Pár csepp kóla becsapja a Covid-tesztet – A magyarázat

Pár csepp kóla becsapja a Covid-tesztet – A magyarázat

Címlap / Életmód / Egészség / Pár csepp kóla becsapja a Covid-tesztet – A magyarázat / 2. oldal

A gyerekek leleményessége nem ismer lehetetlent – most néhányan hamis Covid-teszttel lógnak a suliból, amihez csak pár csepp kóla kell. De hogyan működik pontosan a dolog?

A savak hatása

A narancslében lévő citromsav, a kólában lévő foszforsav és az almalében található almasav miatt ezeknek az italoknak a pH-ja 2,5 és 4 között van. Ezek meglehetősen súlyos körülményeket alakítanak ki az antitestek szempontjából, amelyek arra lettek kitalálva, hogy nagyrészt a véráramban működjenek, szinte semleges, 7,4 körüli pH-értékkel.

Az antitestek ideális pH-értékének fenntartása kulcsfontosságú a teszt helyes működéséhez. Ez a feladata annak a folyékony pufferoldatnak is, amelyet a teszthez mellékelnek, és amivel a vérmintát össze kell keverni.

Puffer nélkül a tesztben lévő antitestek teljes mértékben ki vannak téve az italok savas pH-jának. Ez pedig drámai hatással van szerkezetükre és működésükre. Az antitestek olyan fehérjék, amelyek aminosav-építőelemekből állnak, amelyek összekapcsolódva hosszú, lineáris láncokat alkotnak.

Ezek a láncok nagyon specifikus struktúrákba állnak össze. Már a láncok kis változása is drámai módon befolyásolhatja a fehérje működését. Ezeket a struktúrákat a fehérje különböző részei közötti sok ezer interakció hálózata tartja fenn. Például a fehérje negatív töltésű részei vonzódnak a pozitív töltésű területekhez.

Savas körülmények között a fehérje egyre pozitívabban töltődik fel. Ennek eredményeként sok a fehérjét összetartó kölcsönhatás megszakad, a fehérje finom szerkezete pedig már nem működik megfelelően. Ebben az esetben az antitestek érzékenysége elvész.

Ennek fényében arra számíthatnánk, hogy a savas italok teljesen üres teszteket eredményeznek. De a denaturált fehérjék makacs kis jószágok. Mindazok a tökéletesen kifejlődött kölcsönhatások, amelyek normálisan összetartanák a fehérjét, most magányosan állnak, és valami olyat keresnek, amihez kötődni lehet. Valószínű magyarázat, hogy a T-vonalon lévő immobilizált antitestek áthaladásuk során közvetlenül az aranyrészecskékhez tapadnak, és ez okozza a vonal megjelenését.

És hogy a szülőkben minden bizonnyal felmerülő kérdést (van-e valamilyen módszer arra, hogy a hamis tesztet kiszűrjük?) is megválaszoljuk. A BBC újságírója megpróbálta a kólával előállított hamis tesztet a pufferoldattal megtisztítani. Mivel ennek során az antitestek képesek visszarendeződni, és eredeti funkciójukat visszaállítani, a T-vonalon addig csimpaszkodó tesztek is visszarendeződtek, és felfedték a teszt valódi – negatív – eredményét.

VIDEO Ezek a szerencsehónapjaid 2024-ben

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!

Oldalak: 1 2

»