Engedd, vagy ne? Ennyi idősen mehetnének a gyerekek a konditerembe a szakértők szerint 

Engedd, vagy ne? Ennyi idősen mehetnének a gyerekek a konditerembe a szakértők szerint 

Címlap / Életmód / Család / Engedd, vagy ne? Ennyi idősen mehetnének a gyerekek a konditerembe a szakértők szerint 

A testmozgás fontossága szerencsére hangsúlyos és fontos téma a fiatalabb generáció számára is, de egyre több kérdés merül fel az edzőtermek látogatásával kapcsolatosan.

A konditermek alapvetően a felnőttek körében voltak eddig népszerűek, de a mi városunkban is látható a változás. Az elmúlt 1-1,5 évben rengeteg tizenéves fiatal érkezett az edzőterembe, és ahogy látok jó példát, úgy bőségesen akad rossz is. Sajnos sokan edző és megfelelő mozgáskultúra nélkül vágnak bele az edzésekbe. Amikor megcsapja őket a versenyszellem, akkor bizony jönnek az egyre nagyobb súlyok. Nem mintha kisebb súllyal nem lehetne lesérülni, de a nagyobbak főleg hihetetlenül veszélyesek. Szerintem a legtöbb szülőnek fogalma sincs arról, mi történik a teremben sőt, valószínűleg még büszkék is gyermekeikre, hogy edzeni járnak. Lehetnek is! De ugyanúgy, ahogy a többi sportág esetében, itt is meg kell tanulni az alapokat. 

Az egyik leggyakrabban felmerülő kérdés: hány éves kortól jöhetnek a gyerekek?

A legtöbb teremben nem fogadnak 14 éven aluliakat, aminek jó oka van. 9 éves kor előtt egyáltalán nem javasolják a gyerekeknek a konditermi látogatást, mert a gépek túl nagy terhet rónak a gyermekek testi és mozgáskoordinációs fejlődésére. 9-13 éves korban már egyes helyeken engedik a gyerekek látogatását, azonban csak a speciálisan kialakított edzésprogramokban. Ezek az edzések az alapvető technikák elsajátítására összpontosítanak és csak lassan, fokozatosan vezetik be a súlyokat, gépeket a gyakorlatba.

A legtöbb szakértő egyetért abban, hogy teljesen rendben van, ha a tinik edzőteremben edzenek – ám megfelelő kritériumok mellett.

Dr. Tracy Zaslow sportorvosi szakember a Yahoo magazinnak úgy nyilatkozott, hogy az „erősítő edzések az egészséges edzésprogramok szerves részét képezik, és ezek biztonságosan végezhetőek gyerekekkel”. Azaz helyénvaló, ha egy tinédzser már nem csak fut, labdázik, vagy másfajta sportot űz, hanem akár a konditerembe is ellátogat.

Basilico Studio Stock/istockphoto.com

A kérdés az, milyen feltételek mellett?

Zaslow szerint még tartja magát az a tévhit, hogy a tinédzsereknek árt, ha súlyzós edzést végeznek, ő viszont úgy látja, nem kell a szülőknek félteni a gyermekeket az edzőteremtől, viszont a sérüléstől igen. Az, hogy a szülők felügyelet nélkül hagyják edzeni a gyerekeket, szerinte is nagy hiba. 

„Különösen fontos, hogy a gyerekek részesüljenek valamilyen oktatásban és tájékoztatást kapjanak többek között az edzőtermi eszközökről, a helyes kivitelezésről, valamint arról, milyen céllal végeznek egyes gyakorlatokat”

– tette hozzá James Beitzel klinikai koordinátor.

Elmondta, hogy számos országban már eleve részét képezik a középiskolai testnevelési módszereknek a súlyzós edzések, és ezt meglátása szerint minél több helyen be kellene vezetni. „A gyakorlatok megfelelő megválasztására, kivitelezése és a fejlődés lehetőségeire vonatkozó oktatás jó alapot nyújt az építkezéshez” – mondta.

A szakértők úgy látják, a legfontosabb az lenne, hogy a gyerekek egy jó edzővel kezdjenek bele a tréningbe. Tanulhatnak, kérdéseket tehetnek fel és végig felügyelet alatt vannak, ami fontos a testi épségük érdekében. Az is biztos, hogy egy jó edző társaságában a megfelelő terhelést fogják kapni, a gyakorlatokat helyesen sajátítják el és megértik, mit miért csinálnak.

Ez egy hosszú távú befektetés, hiszen így a gyerekek megtanulhatják az alapokat a gyakorlatokról és később már önállóan is tudnak majd edzeni, fejlődni, szükség esetén pedig tudni fogják, kihez fordulhatnak segítségért.

Az egészség legyen a célpont, ne a külső

Persze, ezt a témát végtelenül nehéz megmagyarázni egy kamasznak, de a családnak fontos azt sugallnia, hogy az edzőtermi sportnak csupán kellemes mellékhatása a formálódás. A cél pedig nem az adott megjelenés elérése, hanem az egészség.

A tinédzserek számára az anatómiai szempontok végett nagyon lényeges, hogy az erőemelés és a súlyok maximalizálása ne legyen fontos, hiszen ez kifejezetten káros lehet a fejlődésükre.

Lényegében az igazán nehéz emeléseken túl semmi sem tiltott, de én azt látom, hogy éppen ezen a területen versenyeznek egymással a fiatalok a teremben. A nagy súlyok és a helytelen kivitelezések pedig igazán rossz kombinációt jelentenek.

A döntést végső soron a gyermekek életkorától, testi érettségétől, egészségi állapotától és céljaitól függően kell meghozni, de ez egy olyan terület, amin nem érdemes megspórolni a szakértői véleményt.

VIDEO A csillagjegyek stresszkezelése a legrosszabbtól a legjobbig

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!