A séta a legjobb orvosság! Egy a gond: szinte biztosan nem jól sétálunk

A séta a legjobb orvosság! Egy a gond: szinte biztosan nem jól sétálunk

Címlap / Életmód / Egészség / A séta a legjobb orvosság! Egy a gond: szinte biztosan nem jól sétálunk

A gyaloglás számos egészségügyi előnnyel jár, de a megfelelő technika kulcsfontosságú. A mobilitási edző, Dana Santas a CNN-en osztott meg tippeket a leggyakoribb hibák kijavítására.

Az orvostudomány atyjának is tartott Hippokratész azt vallotta, hogy a séta a legjobb orvosság, és sok szempontból a modern tudomány is igazolta őt. Kutatások rávilágítottak, hogy már napi 15-30 perc séta jó hatással lehet az emésztésünkre, csökkenti a stressz romboló hatásait. Általános jótékony egészségügyi hatásai pedig például még a látás védelmét is szolgálják.

Egyre többet hallunk arról, hogy az egész napos ülés a 21. század új népbetegsége, és egyre több végzetes kórkép kialakulásához vezet. Emiatt elengedhetetlenül fontos lenne, hogy valóban minden nap felálljunk és sétáljunk kicsit. Nem mindegy azonban, hogy mindezt hogyan tesszük. Noha akármilyen séta jobb a semmiféle sétánál, itt is érdemes egy kicsit odafigyelni arra, hogy tényleg a legtöbbet hozd ki az egészségügyi sétádból.

„A gyaloglás számtalan előnnyel jár, de rendkívül fontos, hogy odafigyelj a két oldal közötti egyensúlyra”

– kezdi a szakértő.

Hozzáteszi, az egyik leggyakoribb probléma, amit lát, amikor sétáló emberekkel találkozik, hogy csak a domináns oldalukon viszik a táskájukat. Pedig, mint mondja, ha akár csak kutyasétáltatás közben az egyik kezünkben tartjuk a pórázt, vagy éppen kézen fogva sétálunk valakivel, esetleg a telefonunkat fogjuk járás közben az egyik kezünkben, már az is jelentősen bezavar a felső test izommozgásába és egyensúlyába.

Ez természetesen nem azt jelenti, hogy tilos így járni.

Santas szerint viszont érdemes szem előtt tartani, hogy ha egészségügyi célból sétálunk, akkor inkább legyen szabadon mindkét kezünk és ne terheljünk aránytalanul az egyik vagy másik oldalunkat.

Legyen szabad a kezed!

„Nem kell túlgondolni, de határozottan fontos, hogy mozogjanak magad mellett a kezeid, felváltva és ellentétesen. Ez kimondva bonyolultnak hangzik, de valójában csak azt jelenti, hogy amikor a test egyik oldala az egyik, akkor a másik oldala a másik dolgot teszi. Ha séta közben bármilyen módon a domináns oldalunkra támaszkodunk, pláne, ha még valami súlyt is cipelünk, akkor meg fogjuk zavarni ezt a mintát” – mondta Santas. Hozzáteszi, hogy ha táskát kell vinned magaddal, győződj meg róla, hogy hol az egyik, hol a másik oldaladon hordod azt.

Nézd meg a cipődet!

Santas szerint séta közben a testünk jelez nekünk, és ezt érdemes meghallgatni. Ha egy ideje már viselsz egy cipőt, akkor nézd meg a talpát, figyeld meg, hogy egyenletes-e a kopás mind a két cipőn. Ha az egyik cipő jobban kopik, mint a másik, valószínűleg jobban ránehezkedsz erre a lábadra, mint a másikra. Ez azt jelenti, hogy jobban terheled a térdedet és a csípődet ezen az oldalon. Ha ezt egyszer észrevetted, a következő sétád alkalmával már tudatosan odafigyelhetsz erre.

GoodLifeStudio/istockphoto.com

Végezz egyensúlygyakorlatokat!

Santas szerint minden olyan tornagyakorlat, amihez egy lábon kell állni, fejleszti az egyensúlyérzéket. Így például a mérlegállás jó módja lehet annak, hogy idővel mindkét oldaladat egyensúlyba hozd, és a járásod is javuljon.

VIDEO Íme a 10 legolcsóbb szobanövény, amit imádni fogsz

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!