való félelmünkre vezethető vissza. A gondolat, hogy valakit a halála után nem szállítanak azonnal el a megfelelő helyre, hanem közöttünk, élők között marad, és a megszokott élet eseményei zajlanak tovább körülötte, számos történetmesélő fantáziáját indította már el. Van olyan verzió, amelyben a munkamániás kolléga lesz rosszul az asztala mellett, de napokig senki nem veszi észre a halálát, mert azt gondolják, csak a munkájába mélyedt bele, egy másik verzió szerint egy könyvtári haláleset marad sokáig észrevétlenül, mert mindenki azt gondolja, hogy a halott csendesen olvasgat – ez utóbbi pedig sajnálatos módon tényleg megtörtént.
1969. november 28-án a 22 éves egyetemista, Betsy Aardsma a Pennsylvania State University könyvtárában dolgozott egy szemináriumi dolgozatán, amikor valaki egyetlen késszúrással végzett vele. A szúrás a lány szívét találta el, főleg belső vérzést okozott, ráadásul Betsy egy piros ruhát viselt, így még nehezebb volt észrevenni a viszonylag kis mennyiségű vért, még a később kihívott mentők is arra gyanakodtak, hogy a lány talán csak rohamot kapott – a szúrt sebet már csak a kórházban, a boncoláskor vették észre. 48 évvel később Betsy Aardsma gyilkosa még mindig ismeretlen, de a Pennsylvania State Police nyitva tartja a szomorú ügy aktáját.