A mosógép választás mindig kihívás elé állít bennünket, hiszen számos kérdésünk merülhet fel; melyik gyártót válasszuk, milyen legyen a gép típusa, mekkora dobkapacitásra van szükség? Megvizsgáltuk, melyek a kiválasztás legfontosabb szempontjai, amelyek segítséget jelenthetnek a vásárlás során. (x)
VIDEO Nagy éves horoszkóp 2025: így alakul az éved személyes és munkahelyi fronton
Ha új mosógép vásárlását tervezzük, ott motoszkál a fejünkben a gondolat, miszerint az új készülékek várható élettartama sokkal alacsonyabb, mint a korábbi változatoké. Persze adódik a kérdés, igaz-e egyáltalán ez a megállapítás vagy csupán egy mítoszról van szó, ami a mosógép vásárlókat hivatott riogatni. A rossz hír, hogy teljes bizonyossággal nem lehet kijelenteni vagy cáfolni az állítást, hiszen a mosógépek átlagos élettartama valóban rövidült. Azonban – legalábbis az esetek túlnyomó többségében – ez a probléma nem a minőséggel, hanem a gyors innovációval hozható összefüggésbe; a felhasználók átlagosan 8-10 év alatt cserélik a gépeiket, mert gazdaságosabbat, szebbet, okosabbat szeretnének.
Ez a felhasználói szokás azonban rákényszeríti a gyártókat az alkalmazkodásra, vagyis a versenyképességük megőrzése érdekében az anyaghasználatot úgy alakítják, hogy az alkalmazkodjon a várható használati évekhez. A jó hír viszont az, hogy rendeltetésszerű átlagos használat esetén az ismert gyártók gépeitől kellően hosszú élettartamot várhatunk el; ha esetleg extrém igénybevételnek szeretnénk kitenni a készüléket – naponta vagy naponta többször mosunk –, az esetben válasszunk kifejezetten e célra alkalmas terhelhető változatot!
Tudnunk kell, hogy a gyártó címkéje nem garancia arra, hogy soha nem lesz műszaki problémánk, ahogyan egy feltörekvő márka is állíthat elő megbízható mosógépeket – ahogyan ezt tapasztalhatjuk is. Egyébként sem könnyű eligazodni a gyártók útvesztőjében, hiszen egyes Bosch mosógépek szinte teljes egészében megegyeznek egyes Fagor és Whirlpool változatokkal, az AEG pedig az Electrolux szakmai hátterével rendelkezik.
A kiválasztás során törekedjünk minél tudatosabb döntésre. Fontos, hogy a számunkra leginkább megfelelő típus mellett döntsünk. A hazai kereskedelmi kínálatot hagyományos elöltöltős, felültöltős, illetve keskeny elöltöltős változatok alkotják.
Mindhárom típus rendelkezhet előnyös és hátrányos tulajdonságokkal. A hagyományos előtöltős gépek jellemzően nagyméretű dobbal rendelkeznek és energiatakarékos munkára képesek, viszont sok helyet foglalnak és még az ajtónyitást is biztosítanunk kell számukra. Ezzel szemben a felültöltős mosógépek a helytakarékosság bajnokai, viszont kevésé hatékonyak, és a dobkapacitásuk is korlátozott lehet. A két típus előnyös tulajdonságait igyekeznek ötvözni a keskeny elöltöltős gépek; némileg kisebb helyet foglalnak a hagyományos méretű társaiknál, a felültöltős gépekkel azonban e tekintetben nem vehetik fel a versenyt, viszont hatékonyabbak és energiatakarékosabbak náluk.
A korszerű mosógépek között ma már olyan változatokat is találunk, amelyek zajcsökkentő paneleket, borításokat és tömítéseket alkalmaznak. Ezek esetében a mosás és a centrifuga zajszintje is lényegesen alacsonyabb lehet. Abban az esetben érdemes ezeket választani, ha a gépet nyitott élettérben fogjuk elhelyezni.
A mosógépek egész sor funkcióval és extra tulajdonsággal rendelkezhetnek. Jó hír, hogy az alap mosási programok szinte minden gép esetében elérhetők, így nem kell aggódnunk, hogy nagyon mellé lövünk a kiválasztásnál és nem lesz majd gyapjúmosás program… Tartsuk szem előtt azonban, hogy egyes programok nem állnak rendelkezésre a legtöbb gép esetében – ha például antibakteriális mosásra van szükségünk valamilyen egészségügyi ok vagy egy baba érkezése miatt, az esetben keressük kifejezetten azokat a gépeket, ahol ez a funkció önálló mosási programként van jelen.
Átlagos igények esetén a dobkapacitásra érdemes kiemelt figyelmet fordítani. Noha létezik általános ajánlás – egyedül élőknek 3-5 kg, pároknak 5-6 kg, családoknak 7-10 kg dobkapacitás lehet ajánlott – a mosási szokások felülírják az ilyen szabályokat. Nem árt tudni, hogy az úgynevezett súlyautomatika valóban hasznos a féltöltetek mosása során, hiszen jelentős pazarlástól óv meg bennünket, azonban nem helyettesíti a megfontolt döntést és az igényeinknek megfelelő méretű gép választását.